دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 فروردين 1398 - 03:42
بهرام قاسمی:

مصر می‌تواند نقش مهمی در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ایفا کند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مصر می‌تواند نقش مهمی در ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا ایفا کند.
کد خبر : 372844
636860993029605094_lg.jpg

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی با استقبال از انصراف مصر از شرکت در ناتوی عربی گفت: «مصر یکی از کشورهای مهم و توانمند جهان عرب و جهان اسلام است که می‌تواند نقش مهمی در ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا ایفا کند».


وی درباره خبر منتشره از سوی برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر انصراف مصر از حضور در ناتوی عربی، افزود: «هنوز این خبر از سوی منابع رسمی تأیید نشده است و اطلاع دقیقی درباره صحت و سقم آن موجود نیست».


سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: «درحال بررسی این خبر و صحت و سقم آن هستیم و در صورت تأیید صحت این خبر، از آن استقبال می کنیم».


قاسمی گفت: «مصر یکی از کشورهای مهم و توانمند جهان عرب و جهان اسلام است که می تواند نقش مهمی در ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا ایفا کند. مصر می‌تواند با واقع نگری هرچه بیشتر و درک شرایط حساس کنونی در جهت نزدیکی و وحدت جهان اسلام نقش بسزا و در خوری ایفا کند. امیدواریم کشور مصر به عنوان یک قدرت انکارناپذیر جهان عرب بتواند در شرایط خطیر کنونی منطقه و جهان، در مسیر واقع‌بینانه و درستی رسالت تاریخی خود را انجام دهد».


وی تأکید کرد: «در چنین شرایطی روابط و درک بهتری میان ایران، مصر و سایر کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم، حفظ امنیت و ثبات پایدار، تحکیم درک و فهم متقابل و همکاری‌های چندسویه به وجود خواهد آمد». 


قاسمی درباره ناتوی عربی نیز افزود: «همان‌گونه که در گذشته نیز بیان کرده ام، اصولا نمی‌توان چندان به‌ موضوعی به‌نام ناتوی عربی خوش بین بود، زیرا در غرب، ناتو در شرایط تاریخی و جغرافیایی خاص، طبق یک سری ارزش‌ها و ضرورت ها و حتی اشتراکاتی کاملا مشخص انجام شد، امروز این گمان وجود ندارد که حتی با بومی‌کردن سازمان ناتو که مولود حوادث خاص تاریخی بود، بتوان از آن در جهان عرب الگوبرداری کرد».


انتهای پیام/4033/


انتهای پیام/

ارسال نظر