دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

هک کردن باکتری روده گاو برای کاهش گاز متان و تولید گوشت بیشتر

دانشمندان اسکاتلندی با هک کردن و دستکاری باکتری روده گاو موفق شدند تولید گاز متان توسط این حیوان را کاهش دهند و همین طور بر میزان گوشت قابل استحصال از آن بیفزایند.
کد خبر : 267611

به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، فیوچریسم نوشت: انواع باکتری ها و جانداران ریز میکروسکوپی در درون دستگاه هاضمه و از جمله روده حیوانات اهلی زندگی می کنند. در درون روده گاو نیز باکتری خاصی وجود دارد که وجود آن برای هضم رژیم غذایی با فیبر بالا ضروری است.


اما همین باکتری عامل تولید گاز متان نیز هست که یک گاز گلخانه ای خطرناک و قدرتمند محسوب می شود. محققان می گویند از طریق ایجاد تغییراتی در میکروبیوم های گاو این حیوان گوشت بیشتر و متان کمتری تولید می کند.


خروج گاز متان از شکم گاو با توجه به جمعیت زیاد این حیوان در سطح جهان می تواند فرایند گرم شدن کره زمین را تشدید کند. باید توجه داشت که گاز متان ۲۵ برابر گاز دی اکسید کربن از قابلیت ایجاد گرما در کره زمین برخوردار است و کاهش تولید آن به حفظ محیط زیست کمک شایانی می کند.


البته روند ایجاد تغییرات در باکتری روده گاو هنوز به اتمام نرسیده و محققان دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند در حال مطالعه بر روی نمونه های مختلف گاوها در اسکاتلند برای تکمیل پژوهش های خود در این زمینه هستند.


انتهای پیام/

برچسب ها: گاز متان
ارسال نظر