دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مدیرکل دفتر مشاوره سازمان امور دانشجویان:

هدف اصلی جشنواره بین المللی سلامت پویایی جامعه دانشجویی است

هدف اصلی جشنواره بین المللی سلامت پویایی جامعه دانشجویی است
مدیر کل دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان گفت: هدف اصلی دومین جشنواره بین‌المللی سلامت ترویج گفتمان سلامت، امیدافزایی، نشاط، شادابی و پویایی جامعه دانشجویی است.
کد خبر : 870141

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، ابراهیم نعیمی مدیر کل دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان در اولین نشست شورای سیاست‌گذاری دومین جشنواره بین‌المللی سلامت دانشجویان که در سازمان امور دانشجویان برگزار شد، اظهار کرد: روان‌شناسی دانش مطالعه رفتار و فرآیند‌های ذهنی و حالات روانی انسان‌هاست که حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد. دانشی که از پایه‌های فلسفی جدا شد و در حوزه‌های تخصصی متعددی ورود پیدا کرد.

وی افزود: از حدود ۲۵ سال پیش نگرش در این دانش تغییر پیدا کرد. این دانش پیش از این به شناسایی آسیب‌ها می‌پرداخت؛ یعنی تمرکز بر آسیب‌ها بود، اما بعد‌ها به این نتیجه رسیدند که بخشی از دانش ما باید شناسایی باشد، باید تلاش کنیم تا توانمندی‌های انسان‌ها را در مرز‌های سلامت توسعه داده و بالقوه‌های متعدد را بالفعل کنیم، بر همین اساس نگرش مثبت‌اندیشی وارد دانش روان‌شناسی شد تا انسان‌ها از دریچه مثبت برای رشد و ارتقای خود تلاش کنند.

نعیمی تصریح کرد: با این دیدگاه و رویکرد، اولین جشنواره ملی سلامت دانشجویان را برنامه‌ریزی کردیم؛ یعنی به جای این که بگوییم جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری مجموعه دانشگاهی در مجموعه وزارت علوم و سایر نهاد‌های متولی چه مشکلاتی دارند، به فکر ارتقاء سطح سلامت در ۴ بعد سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی نیز باشیم. درست است که مشکلاتی وجود دارد و باید آن‌ها را حل کنیم، اما پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که کمتر از ۵ درصد دانشجویان ما آسیب دارند، بنابراین نباید تمام انرژی را بر حل این ۵ درصد آسیب متمرکز کنیم بلکه باید در حوزه ترویج گفتمان سلامت در ابعاد مختلف آن نیز تاکید کرد.

مدیر کل دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان، گفت: ۸ اسفند ۱۴۰۱ مراسم اختتامیه اولین دوره جشنواره ملی سلامت دانشجویان با حضور وزیر علوم، رئیس سازمان دانشجویان و بیش از ۸۰۰ نفر از دانشجویان در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد و بنا شد دومین جشنواره در قالب بین‌المللی با حضور بیش از حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی غیرایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های کشور و با ظرفیت آن‌ها توسعه این مفهوم در دانشگاه‌های دنیا برگزار شود که هدف‌گذاری به گونه‌ای است که تا ۴ سال دیگر باید تعداد دانشجویان غیرایرانی شاعل به تحصیل به حدود ۴۰۰ هزار نفر برسد که از این ظرفیت عظیم می‌توان برای ترویج گفتمان سلامت استفاده کرد.

وی با تاکید بر این که سلامت موضوعی است که فارغ از اقوام، گروه ها، ملیت‌ها و عقاید مختلف می‌تواند همه دانشجویان دنیا را در بر بگیرد، گفت: با توجه کردن به سلامت دانشجویان در سطح بین‌المللی می‌توانیم با همدلی و هم‌افزایی ابعاد چهارگانه سلامت را توسعه دهیم.

وی افزود: ترویج گفتمان سلامت، نشاط و پویایی، رقابت سالم در محور‌های چندگانه و تحقق ۱۰ پویش اولین جشنواره ملی سلامت است تا علاوه بر جامعه دانشجویی که به این مهم نیاز دارند، جامعه کلی نیز از آن بهره‌مند شوند.

نعیمی اظهار کرد: امیدواریم همه به این نقطه برسیم که پس از رسیدن به هدف اولیه جشنواره که سلامتی برای همه دانشجویان در همه دانشگاه‌ها بود در گام دوم به سلامتی برای همه مردم دنیا در همه کشور‌ها دست پیدا کنیم و امیدواریم با همراهی همه شما عزیزان این جشنواره نیز به اهداف خود برسد.

دومین جشنواره بین‌المللی سلامت دانشجویان با محوریت موضوعی «سلامت و همدلی» و با شعار «ما یک خانواده‌ایم و هم‌سرنوشتیم» در بخش‌های رقابتی آموزش، پژوهش و فناوری، ایده‌ها و تجارب نوآورانه، تولیدات رسانه‌ای و فضای مجازی در سال ۱۴۰۲_۱۴۰۳ در حوزه‌ ملی و بین‌المللی با مشارکت فعال و پرشور تمامی دانشجویان داخلی و خارجی کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر