دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 اسفند 1398 - 09:39
بر اساس اسناد ویکی‌لیکس؛

نخست‌وزیر مکلف عراق، تابعیت آمریکا و سابقه دشمنی با ایران دارد

اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که نخست‌وزیر مکلف عراق از یک‌سو تابعیت آمریکایی دارد و از سوی دیگر، برای برچیدن آنچه شبکه‌های اطلاعاتی ایران و سوریه در نجف خوانده، مبارزه کرده است.
کد خبر : 479116
498734Image1-1024x645.jpg

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روز سه‌شنبه با پایان مهلت گروه‌های سیاسی عراق برای معرفی نامزد نخست‌وزیری، طبق یک بند قانون اساسی عراق، این مأموریت به «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق محول شد و او «عدنان الزُرفی» استاندار اسبق نجف را برای این پست معرفی کرد.


الزرفی در حال حاضر نماینده پارلمان عراق و دبیر کل حزب «حرکة الوفاء العراقیه» است که دارای ۸ کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در پارلمان عراق است.


او در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ و ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ استاندار نجف بود. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نیز معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بود.


نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه عراق، در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ عضو تیم بازسازی و عمران عراق بود. در سال ۲۰۰۶ عضو شورای استانداری و رئیس فراکسیون «الوفاء للنجف» بود.


گفته می‌شود الزرفی در سال ۲۰۰۴ از سوی «پل برمر» حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه‌های مسلح در این استان و خلع سلاح آن‌ها متعهد شد.


الزرفی طی دو روز گذشته نتوانسته حمایت گروه‌های سیاسی بانفوذ در عراق و مهم‌ترین آن‌ها ائتلاف شیعی البناء، ائتلاف شامل هادی العامری، نوری المالکی، فالح الفیاض، خمیس الخنجر و دیگران را جلب کند و مخالفت‌ها با وی از ساعات اولیه انتصاب وی آغاز شد.


حمایت آمریکا از الزرفی، مهم‌ترین دلیل مخالفت گروه‌های شیعی با وی


گروه‌های شیعی عراق به دلایل متعددی مخالف نخست‌وزیری الزرفی هستند که از مهم‌ترین این دلایل جانب‌داری سیاسی او از واشنگتن از سال 2004 و مظنون بودن او به دست داشتن در به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران و مرقد «محمدباقر الحکیم» بنیان‌گذار مجلس اعلای اسلامی عراق به ترتیب در هفتم و نهم آذرماه 98 در شهر نجف اشرف است.


به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، اما الزرفی کیست که مأمور شدن او برای تشکیل کابینه جدید عراق در میان احزاب و جریان‌های سیاسی بغداد بحث و جنجال درست کرده است.


در یکی از اسناد «ویکی‌لیکس» که از تلگراف‌های وزارت خارجه ایالات‌متحده با شماره (09BAGHDAD1506_a) به بیرون درز کرده است، الزرفی خود را در دیدار با افسران تیم‌های بازسازی آمریکا در 2 ژوئن 2009، به‌عنوان کاندیدایی برای انتقال نجف به دوران پساجنگ سیاسی معرفی می‌کند.


الزرفی که تابعیت آمریکایی دارد و به زبان انگلیسی مسلط صحبت می‌کند (همان‌طور که در تلگراف توضیح داده‌شده است)، هدف اصلی خود را در زمان تصدی مسئولیتش مبارزه و برچیدن آنچه شبکه‌های اطلاعاتی ایران و سوریه در نجف خواند، اعلام کرد.


در این جلسه الزرفی جزئیات جلسات خود با آیت‌الله سیستانی مرجعیت دینی در نجف را به اطلاع آمریکایی‌ها رساند و سپس به شکلی علنی و آشکارا برای آمریکایی‌ها از تجربه تلخ خود با «اسعد ابوجلال» استاندار قبلی نجف و معاونش «عبدالحسین العبطان» شکایت کرد (مربوط به سال 2006 که الزرفی عضو شورای استانداری نجف بود).


الزرفی مدعی شد که این استاندار وقت نجف و معاونش فقط به اخراج نزدیکان او اکتفا نکردند بلکه مهم‌ترین متحدان سیاسی او را نیز ترور کردند.


الزرفی درباره روابطش با معاون استاندار نجف همچنین گفت که عبطان در یکی از تشییع‌جنازه‌ها به او تاخته و او را مزدور آمریکایی‌ها خوانده است و گفته که کاری می‌کند که او به آمریکا بازگردد.


بر اساس آنچه در این تلگراف آمده الزرفی پوزخندی می‌زند و می‌گوید شاید من او را به ایران بازگردانم.


الزرفی در پاسخ به سؤالی درباره دو عضو جریان صدر در پارلمان عراق یکی «محسن شریف رزاق» و «حسن حمزه الزبیدی» آن‌ها را دو آدم زرنگ و خستگی‌ناپذیر معرفی می‌کند و درباره شریف می‌گوید که او بیش‌تر از اینکه یک جریان صدری باشد، مردی میانه‌روست؛ اما از دیدار با آمریکایی‌ها می‌ترسد.


درباره وضعیت امنیتی عراق هم الزرفی به افسران آمریکایی می‌گوید که به دنبال ایجاد تغییرهای امنیتی متعددی است و بر اساس این تلگراف الزرفی بارها تکرار می‌کند که این اتفاق به‌آرامی و ظرف یک سال آتی رخ خواهد داد. الزرفی دغدغه اصلی خود را آنچه عملیات و هسته‌های اطلاعاتی سوریه و ایران در نجف می‌خواند اعلام می‌کند و می‌گوید که می‌خواهد یک هسته اطلاعاتی جداگانه برای همکاری با نیروهای آمریکایی در نجف تشکیل دهد و درعین‌حال اعتراف می‌کند که ممکن است استفاده از اموال استانی برای تأسیس این دستگاه غیرقانونی باشد.


در این تلگراف الزرفی در پاسخ به سؤالی درباره تغییر سرلشکر «عبدالکریم المیاحی» رئیس پلیس نجف که فرمانده سابق سازمان بدر و از نزدیکان به عبطان بود با قاطعیت و در یک کلمه جواب می‌دهد: «صبر» و می‌افزاید: «او نخستین کسی نخواهد بود که تغییر می‌کند این کار قدری زمان می‌برد».


بر اساس تلگراف وزارت خارجه آمریکا الزرفی جیش المهدی و سازمان بدر را دو جنبش غیرقانونی می‌داند که به نیابت از ایران کار می‌کنند و تهدیدی برای استان نجف و نیروهای آمریکایی هستند.


الزرفی عبطان را متهم کرد که لباس‌ها و خودروهای دولتی را در اختیار افرادی برای انجام عملیات‌های ضدآمریکایی قرار داد و مدعی شد که دلایل متعددی درباره دخالت ایران در این حملات دارد اما فعلاً از پیگرد گروه‌های مسئول این عملیات امتناع می‌کند.


الزرفی در پایان این دیدار به افسران آمریکا می‌گوید: «امیدوارم که به شما بگویم که صدری‌ها در نجف مسالمت‌جو هستند، اما برخی خشونت دارند و امنیت استان و نیروهایتان را هدف می‌گیرند».


انتهای پیام/4106/پ


انتهای پیام/

برچسب ها: نجف ویکی لیکس
ارسال نظر
هلدینگ شایسته