دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 تير 1398 - 18:28
مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس:

پی بنای گنبد قابوس بعد از سیل امسال در آب‌های سطحی قرار دارد

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس گفت: قبل از سیل، پی بنا به فاصله دو متر بالاتر از سطح آب‌های زیرزمینی بود که بارش‌ها و وقوع سیل سبب شده تا پی بنا اکنون در آب‌های سطحی قرار گیرد.
کد خبر : 406289
golestanchto_ir_1563781717.jpg

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، عبدالمجید نورتقانی گفت: رویش گیاهان در بناهای آجری امری طبیعی است و این رویش در همه بناهای آجری در سطح جهان دیده می‌شود و باید راهکاری پیدا کنیم تا با حفظ بنا بتوانیم رویش گیاهان را متوقف کنیم.


وی اضافه کرد: برای جلوگیری از رویش گیاهان، بنای برج در دو مرحله به وسیله پهباد کشاورزی سمپاشی می‌شود.


مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس تصریح کرد: پس از این، اقدام به نصب داربست خواهیم کرد و در پایان نیز با کمک متخصصان پژوهشگاه میراث فرهنگی به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل خواهیم بود.


نورتقانی بیان کرد: قبل از سیل گلستان پی  بنا به فاصله دو متر بالاتر از سطح آب‌های زیرزمینی بود که بارش‌ها و وقوع سیل سبب شده تا پی بنا اکنون در آب‌های سطحی قرار گیرد.


وی یادآور شد: در فاز نخست به طرح ‌جامع برج قابوس خسارتی وارد نشده و این نشان‌دهنده این است که فعالیت‌های زیرسازی به صورت اصولی انجام گرفته است.


مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس متذکر شد: برج‌ جهانی قابوس نیاز به ‌حفاظت پیوسته دارد و مرمت مقطعی در حفاظت این بنا کافی نیست و برخی از افراد ناآگاه و غیرمتخصص در اذهان عمومی برای مرمت این بنا شبهه ایجاد می‌کنند که رسانه‌ها و افراد آگاه باید با اطلاع‌رسانی درست این تفکرات منفی را کاهش دهند.


انتهای پیام/4078/4117/


انتهای پیام/

ارسال نظر