سه شنبه  19  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
جشن ملی؛

لاریجانی از قم در انتخابات مجلس و خبرگان شرکت کرد

جمعه 02 اسفند 1398 ساعت 09:49
رئیس مجلس شورای اسلامی با شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری رأی خود را در صندوق انداخت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی که به استان قم سفر کرده است در اولین ساعات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان در قم رأی خود را به صندوق شماره 435 انداخت.

مجلس شورای اسلامی سپس در جمع خبرنگاران گفت: با حضور مردم در انتخابات، سازمان اداره کشور و پشتوانه سیاسی و امنیتی آن تقویت می‌شود.

علی لاریجانی، پس از حضور در ستاد انتخابات استان قم و انداختن آرای خود به صندوق با تبریک روز فرخنده و مبارک انتخابات، این روز را سرنوشت‌ساز دانست و گفت: رأی ملت ایران به نمایندگان دو نتیجه دارد ؛ هم سازمان اداره کشور را تقویت می‌کند و هم برای کشور پشتوانه سیاسی و امنیتی به همراه می‌آورد.

وی با اشاره به تلاش آمریکا و رسانه‌های غربی برای مأیوس کردن مردم از حضور در انتخابات ادامه داد: آن‌ها تمام تلاش خود را کردند تا حضور مردم و روحیه آن‌ها را تضعیف کنند.

لاریجانی همچنین در تشریح مجلس کارآمد بیان کرد: با پشتوانه رأی مردم و افزایش مشارکت ، کارآمدی افزایش می‌یابد و حریف را پس می‌زند؛ به طوری که وقتی رأی مردم افزایش پیدا کند، حریف از خواسته‌هایش صرف‌نظر خواهد کرد.

وی مجلس را از ارکان اصلی و مصداق بارز مردم‌سالاری دانست و گفت: مجلس جایگاه اصلی را در کشور دارد که در ریل‌گذاری مسیر حرکت و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور از جمله در بحث بودجه، نقش اساسی به عهده دارد. ممکن است که در مواردی چون بودجه، دولت مقدمات را فراهم کند، اما تصمیم‌گیری اصلی با قوه مقننه است .

مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی اقدامات مهم صورت گرفته در مجلس دهم گفت: به عنوان نمونه، موضوع مسکن در مجلس شورای اسلامی مطرح شد تا به کسانی که در روستا یا شهر خانه ندارند، زمین یا خانه داده شود. در زمینه اشتغال تصمیم‌گیری‌های مهمی صورت گرفت، از جمله ۱/۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی استفاده و از سوی بانک‌ها به روستاییان وام ارزان‌قیمت اشتغال داده شد که از نمونه‌های تصمیم‌گیری‌های مهم در مجلس شورای اسلامی است.

وی با اشاره به دیگر اقدامات نهاد قانون‌گذاری کشور ادامه داد: قانون فضای کسب‌وکار موجب شد تا سرمایه‌گذاری در استان‌ها تسهیل شود، همچنین قانون معادن، دشواری‌های فعالان این بخش در پیگیری امور مربوط‌ را برطرف کرد.

لاریجانی عنوان کرد: مردم اگر در پای صندوق‌های رأی حضور داشته باشند و انتخاب شایسته‌ای انجام دهند، مجلس خوب و قدرتمندی خواهند داشت و می‌توانند مسائل را حل و دشمن را مأیوس کنند‌.

مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نزدیک به ۲۰۰ قانون در مجلس دهم و در موضوعات مختلف موردنیاز تصویب‌شده، گفت: از مهم‌ترین قوانین مجلس گذشته ، می‌توان به قانون استاندارد، قانون خاک و قانون تسهیل فضای کسب‌وکار اشاره کرد که در ریل‌گذاری برای بخش‌های اجرایی یا برای ایفای وظایف قوه قضائیه مفید است.

وی به تصویب قانون تجارت و قانون مالیات بر ارزش‌افزوده به عنوان نمونه‌هایی دیگر از اقدامات مجلس دهم اشاره کرد و افزود: قانون تجارت،یک قانون مادر محسوب می‌شود که با هدف روزآمدسازی نظام تجاری کشور ، تا کنون دو بخش آن تصویب‌شده است‌ و قانون مالیات بر ارزش‌افزوده نیز ، آثار قابل‌توجهی در توسعه و آبادانی شهرها و روستاهای کمتر برخوردار دارد.

لاریجانی با اشاره به بُعد نظارتی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی در بعد نظارت، اقداماتی از جمله سؤال از ‌جمهور را انجام داد و همچنین تعدادی از وزرا در مجلس استیضاح شدند.

مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نهاد قانون‌گذاری درباره امور کلان کشور بحث می‌شود، تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی بر بخش‌های مختلف کشور نظارت می‌شود تا درست کار کنند، همچنین دیوان محاسبات کشور نظارت مستمر بر بودجه‌ریزی دارد و در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی بعد از انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تفریغ بودجه گزارش می‌شود تا اشکالات توسط نمایندگان بررسی شود و مورد ملاحظه قرار می گیرد.

مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار امیدواری کرد که مسیر قانون‌گذاری و نظارت در مجلس با این انتخابات و شورانگیز بودن آن و همچنین با پشتوانه جدی حضور مردم ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/4082/

http://ana.ir/i/473330
 مردم پای صندوق‌های رأی رکن مردم‌سالاری را محقق کردند

مردم پای صندوق‌های رأی رکن مردم‌سالاری را محقق کردند

دستگاه‌های اجرایی برای شمارش الکترونیکی آرا همکاری نزدیک داشته باشند

دستگاه‌های اجرایی برای شمارش الکترونیکی آرا همکاری نزدیک داشته باشند

تصویری از شناسنامه رهبری در حاشیه رأی دادن ایشان در حسینیه امام خمینی(ره)

تصویری از شناسنامه رهبری در حاشیه رأی دادن ایشان در حسینیه امام خمینی(ره)

ابتکار در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد

ابتکار در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد

حاجی میرزایی رأی خود را به صندوق انداخت

حاجی میرزایی رأی خود را به صندوق انداخت

انتخابات حق‌الناس مردم است/ نظارت کامل شورای نگهبان

انتخابات حق‌الناس مردم است/ نظارت کامل شورای نگهبان

6 هزار و 659 صندوق اخذ رأی در استان تهران مستقر است

6 هزار و 659 صندوق اخذ رأی در استان تهران مستقر است

کدام مسئولان در پای صندوق رأی حضور یافتند؟

کدام مسئولان در پای صندوق رأی حضور یافتند؟

انتخابات یکی از مؤلفه‌های اقتدار کشور است

انتخابات یکی از مؤلفه‌های اقتدار کشور است