دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سردار جلالی: نحوه استفاده مسئولان از گوشی‌های هوشمند را مشخص کرده‌ایم/ هر گوشی 12 مورد از اطلاعات طبقه‌بندی شده را منتقل می‌کند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره استفاده از فضای مجازی تلگرام در اداره‌ها گفت: با توجه به اینکه ما شبکه اجتماعی که در کشور جایگزین این‌گونه فضاها شود نداریم لذا وزیر ارتباطات در این راستا وعده‌هایی داده است که امیدواریم محقق شود.
کد خبر : 122926

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، امروز دوشنبه ـ 12 مهرماه ـ غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حاشیه کنفرانس پدافند غیر عامل و توسعه پایدار در جمع خبرنگاران درباره برگزاری رزمایش پدافند غیرعامل در کاشان اظهار کرد: پنجمین رزمایش پدافند پرتویی در شهرستان کاشان با هدف صیانت و حفاظت از مردم در برابر تهدیدات پرتویی با سناریوی نشت صنعتی و امنیتی برگزار شد و ما به مدت یک سال از مرحله طرح‌ریزی تا آموزش در یک بازه 9 ماهه اقشار مختلف مردم را آموزش دادیم و در این رزمایش از این موضوع استفاده بردیم.


وی با اشاره به اینکه «ما از ظرفیت تاکتیک رادیویی در این رزمایش استفاده کردیم»، افزود: ما به مدت یک هفته آموزش‌های لازم را از طریق تاکتیک‌های رادیویی به مردم ارائه دادیم و توانستیم هماهنگی خوبی بین سایت شهید احمدی‌روشن و مجموعه فرمانداری کاشان به‌وجود آوریم که اگر حادثه رخ دهد بتوانیم در این رزمایش با آن مقابله کنیم البته خوشبختانه حادثه‌ای در این رزمایش بوجود نیامد و ما توانستیم به خوبی این رزمایش را برگزار کنیم.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: نظارت ما در حوزه نظارتی و هسته‌ای بسیار دقیق است و امیدوار هستیم که هیچ‌گاه حادثه‌ای در این زمینه رخ ندهد. ما در حوزه آیین نامه‌های امنیتی نظارت جدی را اتخاذ کرده‌ایم که این موضوع در رزمایش کاشان مد نظر قرار گرفت.


جلالی درباره رزمایش کاشان پیرامون آخرین اقدامات سازمان پدافند غیرعامل در مقابله با تهدیدات فضای سایبری گفت: در ارتباط با تهدیدات فضای سایبری ما معمولا در سه سطح کم اهمیت، امنیتی که منشا آن گروه‌های هکری و جاسوسی هستند و سطح تهدیدات کشور بحث سایبری را دنبال می‌کنیم.


وی تأکید کرد: در شش ماه گذشته شاهد بودیم که آمریکایی‌ها تهدیداتی را در حوزه سایبری در قالب عملیات میترازئوس طرح حمله به زیرساخت‌های سایبری ما طراحی کردند. ما در این زمینه یادداشت اعتراض‌آمیزی را به وزارت امور خارجه نوشتیم و به نماینده کشور سوئیس داده شد تا اعتراض رسمی ایران را نسبت به این طرح به آمریکایی‌ها ابلاغ کند.


آمادگی کشور در حوزه زیرساخت‌های سایبری در حوزه بانکی


وی افزود: ما آمادگی‌های خوبی را در حوزه زیرساخت‌های سایبری به خصوص در حوزه بانکی در دستور کار قرار داده‌‌ایم و دستور داده‌ایم که آموزش جدی در حوزه بانکی در دستور کار قرار گیرد و یک رزمایش کوتاه نیز به صورت آماده‌باش در این حوزه اجرایی کردیم.


جلالی با بیان اینکه «آمادگی‌مان را در حوزه پدافند غیرعامل به صورت مداوم کنترل می‌کنیم»، گفت: خوشبختانه دستگاه‌های اجرایی در این مسیر ما را یاری کردند و ما توانستیم با استقبال دستگاه‌هایی در این زمینه موفق عمل کنیم و امیدواریم با ادامه این رویه بتوانیم به درجه مطلوب و مد نظر دست پیدا کنیم.


تهدیدات سایبری مجهول هستند


رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره تهدیدات سایبری یکی از کشورهای همسایه و اینکه «آیا این کشور تا به امروز اقدام عملی را علیه ایران انجام داده است؟»، تأکید کرد: یکی از مشکلات تهدیدات سایبری این است که مجهول است و نه تنها ایران بلکه هیچ‌یک از کشورهای جهان قادر نیستند به سرعت و در لحظه عامل تهدید سایبری را شناسایی و منشأ آن را مشخص کنند.


وی افزود: مجموعه‌ای از حوادث و تهدیدات در حوزه سایبری داشتیم که آنها را جمع‌بندی کردیم که منشأ یکی از آنها کشورهای همسایه بود که با آنها مقابله کردیم.


وزارت اطلاعات باید در حوزه بیوتروریسم وارد عمل شود


از نظر ما هر گوشی هوشمندی، 12 مورد از اطلاعات طبقه‌بندی شده افراد را می‌تواند منتقل کند لذا این دسته از اطلاعات برای مسئولان قابل اهمیت است و می‌تواند تهدیدزا باشد

وی پیرامون مقابله با بحث بیوتروریسم گفت: این حوزه جزو مأموریت‌های وزارت اطلاعات است و این وزارتخانه باید در راستای مقابله با تهدیدات در حوزه بیوتروریسم وارد عمل شود و مأموریت ما بیشتر در حوزه پدافند زیستی است.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره دستورالعمل این سازمان درباره عدم استفاده از گوشی هوشمند از سوی مسئولان اظهار کرد: در باب این موضوع دستورالعملی پیرامون نحوه استفاده از گوشی همراه تدوین شده است و اشاره‌ای به اینکه مسئولان از گوشی همراه استفاده کنند یا نکنند مدنظر قرار نگرفته است بلکه نحوه استفاده از آن موضوع بحث است.


وی تأکید کرد: در این دستورالعمل تأکید شده است در جاهایی که اطلاعات جابه‌جا می شود از گوشی همراه استفاده نشود و ما در این راستا برنامه‌ای را به دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم. این موضوع در حال حاضر در دستور کار دولت قرار دارد و قرار است دولت آیین نامه‌ای را در راستا تدوین و ابلاغ کند.


جلالی درباره اظهارات اخیر وزارت اطلاعات مبنی بر اینکه «تلفن همراه به عنوان یکی از ابزارهای جاسوسی در عرصه فعلی کشور تلقی می‌شود»، گفت: از نظر ما هر گوشی هوشمندی 12 مورد از اطلاعات طبقه‌بندی شده افراد را می‌تواند منتقل کند لذا این دسته از اطلاعات برای مسئولان قابل اهمیت است و می‌تواند تهدیدزا باشد.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ما آیین نامه‌ای را تصویب کرده‌ایم که در کمیته نهایی به تصویب رسیده است و در آن نحوه استفاده از گوشی همراه برای مسئولان را مشخص کرده‌ایم و تأکید داشته‌ایم مسئولان در چه محیط هایی می‌توانند از گوشی‌های همراه استفاده کنند و اینکه حتی این موضوع را مد نظر قرار داده‌ایم که چه افرادی نباید از گوشی‌های همراه استفاده کنند.


وی تصریح کرد: ما در باب موضوع آموزش مسئولان در حوزه استفاده از گوشی‌های همراه نیز تعیین تکلیف‌های اولیه را انجام داده‌ایم و همچنین درصدد هستیم تا گوشی‌های جایگزینی را تولید کنیم تا مسئولان از آنها استفاده کنند؛ از این رو مأموریتی را در این راستا به وزارت صنعت و دفاع ابلاغ کرده‌ایم تا در این راستا وارد عمل شوند.


جلالی بیان کرد: در وزارت دفاع هم‌اکنون فاز یک امنیت امن‌سازی گوشی‌های هوشمند آغاز شده است و انشاء‌الله در یک بازه زمانی مشخص آن را اجرایی خواهیم کرد. اما در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند ما هنوز نتوانسته‌ایم به نتایج نهایی دست پیدا کنیم ولی اقداماتی را در این راستا انجام داده‌ایم.


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته