دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کلید درمان ژنتیک ریزش مو شناسایی شد

کلید درمان ژنتیک ریزش مو شناسایی شد
دانشمندان سرانجام توانستند کلید ژنتیکی درمان ریزش مو را شناسایی کنند.
کد خبر : 870172

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیمی از دانشمندان آلمانی توانستند برای نخستین بار پیوند‌های ژنتیکی جدیدی را که با ریزش مو در مردان مرتبط است، کشف کنند. با کمک این یافته، به‌زودی درمان‌های مؤثرتری برای ریزش مو و طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنتیک در دسترس خواهد بود.

از منظر پزشکی، طاسی با الگوی مردانه به دلیل ریزش موی کلاسیک به شکل نعل اسبی رخ می‌دهد که رایج‌ترین شکل ریزش مو در مردان است.

در این مطالعات، محققان بیمارستان دانشگاهی بن به بررسی عوامل ارثی پرداختند که باعث این وضعیت می‌شوند. درحالی‌که بسیاری از نشانگر‌های ژنتیکی رایج در گذشته با الگوی طاسی مردانه مرتبط بوده‌اند، اهمیت انواع ژنتیکی خاص این پدیده تا حد زیادی ناشناخته باقی‌مانده است.

گفتنی است نشانگر‌های ژنتیکی را می‌توان به‌عنوان نشانه‌هایی در دیان‌ای ما در نظر گرفت که ممکن است مستعد ابتلا به شرایط خاصی باشند. برخی از این نشانگر‌ها به‌خوبی مطالعه شده‌اند، اما برخی دیگر نادر هستند و هنوز عملکردشان به‌خوبی درک نشده‌اند.

در این پژوهش، محققان با تجزیه‌وتحلیل توالی ژنتیکی ۷۲ هزار و ۴۶۹ شرکت‌کننده مرد که اطلاعاتشان در بانک زیستی انگلستان ثبت‌شده بود، پنج ژن مرتبط با ریزش مو را شناسایی کردند. این یافته نه‌تن‌ها نقش ژن‌های شناسایی‌شده قبلی را تقویت می‌کند، بلکه ژن‌های کاملاً جدید را نیز به این دسته معرفی می‌کند.

سابرینا هنه، Sabrina Henne پژوهشگر ارشد این مطالعه، در رابطه با این یافته‌ها می‌گوید: چنین تجزیه‌وتحلیل‌هایی همواره چالش‌برانگیزتر از سایر مطالعات هستند، زیرا برای مطالعه آن‌ها به گروه‌های بزرگ نیاز بوده و توالی‌های ژنتیکی باید به‌صورت پایه و از طریق توالی یابی ژنوم یا اگزوم افراد مبتلا، ثبت شوند.

در این میان باید توجه داشت که کد‌های ژنتیکی منحصربه‌فرد این تغییرات نادر ممکن است فقط در تعداد انگشت‌شماری از افراد یا حتی فقط یک نفر ظاهر شود. برای بررسی دقیق این موضوع، محققان از روش‌های آماری پیشرفته‌ای استفاده کردند که تغییرات را بر اساس ژن‌هایی که در آن‌ها ظاهر می‌شوند گروه‌بندی می‌کند.

یکی از این روش‌ها، آزمایش ارتباط توالی هسته SKAT بود. این روش یک تکنیک شناخته‌شده برای شناسایی پیوند‌ها با انواع ژنتیکی نادر به شمار می‌رود. محققان همچنین از یک ابزار ویژه که در دانشگاه بن طراحی شده بود با عنوان GenRisk، نیز استفاده کردند.

به گزارش آنا، در نتیجه این پژوهش، پنج ژن با نام‌های EDA۲R، WNT۱۰A، HEPH، CEPT۱ و EIF۳F شناسایی شد که ارتباط با الگوی مردانه طاسی داشتند. در این میان، EDA۲R و WNT۱۰A قبلاً بر اساس تغییرات ژنتیکی رایج به‌عنوان مقصر بالقوه ریزش موی آقایان در نظر گرفته شده بودند، اما این مطالعه نقش آن‌ها را در روند از دست دادن مو تقویت می‌کند.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که ژن HEPH که قبلاً نقش آن در ریزش مو شناخته نشده بود نیز ممکن است در طاسی نقش داشته باشد.

یکی دیگر از کشفیات جالب مطالعه فوق، این است که ژن‌های مرتبط با بیماری‌های نادر پوست و موی ارثی نیز ممکن است بر طاسی الگوی مردانه تأثیر بگذارند. این یافته‌ها می‌تواند درک واضح‌تری از علل ژنتیکی ریزش مو ایجاد کرده و با کمک آن‌ها بتوان به‌زودی درمان‌های مؤثرتر طاسی را ارائه کرد.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Nature Communications منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر