دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد:

«سرمایه‌گذاری جمعی» بهترین شیوه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان

«سرمایه‌گذاری جمعی» بهترین شیوه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان
یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: ازآنجایی‌که شرکت‌های دانش‌بنیان شرایط لازم برای عرضه در بورس را ندارند، بهترین شیوه تأمین مالی آنها، استفاده از ظرفیت «کرادفاندینگ‌»ها یا «سرمایه‌گذاری جمعی» است.
کد خبر : 873258

محمد حسن‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره مشکلات بازار بورس و بهترین شیوه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: بورس بهترین ابزار برای تأمین مالی پروژه‌هاست؛ اما به دلیل سیاست‌های اشتباه نتوانسته‌ایم از ظرفیت بورس به خوبی بهره ببریم.

وی افزود: امروز به جای اینکه بورس را نقد کنیم و مردم را از آن بترسانیم، بهتر است که دست از سیاست‌های دستوری در اقتصاد برداریم و بورس را قربانی آن نکنیم.

نقش شرکت‌های تأمین مالی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم با اشاره به نقش شرکت‌های تأمین مالی گفت: شرکت‌هایی هستند که با عنوان «کرادفاندینگ» یا «سرمایه‌گذاری جمعی» فعالیت دارند. معمولاً شرکت‌های دانش‌بنیان و یا شرکت‌هایی که می‌خواهند خط تولید خود را توسعه دهند از این طریق دست به تأمین مالی با یک سود قابل توجه می‌زنند.

وی ادامه داد: در دنیا این نوع شرکت‌ها شناخته‌شده و محبوب هستند و ریسک بسیار اندکی هم دارند و به‌تازگی هم در کشور ما با مجوز سازمان بورس و تضمین بانکی برخی از این شرکت‌ها دایر شده‌اند. هنوز این شیوه تأمین مالی در جامعه به طور کامل شناخته شده نیست و لازم است مردم را با فعالیت این نوع شرکت‌ها بیشتر آشنا کنیم؛ زیرا نفع بسیار زیادی برای بخش تولیدی و مولد اقتصاد کشور دارند.

حسن‌نژاد تأکید کرد: باید شیوه‌های تأمین مالی در کشور را متنوع کرد و از سوی دیگر ضرورت دارد تمام فشار تأمین مالی از روی بانک‌ها برداشته و به تناسب میان تمام بخش‎‌های تأمین مالی توزیع شود. مثلاً بورس، تأمین مالی دسته‌جمعی یا «کراد فاندینگ‌» (Crowdfunding)، فروش اوراق و دیگر موارد به کاهش فشار از روی بانک کمک کرده و شرایط تأمین مالی را بهبود می‌بخشند.

نسبت به کشور‌های توسعه‌یافته عقب‌تر هستیم

وی درباره مهم‌ترین ضعف بازار سرمایه ایران گفت: مهم‌ترین ضعف بورس ایران این است که باب میل همه نیست و کسانی می‌توانند در آن فعالیت کنند که یا خیلی ریسک‌پذیر هستند یا ریسک‌گریز و عده‌ای هم که خیلی ریسک‌گریزند، صکوک خریداری می‌کنند. باید در بورس همه قشر‌ها را در نظر بگیریم و برای همه برنامه داشته باشیم تا بورس به مکانی جذاب برای اقشار مختلف تبدیل شود؛ البته شرایط بهتر شده، ولی نسبت به کشور‌های توسعه‌یافته عقب‌تر هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: دومین ضعف بورس این است که صدور مجوز‌ برای انجام عرضه‌های اولیه یا پذیره‌نویسی‌ها زمان‌بر است و ضرورت دارد زمان صدور مجوز‌ها را کاهش دهیم. ضعف سوم هم این است که اطلاعات خیلی شفاف نیست در صورتی که باید به مردم اطلاعات درست و دقیق ارائه کرد.

سهم‌بازی در بورس

حسن‌نژاد اضافه کرد: چهارمین ضعف هم که باید به آن اشاره کرد مربوط به سهم‌بازی در بورس است و در این رابطه بهتر است شرکت‌هایی را که کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارند، در بورس راه ندهند؛ زیرا بورس سوپرمارکت نیست و یا بهتر است شرکت‌های با سرمایه اندک را وادار به افزایش سرمایه کنند تا مبادا شرکت‌های کوچک دست به کلاهبرداری بزنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم درباره بهترین شیوه تأمین مالی برای شرکت‌های دانش‎‌بنیان گفت: از آنجایی که شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه اندکی دارند و شرایط لازم برای عرضه در بورس را ندارند، بهترین شیوه تأمین مالی برای این‌ها استفاده از ظرفیت «کراد فاندینگ‌» است.

انتهای پیام/

ارسال نظر