دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

جواد انصافی دو نمایش سنتی را به ساری و همدان می‌برد

جواد انصافی نمایش «کل‌عنایت» را که حاصل کار پژوهشی است به جشنواره سیاه بازی ساری و نمایش «عمو نوروز و ننه سرما» را به جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان می‌برد.
کد خبر : 135607

جواد انصافی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا، گفت: « «کل عنایت» دلقک درباره شاه عباس است که در قالب نمایش سیاه‌بازی در جشنواره تئاتر ساری اجرا خواهد شد.»


وی در سخنانش تشریح کرد: «کل‌ها که به آکل هم معروف است به افراد پهلوانان منش و جوانمرد گفته می‌شود و کچلک‌ها نیز نمایش‌های کودکانه‌ای چون حسن کچل را شامل می‌شود.»


انصافی تصریح کرد: «در نمایش «کل عنایت» به رفتار افرار پهلوان منش به زبان طنز اشاره می‌شود.»


وی ادامه داد: «در این جشنواره که از 28 آذرماه به مدت یک هفته برپا می‌شود، همچنین قرار است در قالب جلسات نقد و بررسی به کل‌بازی‌ها بپردازم.»


این هنرمند نمایش آیینی و سنتی در سخنانش همچنین به اجرای نمایش «قصه عمو نوروز و ننه سرما» اشاره کرد که قرار است در قالب جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اجرا شود. این اثر نماییش حاصل پژوهش‌های جواد انصافی درباره آیین‌های نوروزی است.


وی اظهار کرد: «نتیجه پژوهشی که درباره قصه عمو نوروز انجام دادم، دو نمایش «نوروز و پیروز» و « قصه عمونوروز و ننه سرما» شد که یکی برای بزرگسالان و دیگری برای کودکان است. ما سعی کردیم در نمایش «قصه عمو نوروز و ننه سرما» نگاه جدیدی به این قصه کهن داشته باشیم. قصه عامیانه «عمو نوروز و ننه سرما» این است که ننه سرما خانه تکانی می‌کند و منتظر عمو نوروز می‌ماند اما خوابش می‌برد و عمو نوروز می‌آید و می‌رود و البته برایش هدیه‌ای می‌گذارد. ما در این اثر بر روی هدیه گذاشتن تاکید داریم چون برخی فکر می‌کنند فط بابانوئل هدیه می‌گذارد در حالی که اینطور نیست و آنها از ما اقتباس کرده‌اند.»


انتهای پیام/

برچسب ها: جواد انصافی
ارسال نظر
هلدینگ شایسته