دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 مهر 1395 - 09:03

۵۰ درصد از کانال و سازه‌های آبی شوشتر مرمت می‌شود

عملیات مرمت سازه‌های تاریخی شوشتر با استفاده ازابزارهای نوین علمی از نیمه دوم مهر آغاز می‌شود و مرمت آسیاب قسمت شرقی سازه‌های آبی شوشتر نیز مراحل پایانی را طی می‌کند.
کد خبر : 120482

به گزارشگروه فرهنگی آنا به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای تاریخی شوشتر در مسیر «رودخانه گرگر» یکی از بی‌نظیرترین و شاهکار فنی و مهندسی بهینه آب در ادوار کهن محسوب می شود. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب وجود دارند که به دلیل فرسایش طبیعی لازم است که به طور مداوم پایش و آسیب زدایی شوند.


بیژن حیدری زاده مدیر پایگاه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر درخصوص اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده در نیمه دوم سال جاری گفت: یکی از برنامه‌هایی که در شش ماه دوم سال جاری پیش بینی شده و قرار است به زودی انجام گیرد حفاظت و تجدید اندودکاری آسیاب های شرقی و بخش شمالی شوشتر است.


وی گفت: همچنین تثبیت و مرمت دیواره کانال‌های آبرسان به بخش زیرین آسیاب‌ها از جمله اقداماتی است که قرار است از اواسط مهرماه آغاز شود.


بنا به گفته او، بخش زیرین آسیاب‌ها به مرور زمان و بعد از گذشت سالیان دراز دچار فرسایش شده‌اند که هم اکنون بخشی از مصالح آن آماده شده و قرار است با روش های نوین علمی مرمت شوند.


مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر همچنین از مرمت یک کارگاه بزرگ خبر داد و افزود: یکی از کارگاه‌های بزرگ مرمتی که قرار است در نیمه دوم سال انجام گیرد در بخش آسیاب هاست به طوری که براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته نزدیک به هزار متر مربع اندودکاری می شود.


وی همچنین مرمت آسیاب بخش شرقی سازه های جهانی شوشتر را از دیگر اقدامات حفاظتی پایگاه دانست و گفت: از سال گذشته مرمت آسیاب بخش شرقی آغاز شده و هم اکنون مراحل پایانی را طی می کند به طوری تا هفته آینده نیز مرمت این بخش به پایان می‌رسد.


انتهای پیام/

برچسب ها: شوشتر مرمت
ارسال نظر