دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 تير 1399 - 11:42
معاون درمان وزارت بهداشت:

آزمایشگاه‌ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند

معاون درمان وزارت بهداشت با تأکید بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آزمایشگاه‌های پزشکی کشور، گفت: آزمایشگاه‌های پزشکی بدون اخذ تأئیدیه، مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند.
کد خبر : 502611

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، قاسم جان بابایی در خصوص نحوه خدمات‌رسانی آزمایشگاه‌های پزشکی کشور در دوران کرونا اعلام کرد: فضای انتظار آزمایشگاه‌های پزشکی یکی از محل‌های تجمع مراجعین، از جمله بیماران و ناقلین احتمالی کووید-۱۹ است. مدیریت آزمایشگاه باید، ضمن رعایت تمامی دستورات مرتبط با آلودگی‌زدایی و پیشگیری از انتقال ویروس در محیط کار کارکنان، ترتیبی اتخاذ کند که فاصله‌گذاری فیزیکی در آزمایشگاه رعایت شده و با به حداقل رساندن تراکم مراجعین و تأمین تهویه مناسب از انتقال ویروس در صف انتظار بیماران پیشگیری شود.


وی افزود: آزمایشگاه‌های پزشکی بدون اخذ تأئیدیه تضمین کیفیت و ایمنی زیستی برای آزمایش‌های اختصاصی کووید-۱۹ از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مجاز به پذیرش و انجام آزمایش‌های اختصاصی مربوط به این بیماری نیستند.


معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که تجویز آزمایش‌های اختصاصی کووید-۱۹ مانند آزمایش تشخیص مولکولی و سرولوژی و تفسیر آنها باید با توجه به سوابق و علائم بالینی انجام شود، تصریح کرد: این فعالیت در صلاحیت پزشکانی است که از دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت مطلع بوده و آنها را اجرا می‌کنند.


وی ضمن تأکید بر این‌که آزمایشگاه‌های پزشکی باید از تبلیغات و پذیرش مستقیم مراجعین خودداری کنند، بیان کرد: مراجعه مستقیم و بدون تجویز به آزمایشگاه‌های پزشکی، خصوصاً در مورد افراد بدون علامت، علاوه بر تحمیل هزینه غیرضروری، باعث گمراهی و سردرگمی بیماران و مراجعین می‌شود.


جان‌بابایی با بیان این‌که تمامی آزمایشگاه‌های پزشکی که مجوز تشخیص مولکولی بیماری کووید-۱۹ را دریافت کرده‌اند، ملزم به گزارش روزانه آمار آزمایش‌های انجام شده و موارد مثبت به دانشگاه علوم پزشکی، که تحت پوشش آن بوده، هستند، عنوان کرد: بیماران و مراجعینی که از خدمات آزمایشگاه‌های پزشکی و عدم رعایت استانداردها و تعرفه‌های مصوب ناراضی هستند، می‌توانند شکایت خود را به معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی منعکس و یا از طریق شماره ۱۹۰ به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گزارش کنند.


انتهای پیام/4148


انتهای پیام/

ارسال نظر