دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 اسفند 1399 - 12:05

اولین زن مسلمان محجبه رئیس‌جمهور تانزانیا شد

سامیه صلوحی اولین زن مسلمان محجبه است که ریاست یک کشور آفریقایی را بر عهده می‌گیرد.
کد خبر : 570565
رئیس جمهور تانزانیا

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا از القدس العربی، جان مگوفلی رئیس‌جمهور تانزانیا چهارشنبه‌شب در سن ۶۱ سالگی در اثر سکته قلبی درگذشت و به دنبال آن معاون وی، سامیه صلوحی به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور برگزیده شد. وی اولین زن مسلمان محجبه است که ریاست یک کشور آفریقایی را بر عهده می‌گیرد.


بر اساس قانون اساسی تانزانیا صلوحی در مدت باقیمانده از دوران ریاست جمهوری مگوفلی که در سال ۲۰۲۵ خاتمه می‌یابد، به‌عنوان رئیس‌جمهوری جدید این کشور تعیین شد.


صلوحی در حال حاضر تنها زنی است که در آفریقا متصدی پست ریاست جمهوری است و بدین ترتیب وی به شمار اندک زنانی پیوست که در قاره آفریقا به ریاست جمهوری رسیده‌اند.


صلوحی ۶۱ ساله که به‌عنوان ماما سامیه شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۵ به‌طور غیرمنتظره به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری انتخاب شد و بدین ترتیب بر بسیاری از سایر سیاست‌مداران برجسته حزب چاما چا مایبندوزی پیش افتاد که بیش از ۵۰ سال است بر تانزانیا حکم می‌راند.


بر اساس گزارش القدس العربی، صلوحی ازنظر رویکرد شخصی تفاوت زیادی با مگوفلی دارد زیرا رئیس‌جمهور متوفی، فرد عجولی بود و بیم آن نداشت که بی‌درنگ و فی‌البداهه سخن بگوید و احساسات خود را بیان کند درحالی‌که صلوحی با تأمل و درنگ بسیار زیاد سخن می‌گوید و رفتار می‌کند.


جان مگوفولی هفتادساله از سال ۲۰۱۵ بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده بود. وی پیش‌ازاین عضو پارلمان تانزانیا و وزیر شیلات این کشور بود.


تانزانیا کشوری در شرق آفریقاست که از شمال با کنیا و اوگاندا، از غرب با رواندا، بوروندی و جمهوری دمکراتیک کنگو و از جنوب با زامبیا، مالاوی و موزامبیک همسایه است.


انتهای پیام/4106/


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته