دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 شهريور 1397 - 14:51
مدیرعامل مؤسسه خیریه قلب سفید اعلام کرد؛

ارائه آموزش‌های حقوقی به کودکان کار

مدیرعامل مؤسسه خیریه قلب سفید با اشاره به شناسایی و حمایت از 200 کودک کار گفت: کلاس‌های انگیزشی و حقوقی برای کودکان کار و خانواده‌هایشان برگزارمی‌کنیم تا بتوانند از حق و حقوق خود دفاع کنند.
کد خبر : 308363

به گزارش خبرنگار حوزه جامعه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، زهرا سادات حسینی در نشست خبری پیش‌ از ظهر امروز خود با خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره زنجیره ارزش برای کودکان کار در روزهای آینده اظهار کرد: متأسفانه در افکار عمومی کودکان کار به عنوان کودکان اغفال شده در باندهای سودجویی معرفی شده‌اند در حالی‌که کودکان کار در منطقه 18 شامل کسانی است که برای نیاز خانواده در مشاغلی مانند مکانیکی، کشاورزی و آجرپزی فعالیت می‌کنند و ما بچه سر چهارراهی نداریم. بر همین اساس کودک کار به همراه خانواده تحت پوشش و حمایت‌های مؤسسه خیریه قرار می‌گیرد.


وی با اشاره به اینکه ما در این مؤسسه خیریه سعی‌بر توانمندسازی و رشد فرهنگی و اجتماعی کودکان کار داریم، افزود: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت کار کودک به مشاغلی اطلاق می‌شود که به رشد جسمی و روحی کودکان آسیب می‌زند. برهمین اساس ما کودکان کار را شناسایی کرده و در گروه‌های مختلف به آنها آموزش‌های مختلفی مانند فوتبال، موسیقی، تئاتر و سوادآموزی ارائه می‌کنیم. و حتی در این زمینه از مربیان و اساتید برجسته و شاخص در حوزه‌های مختلف استفاده می‌کنیم.


حسینی ادامه داد: از حدود دو سال پیش تاکنون کودکان کار و خانواده‌های آنها آموزش‌ها و مهارت‌های لازم را ارائه کرده و سعی در توانمندسازی و مهارت‌یابی آنها داریم اما نمی‌توانیم به صورت کامل ادعا کنیم که کار را از کودکان گرفته‌ایم.


مدیرعامل مؤسسه خیریه قلب سفید یادآور شد: ما به کودکان کار و خانواده‌های تحت پوشش آنها مستقیماً پول نمی‌دهیم؛ بلکه بابت خدمات با آنها مشارکت می‌کنیم. به‌عنوان مثال وقتی برای یک خانواده‌ای یک یخچال 950 هزار تومانی خریداری می‌کنیم، به صورت اقساط 20 هزار تومانی تا 200 هزار تومان به آنها کمک می‌کنیم که این موضوع حس فقر و ترحم را از کودکان کار و خانواده آنها می‌گیرد.


وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های انگیزشی و حقوقی برای کودکان کار و خانواده‌های آنها گفت: متأسفانه خانواده‌هایی داریم که برای دریافت هفته‌ای 10 هزار تومان ملزم به بسته‌بندی 12هزار لواشک هستند و حتی بخشی از آنها به دریافت پنج هزار تومان برای این کار نیز قانع‌اند، به عنوان مثال یکی از کودکان کار به مبلغ هفت میلیون تومان کار کرده اما طرف مقابل حق‌الزحمه وی را پرداخت نکرده و این کودک در شرایط یزندگی می‌کند که پدر خانواده را ترک کرده و مادر نیز تا ساعت 10 شب سرکار است بر همین اساس ما برای چنین خانواده‌هایی کلاس‌های حقوقی برگزار می‌کنیم تا بتوانند از حق و حقوق خود دفاع کنند.


وی یادآور شد: کودکان تحت پوشش مؤسسه خیریه قلب سفید تا سن 18 سالگی تحت حمایت این مجموعه هستند و مؤسسه تلاش می‌کند، با ارائه آموزش‌ها و مهارت‌های لازم، شرایط توانمندسازی کودک کار و خانواده را فراهم کند و هم‌اکنون حدود 200 نفر از کودکان کار تحت پوشش این مجموعه هستند.


حسینی در مورد تأمین منابع مالی مؤسسه نیز گفت: منابع ما به صورت مشارکت مردمی و خیریه جمع‌آوری می‌شود و از دستگاه‌های دولتی هیچ اعتباری برای ما در نظر گرفته نشده و حتی از بهمن ‌ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال هیچ منبع درآمدی نداشتیم و تنها از کمک‌های هیأت مدیره استفاده کردیم.


انتهای پیام/4009/4044/


انتهای پیام/

برچسب ها: فقر کودکان کار
ارسال نظر