دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
26 آذر 1399 - 20:08

سنگ ثروت و شانس: دعای افزایش روزی روی انگشتر عقیق شرف الشمس

بعضی از مواد موجود در طبیعت مخصوصا سنگ ها خواص بسیاری دارند بعضی از آن‌ها مانند انگشتر شرف شمس را سنگ ثروت و شانس می‌نامیدند و بعضی مانند انگشتر عقیق را موجب گشایش کار و افزایش رزق و روزی و دور شدن فقر.
کد خبر : 549096
image_1cc30b54391903d6b4cb142b11174c7321e56201.jpg

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا   از زمان های قدیم تا به امروز مردم بر این باور بودند که بعضی از مواد موجود در طبیعت مخصوصا سنگ ها خواص بسیاری دارند بعضی از آن‌ها مانند انگشتر شرف شمس را سنگ ثروت و شانس می‌نامیدند و بعضی مانند انگشتر عقیق را موجب گشایش کار و افزایش رزق و روزی و دور شدن فقر میدانستند.


درباره این موضوع احادیثی از بزرگان دین و منابع علمی مختلف نیز بیان شده‌است که با مطالعه آنها می‌توان به اهمیت استفاده از انواع سنگ ثروت و شانس و استفاده از برخی دعاها به‌عنوان دعای گشایش کار و افزایش روزی پی برد. برای مثال استفاده از انگشتر عقیق، انگشتر شرف الشمس، انگشتر فیروزه یا زمرد برای دفع فقر و افزایش رزق و روزی بسیار توصیه شده‌است و به‌عنوان سنگ ثروت و شانس شناخته می‌شوند. در ادامه به بررسی احادیث و منابع علمی می‌پردازیم تا به شناخت کاملی برسیم نسبت به چند سنگ ثروت و شانس و چند دعای گشایش کار و افزایش روزی که غالبا روی نگین‌ها حک می‌شوند.انواع سنگ ثروت و شانس


برخی از سنگ ها هستند که به سنگ ثروت و شانس معروف هستند. تمدن‌های گوناگون، کتب و مذهبی و از همه مهم‌تر معصومین (ع) احادیث بسیاری درباره خواص سنگ ها در افزایش روزی بیان نموده‌اند. سنگ های عقیق، فیروزه، شرف الشمس، زمرد، زبرجد و حدید صینی (حدید با دعای افزایش روزی) به‌عنوان سنگ ثروت و شانس معروف هستند.


انگشتر عقیق توصیه‌شده‌ترین سنگ ثروت و افزایش رزق


وقتی قصد داریم درمورد یک سنگ ثروت و شانس و افزایش دهنده رزق و روزی صحبت کنیم نام عقیق همیشه در صدر است. خرید انگشتر عقیق زنانه یا مردانه اصل در ایران نیز بسیار رایج است چرا که روایات و سخنان بسیاری درمورد استفاده از انگشتر عقیق آمده‌است. با مطالعه همین سخنان می‌توان پی برد که عقیق یک سنگ ثروت و شانس و بسیار با ارزش است. (انگشتر شرف شمس نیز همان انگشتر عقیق زرد است که پشت نگین آن دعای شرف الشمس حکاکی شده‌است)امام صادق(ع) در مورد این سنگ ثروت و شانس فرموده‌اند: که دستی که در آن انگشتر عقیق باشد، بسیار غیر معمولی است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد.


همچنین حضرت رضا(ع) نیز از این سنگ به‌عنوان یک سنگ ثروت و شانس یاد کرده اند و فرموده‌اند که این نگین، فقر را از بین می‌برد و دست کردن انگشتر عقیق، نفاق را دور می‌کند و همچنین بیان کرده‌اند که کسی که انگشتر عقیق را در دست کند، فقیر نمی‌گردد.


امام باقر(ع) نیز فرموده‌اند: که هرکس انگشتر عقیق در دست کند و شیعه‌ی اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و افزایش رزق و روزی نمی‌بیند و بی نیاز از مردم خواهد شد.


انگشتر فیروزه سنگ پیروزی، شانس و ثروت


سنگ فیروزه همانطور که از نامش مشخص است سنگ پیروزی و شانس است و به اندازه انگشتر شرف شمس (به‌عنوان دعای گشایش کار و افزایش روزی) یا انگشتر عقیق محبوب و پرطرفدار است. استفاده از این سنگ مانند انگشتر عقیق برای ثروت و شانس بسیار توصیه شده‌است. این سنگ محبوب علاوه بر اینکه باعث بى‌نيازى و دورى فقر مى‌گردد در استجابت دعا موثر است و باعث تسریع در براورده شدن حاجات نیز خواهدشد.


امام صادق(ع) در مورد این سنگ ثروت و شانس فرموده‌اند: کسی که انگشتر فیروزه در دست کند، فقیر نمی‌‌شود و بی پول نخواهد ماند. (التهذیب:۳۷/۶(


حضرت علی(ع) انگشترهایی در دست داشته اند که انگشتر فیروزه از آن‌ها بوده‌است و امام آن را برای پیروزی در برابر مشکلات به دست می‌نموده‌اند. (وسائل الشیعه:۹۸/۵)


پیامبر(ص): بی‌شک پروردگار به من خطاب نمود: ای نبی! همانا من حیا می‌کنم از این که بنده‌ای در دستانش انگشتر فیروزه باشد و دستش را برای دعا بلند نماید و من دعا‌های او را استجابت ننمایم و دست تهی برگردانم. (بحارالانوار:۳۲۱/۹۰)


انگشتر زمرد، سنگ ثروت و شانس


سنگ زمرد دیگر سنگ ثروت و شانس می‌باشد که درباره با خواص این سنگ نیز احادیثی بیان شده اما نه به آن اندازه که در روایات و کتب مذهبی به انگشتر عقیق و انگشتر شرف شمس (دعای گشایش کار و افزایش روزی) اشاره شده‌است.


پیامبر(ص) فرموده‌اند که دست نمودن انگشتر زمرد منجر به برطرف شدن فقر می‌گردد. در حدیثی دیگر امام رضا (ع) فرموده‌اندکسی که انگشتر زمرد را در دست داشته باشد فقر او تبدیل به ثروت خواهدشد.


در حدیثی درباره با افزایش شانس و باز شدن گره مشکلات از امیرالمومنین آمده است. امام علی(ع) در رابطه با زمرد فرموده‌اند که دست کردن انگشتر زمرد باعث می‌شود کارها آسان و گره از مشکلات باز شود.


انگشتر زبرجد سنگ ثروت و شانس


درباره زبرجد نیز به اندازه انگشتر عقیق و انگشتر شرف الشمس روایت وارد نشده‌است اما از امام هشتم شیعیان امام رضا (ع) نقل گردیده‌است: انگشتر زبرجد در دست نمودن، باعث آسانی است که در آن هیچ دشواری نباشد. همچنین حضرت رضا (علیه السلام) در دست نمودن انگشتر زبرجد را باعث توانمندی و قدرت میدانند و آن را باعث از بین رفتن فقر میدانند.


انگشتر شرف شمس، دعای گشایش کار و افزایش روزی


یکی از انواع دعای گشایش کار و افزایش روزی معروف دعای شرف الشمس می‌باشد که می‌توان آن را به‌عنوان یک دعای گشایش کار و افزایش روزی در نظر گرفت. اکثر مردم بر این باورند که انگشتر شرف الشمس یک نگین زرد رنگ است اما در واقع شرف الشمس یک دعای منسوب به امام علی (ع) می‌باشد که با آداب خاصی بر سنگ عقیق زرد (امام کاظم: انگشتر عقیق زرد در دست کنید که موجب آسانی است) حکاکی می‌شود و یک دعای گشایش کار و افزایش روزی قوی به حساب می‌آید.


در باره انگشتر شرف شمس زنانه و مردانه در کتاب موسوعه الاحجار الکریمه از حضرت حجت (ع) روایت گردیده‌است اگر بر عقیق و در روز شرف شمس حکاکی گردد کامل‌تر می‌باشد. اینگونه آمده‌است که: “آن حرزی است برای حفاظت از همه بدی ‌های آسمان و زمین و آن اسم اعظم می‌باشد و کامل‌ترین انگشتر می‌باشد.” همچنین در رابطه با خواص خود عقیق در ادامه آمده: "عقیق پناهگاهیست که هرکس از شیعیان آل محمد(ص) آن را انگشتر کند جز خیر چیزی نبیند و گشایش در رزق و روزی و بی‌نیازی از مردم و سلامتی از همه بلایا برای وی خواهد بود و این انگشتر او را از حاکم ستمکار و هر آنچه که انسان از آن می‌ترسد حفاظت می‌نماید."


نوشتن و حکاکی این دعای گشایش کار و افزایش روزی قوی آداب خاصی دارد که باید حتما رعایت شود تا بتوان از خواص آن به طور کامل بهره‌مند شد. سایت شرف آنلاین به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارد برای آشنایی بیشتر با این آداب حکاکی، خواص ویژه دعای شرف شمس، منابع و کتب مذهبی که در مورد انگشتر شرف شمس صحبت کرده‌اند میتوانید به این سایت مراجعه بفرمایید. جهت مطالعه بیشتر درباره موارد گفته شده روی سنگ شرف الشمس کلیک کنید.سنگ حدید با دعای افزایش روزی


به‌عنوان دعای افزایش روزی روایت گردیده‌است اگر در نخستین جمعه رمضان بر سنگ حدید صینی در دو خط ذکر


کعسلهون لااهـ لاالاول بالله


لاالاء الاآلاوک یاالله


حک گردد، برکت و روزی فراوان خواهند یافت. (مکارم الاخلاق-۹۳)


توجه داشته باشید که استفاده از انگشتر عقیق، انگشتر فیروزه، انگشتر شرف الشمس و دیگر موارد گفته‌شده به‌عنوان سنگ ثروت و شانس و دعای گشایش کار و افزایش روزی بایستی در راستای توکل غایی به خداوند باشد و تا او نخواهد برگی از درخت نخواهد افتاد ...


انتهای پیام/ر/4127


انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۱ نظر
مهدی هاشمیان
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
۰
برای رزق و روزی حلال