دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 مهر 1399 - 14:07

انواع قهوه و طرز تهیه آن ها و تفاوت های بین آن ها

در این مطلب انواع قهوه و نحوه تهیه آن ها و همچنین تفاوت های جزدی ان ها را بررسی می کنیم. اگر جزو قهوه دوست ها هستید با ما باشید.
کد خبر : 519476
انواع-قهوه-۱۵-نوع-قهوه-و-طرز-تهیه-آنها-که-باید-امتحان-کنید.jpg

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، آیا انواع قهوه را می شناسید و باطرز تهیه ی آن ها آشناییت دارید؟ قهوه ها انواع مختلفی دارند و با روش های خاصی تهیه می شوند اگر شما جزو قهوه دوست ها هستید با ادامه ی مطلب در مورد انواع قهوه ها و طرز تهیه ی آن ها با ما همراه باشید:


انواع قهوه برحسب روش تهیه:


1-قهوه ترک


2-قهوه فرانسه


3-اسپرسو


4-قهوه دمی


5-قهوه ی فوری


قهوه ترک و طرز تهیه آن


تهیه ی قهوه ی ترک به زمان کمی نیاز دارد و این قهوه از فرانسه غلیظ تر و از ایپرسو رقیق تر است و لایه ای کف مانند روی آن قرار دارد.


قبل از نوشیدن قهوه ی ترک یک قلپ آب می خورند تا مزه ی دهان از بین برود و نهایت لذت را از طعم قهوه ترک ببرند.


طرز تهیه:


برای تهیه ی قهوه ترک ابتدا آب سرد را داخل جذوه(مخصوص تهیه ی قهوه ترک) بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و قهوه را به آن اضافه کنید و آرام هم بزنید تا در آب حل شود ولی توجه داشته باشید سریع هم زدن این قهوه باعث گلوله گلوله شدن آن می شود.


اگر می خواهید به آن شکر اضافه کنید باید 2-3 دقیقه اجازه بدهید تا حرارت شکر را حل کند و زمانی می توانید قهوه را از روی شعله بردارید که کف نسبتا غلیظی روی قهوه تشکیل شده باشد و بعد از آن حباب های ریزی روی کف شروع به تشکیل شدن کند که این موضوع نشان از جوشیدن قهوه است که با اولین حباب باید جذوه را از روی شعله بردارید چرا که زیاد جوشیدن قهوه ترک، طعم آن را از بین می برد.


در فنجان مناسبی ابتدا کف قهوه را با قاشق در فنجان ریخته سپس قهوه را به آرامی در فنجان بریزید.
بیشتر بخوانید: نوشیدن قهوه برای لاغری وتناسب اندام
طرز تهیه انواع قهوه


قهوه فرانسه و طرز تهیه آن


قهوه ی فرانسه یک قهوه ی رقیق است که در فنجان بزرگ یا لیوان مصرف می شود. کافئین این قهوه در حالت عادی کمتر از بقیه ی قهوه هاست برای مثال کافئین موجود در یک فنجان اسپرسو، سه برابر همان اندازه در فرانسه است ولی چون در فنجان بزرگ سرو می شود کافئین آن از بقیه ی قهوه ها بیشتر می شود.


نکته: کافئین موجود در قهوه به نوع دانه های قهوه بستگی دارد و هر چه درصد روبوستا در یک بسته قهوه بیشتر باشد یعنی کافئین آن بیشتر است.


طرز تهیه:


برای تهیه قهوه فرانسه از دو ابزار، فرنچ پرس (French press) و قهوه ساز استفاده می کنند.


تهیه ی قهوه فرانسه با فرنچ پرس:


برای تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس به دستگاه فرنچ پرس و پودر قهوه و آب نیاز دارید.


ابتدا قهوه ی مخصوص فرنچ پرس را تهیه کنید برای این کار باید درجه ی آسیاب قهوه درشت و دارای برشتگی نسبتا ملایم باشد. اگر در خانه آسیاب ندارید، هنگام خرید از قهوه فروش بخواهید تا قهوه را مناسب فرنچ پرس آسیاب کند.


به ازای هر قاشق غذا خوری قهوه، به نصف فنجان آب نیاز دارید که این مقدار را به صورت دلخواه نیز می توانید تغییر دهید.


برای شروع، آب را به نقطه ی جوش برسانید و قبل از جوشیدن آن را از روی شعله بردارید و قهوه را داخل آن بریزید سپس مقدار کمی آب را بصورت دورانی و به طوری که همه  قهوه خیس بخورد و کف کند، بریزید  بعد از 30 ثانیه آن را به صورت ملایم هم بزنید و دورباره به صورت دورانی بقیه آب را داخل دستگاه بریزید.


در پوش و اهرم را سرجای خود قرار دهید ولی اهرم را به سمت پایین فشار ندهید، بعد از گذشت 4 دقیقه اهرم را به سمت پایین فشار دهید و در آخر قهوه را به آرامی در لیوان بریزید و نوش جان کنید.


طرز تهیه ی قهوه فرانسه با قهوه ساز


 قهوه ساز از یک محفظه قهوه که در بالای قوری قرار دارد و یک محفظه ی آب که در کنار محفظه قهوه است، تشکیل شده است و کار با آن آسان است.


نکته: برای تهیه ی قهوه فرانسه باید از قهوه ساز فیلتر دار استفاده کنید قهوه نیز باید مناسب فرنچ پرس آسیاب شده باشد.


 برای تهیه قهوه فرانسه با این دستگاه، ابتدا قهوه را هم در محفظه قهوه و آب و هم در محفظه آب بریزید.


توجه داشته باشید که به ازای هر قاشق غذاخوری قهوه، نصف فنجان آب لازم است و پس از چند دقیقه، دستگاه به صورت خودکار قهوه را در قوری می ریزد.


قهوه اسپرسو و طرز تهیه آن


اسپرسو یکی از محبوب ترین قهوه ها در این روزها می باشد که در کمترین زمان و با فشار بالای آب تهیه می شود.  اسپرسو بیشترین طعم را از دانه ی قهوه می گیرد و غلیظ ترین نوع قهوه است که این امر موجب محبوبیت اسپرسو شده است.


تهیه ی اسپرسو در منزل، کار متداولی نیست و در اینجا به دو روش تهیه ی اسپرسو از جمله اسپرسو با موکاپات و تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز می پردازیم.


تهیه اسپرسو با موکاپات


موکاپات به اصطلاح یک نوع اسپرسوساز رو گازی است که از سه قسمت قسمت پایینی(مخرن آب دستگاه)، قسمت میاینی(محفظه قهوه) و قسمت بالایی(قهوه خروجی) تشکیل شده است.


برای تهیه ی یک شات اسپرسو به 7-8 گرم قهوه ی آسیاب شده که مانند نمک باشد احتیاج داریم.


نکته: شات به مقدار قهوه ای گفته می شود که در یک فنجان کوچک اسپرسو ریخته می شود.


محفظه ی آب دستگاه را پر کنید البته توجه داشته باشید که در زیر این محفظه یک استوانه وجود دارد که این استوانه نباید داخل آب برود پس دقیقا زیر استوانه آب بریزید.


محفظه ی آب را روی ظرف آب جای گذاری کرده و قهوه را در آن ریخته و با دست سطح قهوه داخل محفظه را صاف کنید و پس از آن قسمت بالایی دستگاه را روی محفظه قهوه سفت کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید.


در آخر و بعد از اینکه آب داخل دستگاه از قهوه عبور کرد و اسپرسوی دیگری از دستگاه خارج نشد، دستگاه را از روی شعله بردارید و اسپرسو را در فنجان بریزید.


سپس اسپرسو خارج شده را در فنجان ریخته و نوش جان کنید.


طرز تهیه ی اسپر سو با دستگاه اسپرسوساز


تهیه ی اسپرسو با دستگاه در کافه ها انجام می شود که این دستگاه با سرعت بیشتری اسپرسو را درست می کند ولی اگر مایل باشید شما نیز می توانید یک دستگاه اسپرسوساز برقی بخرید.


دستگاه اسپرسو ساز از یک سبد قهوه و یک مخزن آب تشکیل شده است و برای تهیه ی اسپرسو با این دستگاه ابتدا باید قهوه (7-8 گرم برای یک شات و آسیاب شده) را در سبد دستگاه قهوه ریخته و آن را فشرده کنید سپس مخزن آب دستگاه را تا حداکثر ظرفیت از آب نزدیک به نقطه ی جوش پر کنید.


فنجان را در زیر خروجی دستگاه گذاشته و دکمه ی استارت دستگاه را فشار دهید و تا آماده شدن اسپرسو صبر کنید.


طرز تهیه انواع قهوه


نوشیدنیهای بر پایه اسپرسو


دبل اسپرسو یا اسپرسوی دوبل: دبل اسپرسو از دوشات اسپرسو تشکیل شده است یعنی ترکیب دو فنجان اسپرسو معمولی در یک فنجان.


ماکیاتو: از یک شات اسپرسو با مقدار زیادی کف شیر روی آن تشکیل شده است که این کف سرتاسر فنجان می رسد و برای تهیه ی این کف از دستگاه اسپرسو ساز نیز استفاده می شود.


آمریکانو: از اضافه کردن یک فنجان آب داغ به قهوه ی اسپرسو به دست می آید و نسبت به اسپرسو طعم تند و قوی ندارد.


لاته: از اضافه کردن شیر داغ به قهوه ی اسپرسو به دست می آید.


کاپوچینو: کاپوچینو همانند لاته درست می شود با این تفاوت که مقدار کمتری شیر دارد  و روی آن کف شیر تشکیل شده است و روی شیر را نیز با کمی پودر شکلات تزئین می کنند.


موکا: از اضافه کردن مقداری شکلات آب شده و شیر به یک شات اسپرسو به دست می آید که روی آن کف شیر و پودر شکلات است و از محبوب ترین مشتقات اسپرسو است.


قهوه های دمی


جدیدترین روش برای تهیه ی قهوه، قهوه های دمی هستند که عبارت است از دم کردن قطره ای قهوه با استفاده از فیلتر.


در روش قهوه های دمی، آب جوش به تدریج از میان قهوه ای که آسیاب شده است عبور کرده و در نهایت نوشیدنی قهوه به دست می آید.


کمکس (chemex)


کمکس نام دستگاهی است که می توان به وسیله ی آن قهوه درست کرد و ظاهری بسیار ساده دارد و در این روش به یک ظرف و یک فیلتر کاغذی که به صورت مخروطی برعکس روی آن قرار می گیرد نیاز دارد.


برای تهیه قهوه در روش کمکس به حدود 30 گرم قهوه( درجه آسیاب متوسط) و 500 میلی لیتر آب نیاز داریم. قهوه را روی فیلتر کاغذی میریزیم.


ابتدا قهوه را روی فیلتر کاغذی برزیزید و سپس آبی که دمای آن تا نزدیکی نقطه جوش رسیده است را به صورت دورانی و به صورتی که همه سطح قهوه خیس بخورد آن را روی قهوه بریزید و حدود 30 ثانیه و به آرامی آن را هم بزنید سپس بقیه ی آب باقی مانده را به فیلتر اضافه کنید و پس از گذشت پنج دقیقه، فیلتر را از روی ظرف بردارید و قهوه را در لیوان بریزید.


قهوه فوری


قهوه ی فوری هان گونه که از اسم آن پیداست یک روش ساده برای تهیه قهوه است. برای ته ی قهوه به این روش یک بسته قهوه ی فوری تهیه کنید چون دستور تهیه ی آن پشت بسته در چند خط توضیح داده شده است.


در ایران قهوه ی فوری را با نام نسکافه می شناسند در حالی که نسکافه نام برند است و برند های زیادی اقدام به تولید این قهوه کرده اند.


طرز تهیه ی این قهوه ها ساده است و معمولا با شیر و شکر ترکیب می شوند و کافی است آن را داخل لیوان ریخته و به آن آب جوش اصافه کنید.


انتهای پیام/


انتهای پیام/

ارسال نظر