دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
هنرمند دیوارنگار:

هنر دیوارنگاری آرامش اجتماعی را به جامعه هدیه می‌کند

یک هنرمند دیوارنگار گفت: به‌کارگیری هنر دیوارنگاری علاوه بر آرامش بصری و روحی، امید را به جامعه هدیه می‌کند.
کد خبر : 365978
photo_۲۰۱۹-۰۳-۰۶_۱۵-۰۰-۴۲.jpg

لیلا دلفان در گفتگو با خبرنگار حوزه هنرهای تجسمی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، درباره دیوار‌نگاری در سطح شهر‌ تهران گفت: با نزدیک شدن به سال جدید، سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای زیبا‌سازی بصری معابر و خیابان‌های تهران در طرحی به‌نام استقبال از بهار اقدام به دیوارنگاری توسط هنرمندان نقاش کرده است. در این طرح سعی شده است از تصاویر مرتبط با آیین‌های باستانی نوروز و اشعار شاعران درباره بهار استفاده شود. تصاویر از افسانه‌های کهن با محوریت نوروز و در اصل آنچه به تصویر در‌می‌آید نگاره‌های ایران قدیم استفاده شده است که بیشتر لحظه‌های تحویل سال را در ایران باستان نشان می‌دهد. این نگاره‌ای که در حال حاضر مشغول ترسیم آن هستیم لحظه تحویل سال را در ایران باستان نشان می‌دهد و اشعاری از فردوسی نیز زینت‌بخش آن شده‌ است.


کارشناس نقاشی و هنرمند دیوارنگار، درباره سوابق هنری خود بیان کرد: با مدرک کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم و در زمینه دیوارنگاری شهری چندین سال فعالیت‌ مستمر دارم که توانستم بیش از 50 دیوارنگاره را در تهران و شهرستان‌ها اجرا کنم. با توجه به تجربیاتم در این رشته باید بگویم، دیوارنگار هنری است که مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توجه همگان را به خود جلب کرده است. بسیار اتفاق افتاده‌ است که در زمان انجام کار عابران دقایقی می‌ایستند و نگاره‌ها را تماشا می‌کنند و درباره این نقاشی‌ها سؤال می‌کنند.وی ادامه داد: دیوارنگاری در سطح شهر باعث نشاط جمعی خواهد شد و علاوه بر آن اگر الگو‌های ایرانی بیشتر استفاده کنیم بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. در وادی دفاع مقدس نیز دیوار نگاره‌هایی بسیار زیبا کار شده‌ است نمونه‌هایی بسیار ارزنده انجام شده است، در وادی چهره‌نگاری نیز کار‌های بسیار ارزشی مانند نقش چهره شهید حسین فهمیده در میدان انقلاب کار شده‌ است.


هنرمند دیوار‌نگار بیان کرد: دو مشکل بر سر راه هنر دیوارنگاری همیشه جولان داده است، یکی از این مشکلات بها ندادن به هنر دیوارنگاری از سوی بسیاری از مراکز متولی و کسانی که می‌توانند در این وادی مؤثر باشند تا این هنر به جایگاه واقعی خود از نظر مادی و معنوی برسد. متأسفانه حامی مالی شخصی وارد این مقوله از هنر نمی‌شوند نبود شناخت از این هنر یکی از علت‌هاست. دیوارنگاری‌ها بیشتر توسط سازمان زیباسازی شهرداری سفارش داده‌ می‌شود. مشکل بزرگتر دیوارنگاری در قیمت‌گذاری‌ است. در مقابل هنر‌های دیگر تصویری و تجسمی از رتبه بسیار کمتری برخوردار است و همین امر هم باعث کناره‌گیری بسیاری از هنرمندان از این رشته است. البته سفارشی کردن کار‌های دیوارنگاری نیز یکی از معضلات پیش روی این هنر است که خلاقیت را از هنرمند می‌گیرد.


وی اظهار کرد: البته فضای اجتماعی و هنری جامعه، ظرفیت این موضوع را دارد که کار‌هایی در سطح بین‌المللی انجام شود. وندالیسم یا همان تخریب فضای عمومی شهری توسط ساکنان شهر‌ها موضوعی دیگر است که کار‌های انجام شده را تهدید می‌کند البته این معضل در تمام دنیا وجود دارد و در کشور ما نیز هست. وندالیسم در اجتماع موضوعی نیست که مانع انجام کار‌های هنری شود به مرور زمان فرهنگ‌سازی خواهد شد؛ که تمام کار‌های هنری و دیوارنگاری برای زیبایی شهر و ایجاد آرامش بصری و روحی است. زمانی که در بلوارها و پارک‌ها گل‌کاری شروع شده بود به موازات آن بسیاری از مردم گل‌ها را می‌چیدند، به مرور زمان فرهنگ‌سازی شد.


انتهای پیام/4072/4100/


انتهای پیام/

ارسال نظر