چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

هوانیروز ارتش را بیشتر بشناسید

يكشنبه 03 آذر 1398 ساعت 21:00
هوانیروز در سال 1341 به‌عنوان یک سازمان مستقل پایه‌گذاری شد، اما در حال حاضر جزئی از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران که مخفف جمله «هواپیمایی نیروی زمینی» در سال 1341 هجری شمسی پایه‌گذاری شد و در آن زمان سازمانی مستقل بود، اما در حال حاضر این یگان نظامی جزئی از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

پس از اینکه این یگان با موفقیت‌های چشم‌گیری همراه بود، فرمانده معظم کل قوا در تاریخ سوم اسفند ماه ۱۳۹۴ شمسی دستور دادند تا هوانیروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز تشکیل شود.

همچنین اهداف اولیه‌ای برای تشکیل هوانیروز در نظر گرفته شده بود که بر اساس این اهداف باید هرچه سریع‌تر یگان هوانیروز در هواپیمایی نیروی زمینی ارتش گسترش پیدا می‌کرد و بررسی‌هایی هم در این رابطه انجام شد که نتیجه این بررسی‌ها آن بود که هوانیروز نیروی زمینی باید بتواند «در منطقه هر سپاه دو گردان پیاده را جابه‌جا کند»، «عملیات یگان‌های زمینی را پشتیبانی کند» و نیز «فراهم‌آوری تدارکات و تخلیه مجروحان را از راه هوا انجام دهد».

برپایه این اندیشه نیروهایی کنونی هوانیروز به شرح زیر تکمیل شده‌اند.

1- قرارگاه فرماندهی در تهران

2- پایگاه یکم رزمی هوانیروز کرمانشاه

3- پایگاه دوم رزمی هوانیروز مسجدسلیمان

4- پایگاه سوم رزمی هوانیروز کرمان

5- پایگاه چهارم پشتیبانی عمومی اصفهان

6- پایگاه پنجم رزمی هوانیروز مشهد

7- پایگاه ششم رزمی هوانیروز تبریز

8- پایگاه هفتم رزمی هوانیروز آبیک

9- گردان هواپیمایی پشتیبانی فرماندهی در تهران

10- یگان پشتیبانی در تهران

11- مرکز آموزش خلبانی و فنی در اصفهان

12- گروهان عملیات و مخابرات در تهران

13- شرکت پنها (شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران) وابسته به سازمان صنایع هوایی (زیر مجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)

تجهیزات هوانیروز

هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران دارای تجهیزاتی است که بیشتر در امر امدادرسانی، مردم‌یاری و نیز حمل تجهیزات و نفرات استفاده می‌شود. «بل-۲۰۶ جت‌رنجر»، «بل یواچ-۱ ایروکوای»، «بل ای‌اچ-۱ کبرا»، «بل-212»، «بل-214» و «سی‌اچ-۴۷-شنوک» ازجمله تجهیزات مورد استفاده در هوانیروز هستند.

همچنین بنا به گفته امیر سرتیپ یوسف قربانی، فرمانده هوانیروز ارتش، «هوانیروز در بیش از ۱۴ استان کشور اورژانس هوایی دارد که خود این یک عملیات بسیار بزرگ و پیچیده است».

امیر قربانی درباره نوسازی و توسعه تجهیزات هوانیروز می‌گوید: «کارهای بسیار بزرگی در هوانیروز صورت گرفته و البته در حال انجام است و ما با نخبگان و دانشگاه‌ها در حال همکاری برای ارتقاء توان بالگردها و تجهیزاتمان هستیم».

مأموریت‌های هوانیروز چیست؟

برای هوانیروز مأموریت‌های کلی و مأموریت‌های تاکتیکی و پشتیبانی تعریف شده است.

براساس مأموریت‌های کلی «هدایت آتش توپخانه و خمپاره»، «فرماندهی و کنترل»، «دیده‌بانی»، «شناسایی با آتش»، «به تأخیر انداختن تحرک دشمن»، «همراهی هلیکوپتر نفربر»، «همراهی ستون‌های نظامی»، «تأمین حفاظت جناح‌ها در درون میدان نبرد»، «جابه‌جایی نیروها و تجهیزات»، «تخلیه مجروحان»، «پشتیبانی آتش از آسمان»، «تصویربرداری هوایی»، «روشن کردن میدان نبرد»، «عملیات امدادرسانی»، «عملیات ویژه» و «آموزش خلبانی و فنی در مرکز آموزش شهید منصور وطن‌پور اصفهان» بر عهده هوانیروز است.

همچنین بر اساس مأموریت‌های تاکتیکی و پشتیبانی، هوانیروز باید 13 مأموریت اعم از «تک هوایی ضدیگان‌های دشمن»، «عملیات هجوم هوایی»، «عملیات پوششی»، «شناسایی»، «پهلوداری»، «عملیات تأخیری»، «پشتیبانی آتش»، «تقویت»، «عملیات نفوذی»، «عملیات ویژه»، «نیروبری»، «تخلیه و بازیافت» و «فراهم‌آوری تدارکات و تجهیزات» را انجام دهد.

فرماندهان هوانیروز

یگان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تحت فرماندهی 13 فرمانده قرار داشته است. «سرتیپ کیومرث ثقفی»، «سرهنگ خلبان اکبر رضانیا»، «سرتیپ اسکندر عمادی»، «سرهنگ گران‌مایه»، «سرتیپ دوم علی سعدی‌نام»، «سرهنگ منصور شالچی»، «سرتیپ دوم محمدحسین جلالی»، «سرتیپ محمد انصاری»، «سرتیپ دوم غلامرضا صفایی‌نژاد»، «سرتیپ دوم مجید عقیقی روان»، «سرتیپ دوم کیومرث احدی»، «سرتیپ دوم هوشنگ یاری» و «سرتیپ دوم یوسف قربانی» از فرماندهان هوانیروز هستند که امیر سرتیپ یوسف قربانی از اسفند 1395 تاکنون فرماندهی این یگانی هوایی را بر عهده دارد.

انتهای پیام/4079/

http://ana.ir/i/446475
37 مؤسسه قرآنی در نیروی زمینی ارتش فعالیت می‌کنند

37 مؤسسه قرآنی در نیروی زمینی ارتش فعالیت می‌کنند

تبدیل یگان‌های نزاجا به نیروی متحرک هجومی و واکنش سریع

تبدیل یگان‌های نزاجا به نیروی متحرک هجومی و واکنش سریع

رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور آغاز شد

رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور آغاز شد

40 سال تحریم هستیم، اما موتور جت می‌سازیم

40 سال تحریم هستیم، اما موتور جت می‌سازیم

وزیر دفاع دستور اعزام بالگردهای آبپاش به منطقه ارسباران را صادر کرد

وزیر دفاع دستور اعزام بالگردهای آبپاش به منطقه ارسباران را صادر کرد

ویژگی پنهان و خارق‌العاده یگان «هوانیروز» ارتش چیست؟

ویژگی پنهان و خارق‌العاده یگان «هوانیروز» ارتش چیست؟