دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 اسفند 1401 - 18:02

قوانین مهم مالیاتی که حتما باید رعایت کنید

قوانین مهم مالیاتی که حتما باید رعایت کنید
شرکت سماسوشیانت آریا آماده ارائه خدمات مالی و مالیاتی به مجموعه شما می باشد.
کد خبر : 834080

به گزارش خبرگزاری آنا، یکی از راه‌ های به دست آوردن درآمد در دولت، گرفتن مالیات از افراد جامعه است. ممکن است واژه مالیات بارها به گوشتان رسیده باشد. حال مالیات چیست و به چه کسی تعلق می‌گیرد؟ بطور ساده اگر بخواهیم مالیات را توصیف کنیم، باید بگوییم که دولت برای خدماتی که به عموم افراد جامعه ارائه می‌دهد، هزینه‌های دریافت می‌کند. و افراد مجبور به پرداختن این هزینه هستند. دولت پس از دریافت هزینه مالیات از شهروندان، آن را صرف پروژه‌های دولتی یا خدمات عمومی می‌کند.

پس صرفا هدف از گرفتن مالیات برگشت هزینه‌های انجام شده نمی‌باشد. نرخ مالیات و نحوه گرفتن مالیات از عموم مردم یا شرکت‌ها، گوناگون می‌باشد. به همین دلیل مالیات خود به عنوان مختلف تقسیم می‌شود.

در گذشته مالیاتی که از عموم مردم گرفته می‌شد، به دلیل اموال آن‌ها بود. اما امروزه مالیات معانی دیگری به خود گرفته است. به این صورت که شاهد گرفتن مالیات برای درآمد، فروش، هدیه، ارث و... هستیم. مجموعه یا شرکت‌هایی که درآمد یا فروش سالانه سنگینی را دارند، برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های زیاد مالیاتی ، از مشاوران مالیاتی کمک می‌گیرند.

وظیفه مشاوران مالیاتی، بررسی و رسیدگی به درآمد یک مجموعه و در نهایت ارائه بهترین و مناسب‌ترین روش برای دادن هزینه کمتر مالیات است. اما نرخ مالیات با در نظر گرفتن موارد مختلفی ارائه می‌شود. در کشورهای مختلف، نرخ مالیات دارای تعابیر متفاوتی است. بعضی از کشورها نرخ مالیاتی ثابتی دارند و برخی از کشورها متناسب با درآمد افراد نرخ مالیاتی پلکانی دارند.

سیستم مالیاتی کشور ما به صورت پلکانی و متناسب با کسب و کار و توانایی مالی فرد در نظر گرفته می‌شود. این نوع سیستم می‌تواند سبب رشد اقتصادی کل جامعه شود. در این مقاله قصد داریم که شما را با قوانین مالیاتی و همچنین انواع مالیات و عواقب پرداخت نکردن آن آشنا کنیم.

مالیات دارای چند نوع است؟

همانطور که گفتیم مالیات دارای انواعی است. نظام مالیات در ایران به دو بخش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می‌شود. این مالیات‌ها هر کدام خود به بخش‌های دیگری تقسیم می‌شود. به عنوان مثال مالیات مستقیم شامل مالیات بر دارایی، مالیات بر درآمد است. مالیات بر مشاغل، مالیات مستغلات، مالیات بر حقوق، مالیات بر کشاورزها، مالیات بر شرکت‌ها جز مالیات بر درآمد است. مالیات‌هایی چون ارث و حق تمر و... جز مالیات‌های دارایی می‌باشد. همچنین مالیات غیر مستقیم شامل مواردی چون مالیات بر مصرف و مالیات بر واردات می‌شود. هر کدام از این موارد بخش‌های دیگری را در بر می‌گیرد. به عنوان مثال مالیات بر مصرف شامل فرآورده‌های نفتی، حق اشتراک تلفن و... می‌شود. مالیات بر واردات شامل حق سفارش، حق گمرکی، سود بازرگانی و... می‌شود. حال که با انواع مالیات آشنا شدید می‌توانید معانی آن را به خوبی فرا گیرید.

مالیات مستقیم براساس ثروت و درآمد شهروندان محاسبه و باید پرداخت گردد. این مالیات همانطور که گفتیم برای سازه‌های عمومی جامعه به کار برده می‌شود. که خود همانطور که گفتیم به دو بخش مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌گردد. بد نیست بدانید فردی که در خارج ایران اقامت دارد، اما در ایران اموال یا درآمدی دارد، باید مالیات آن را بپردازد.

بنابراین چه فرد در ایران و چه در خارج زندگی کند، با داشتن اموال یا درآمدی باید مالیات آن را بپردازد. مالیات‌های غیر مستقیم همانطور که از نامش پیداست، به صورت غیر مستقیم توسط افراد مختلف پرداخت می‌گردد.

به عنوان مثال شما در هنگام خرید خانه، علاوه بر پرداخت مالیات غیر مستقیم به فروشنده، به صورت مستقیم هم مالیاتی که برای آن در نظر گرفته شده است را پرداخت می‌کنید. به این صورت که شما مجددا یک مقدار هزینه را به عنوان مالیات به دولت پرداخت می‌کنید.

قوانین مهم مالیاتی که حتما باید رعایت کنید

قوانین مهم مالیاتی که باید از آن خبر داشته باشید

اولین قانون مالیاتی که از آن یاد شده است به دوران مشروطه باز می‌گردد. اما به مرور زمان این قانون دچار تحولاتی شده است. تا جایی که متناسب با وضعیت اقتصادی جامعه، هر چند مدت یک بار این قانون اصلاح می‌شود. بنابراین هدف نهایی این قانون‌های مالیاتی رشد اقتصادی جامعه می‌باشد. در کل قانون مالیات‌های بر مستقیم در پنج باب چون اشخاصی که مشمول پرداخت مالیات می‌شوند‌، مالیات بر دارایی، مالیات بر درآمد، مقررات موجود در مالیات‌های مستقیم و مراجع مالیاتی خلاصه می‌شود. که هر کدام از این باب‌ها خود به بخش‌های دیگری تقسیم می‌شود. اما در کل چند مبحث مهم در مورد مالیات‌های مستقیم وجود دارد که هر فرد مشمول مالیات‌های مستقیم باید از آن خبر داشته باشد. بطور خلاصه اگر بخواهیم این موارد را نام ببریم، هیچگونه مالیاتی به سپرده‌های بانکی و همچنین اوراق مشارکت تعلق نخواهد گرفت. همچنین این تعلق نگرفتن مالیات شامل سهام توزیعی افراد حقیقی هم می‌شود. نگرفتن یکباره تمامی مالیات وارد بر درآمد افراد حقیقی و همچنین گرفتن مالیات کمتر از حقوق این افراد، نمونه‌های دیگر از قانون‌های مهم مالیات مستقیم می‌باشد. البته شواهد نشان می‌دهد نرخ مالیات در کشور ایران کمتر از سایر کشورها است. حال اگر شما برای خدمات مالیاتی مجموعه یا شرکت خود نیازمند یک مشاوره مالیاتی هستید، می‌توانید به شرکت حسابداری سما سوشیانت آریا مراجعه فرمایید.

قوانین مهم مالیاتی که حتما باید رعایت کنید

در صورت پرداخت نکردن مالیات چه مجازاتی در نظر گرفته می‌شود؟

فرار از مالیات هم به صورت غیر قانونی و هم به صورت قانونی صورت می‌گیرد. هدف از فرار مالیاتی پرداخت نکردن مالیات، مشکلات ساختار اقتصادی، عدم اعتماد به اثر بخشی دولت و... است. در فرار مالیات به صورت قانونی، فرد به دنبال یافتن بهترین راه حل  برای دادن کم‌تر هزینه مالیات صادر شده است. در فرار مالیاتی غیر قانونی فرد از پرداخت مالیات امتناع می‌کند. در صورت فرار از مالیات  به صورت غیر قانونی، فرد دچار یکسری جرایمی می‌شود. جرایمی که  برای فرد مجرم در نظر گرفته می‌شود متفاوت است. به عنوان مثال اگر مالیات را در مهلت قانونی آن پرداخت نکنید، به ازای هر ماه دیر کرد شما مجبور به پرداخت ۲.۵ درصد بیش‌تر از جریمه مالیاتی صادر شده هستید. یا در مواردی دیگر احتمال ممنوع خروج شدن، مجازات اداری، ابطال اسناد انتقال صوری، حبس و... فرد هم می‌شود. در نهایت امیدواریم با خواندن مطالب این مقاله اطلاعات کافی در مورد نحوه گرفتن مالیات و انواع مالیات، همچنین قوانین آن به دست آورده باشید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره مالیاتی برای موسسه خود از شرکت سماسوشیانت آریا کمک بگیرید. این مجموعه با بهره گیری از متخصصین حوزه مالیاتی میتواند راهنمای مناسبی برای مجموعه شما باشد.

منبع: شرکت حسابداری سماسوشیانت آریا  samahesab.com

انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۱ نظر
مهدی نظری
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴
۰
متاسفانه منم به مشکل مالیاتی خوردم و جریمه شدم