دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سرلشکر موسوی از سامانه‌های پدافند هوایی «نیروگاه هسته‌ای بوشهر» بازدید کرد

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان بازدید از یگان‌های ارتش در بوشهر از سامانه‌های پدافند هوایی در این استان به‌ویژه سامانه پدافندی مستقر در «نیروگاه هسته‌ای بوشهر» بازدید کرد.
کد خبر : 444988
لبابلا.jpg

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا،  امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی در ادامه بازدید از یگان‌های ارتش در بوشهر با حضور در ایستگاه راداری مُند، از سامانه راداری بومی «فتح 2» بازدید کرد.


در این بازدید، فرمانده ایستگاه راداریِ مُند برخی از قابلیت‌های سامانه راداری برد بلند فتح 2 شامل کشف انواع هواپیماهای بدون سرنشین، اهداف دارای سطح مقطع پایین و موشک‌های کروز و برخی از اقدامات شاخص آن را تشریح کرد و گفت: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون 9 هزار و 155 پرواز هواپیماهای مختلف رصد شده و ۱۴۴ مورد از آنها از جمله هواپیماهای مظنون به متخاصم از کلاس MQ۹ ، U۲ و  RQ۴ بوده که قبل از ورود به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران پس از شناسایی توسط سامانه راداری فتح ۲ با اخطار قاطع شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور مواجه شده‌اند.


بازدید از سامانه‌های موشکی S۲۰۰ نیروی پدافند هوایی ارتش مستقر در مناطق حساس و مهم بوشهر از دیگر برنامه‌های فرمانده کل ارتش بود که در آن سرعت عمل در بارگیری موشک در مدت زمان دو دقیقه و هشت ثانیه با موفقیت مورد ارزیابی قرار گرفت.


همچنین سرلشکر موسوی در ادامه با حضور در ایستگاه راداری شهید ستاری به‌عنوان مرکز پایش گزارش و از حلقه‌های به هم پیوسته زنجیره یکپارچه پدافندی بازدید کرد و نحوه رصد ۲۴ ساعته آسمان خلیج فارس را مورد ارزیابی قرار داد.


فرمانده ایستگاه راداری شهید ستاری در گزارشی اقدامات مشترک و هم‌افزای ارتش و سپاه در کشف، شناسایی، رهگیری و انهدام هواپیماهای بدون سرنشین متجاوز و متخاصم و همچنین پوشش هوایی مناطق حساس منطقه را گویای تلاش خستگی‌ناپذیر کارکنان متعهد پدافند هوایی کشور دانست.


در جریان بازدید فرمانده کل ارتش از ایستگاه راداری شهید ستاری، اجرای عملیات واکنش سریع شبانه به‌منظور مقابله با اهداف هوایی متخاصم بر فراز آب‌های خلیج فارس توسط جنگنده‌های «آلرت» پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر و همچنین انجام پروازهای گشت و شناسایی تاکتیکی مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین کارکنان این ایستگاه با استفاده بهینه از تجهیزات و توان رزم نیروی پدافند هوایی ارتش، گوشه‌هایی از اقدامات شبکه یکپارچه پدافندی در زمان بحران و تعامل با سایر نیروهای مسلح با استفاده از توان رزمی یگان‌های مستقر در منطقه جنوب کشور را در قالب «بازی جنگ» اجرا کردند.


افتتاح و راه‌اندازی پست امداد شهید محمد حمزه به‌عنوان پایگاه مردم‌یاری نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه بوشهر نیز از دیگر اقدامات  فرماندهی منطقه پدافند جنوب بود که با حضور امیر سرلشکر موسوی بهره برداری شد.


فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور با حضور در مواضع و حلقه‌های مختلف پدافندی منطقه از جمله نیروگاه اتمی بوشهر شامل انواع سامانه‌های بُرد کوتاه، متوسط و بلند با قابلیت‌ها و توانمندی مقابله با هرگونه تجاوز هوایی به‌ویژه ریزپرنده‌های متخاصم، این مواضع را بازدید و عملکرد آن‌ها را مثبت ارزیابی کرد.


انتهای پیام/4079/پ


انتهای پیام/

ارسال نظر