دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

طلاب، مسائل مذهبی را به ناشنوایان آموزش می دهند

مسئول کارگروه ناشنوایان در سازمان بهزیستی گفت: طلاب و روحانیون به ناشنوایان ، مسائل مذهبی را آموزش می دهند.
کد خبر : 168333

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از ایرنا، رضا غلامی سلطان مرادی افزود: این آموزش در قالب طرحی با هماهنگی با دفاتر آیات عظام در برخی استان های کشور اجرا می شود که در این خصوص، تفاهم نامه ای بین این دفاتر و سازمان بهزیستی کشور به امضا رسیده است.


وی ، هدف از اجرای این طرح را توانمندسازی ناشنوایان در زمینه مسائل مذهبی و افزایش تعاملات آنان عنوان کرد و گفت: انجمن خانواده ناشنوایان ایران و کانون ناشنوایان ایران در اجرای این طرح همکاری دارند.


مسئول کارگروه ناشنوایان در سازمان بهزیستی با اشاره به رایگان بودن این آموزش ها، اظهار کرد:در راستای اجرای این طرح ، تعدادی از طلاب و روحانیون با زبان اشاره آشنا می شوند تا بتوانند آموزه های خود را به ناشنوایان منتقل کنند.


غلامی سلطان مرادی در بخشی دیگر از سخنان خود به ارسال نامه های جداگانه به مراکز صدا و سیما در برخی استان ها اشاره کرد و افزود: طی نامه ای از این مراکز خواسته ایم تا در برنامه های تلویزیونی استانی از رابط ناشنوا استفاده کنند تا فیلم ها و اخبار را به زبان اشاره برای ناشنوایان ترجمه کنند و ناشنوایان از برنامه های سیما محروم نباشند.


وی تصریح کرد: این مراکز برای گزینش رابط ناشنوا می توانند از قراردادهای روزمزد استفاده کنند تا موانع استخدامی دولتی در میان، نباشد اما اجرای طرح رابط ناشنوا برای مراکز سیمای استانی به چگونگی برخورد مسئولان استانی در خصوص اجرای طرح و نیز استفاده آنان از رابط ناشنوا دارد.


زبان اشاره ، سیستم قراردادی خاص منظم و پیشرفته زبانی است که برای انتقال معنا به جای الگوهای صوتی یا نوشتاری در زبان از الگوهای علایم دیداری (ترکیب همزمان شکل، جهت و حرکت دستان، بازوها یا بدن و حالات صورت برای بیان سلیس افکار گوینده) در یک کلمه اشاره استفاده می‌کند.


طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی کشور، هم اکنون 170 هزار ناشنوای شدید یا مطلق تحت حمایت بهزیستی قرار دارند.


انتهای پیام/

ارسال نظر