دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 مهر 1401 - 12:20
وقتی صنعت روشنایی متحول می‌شود؛

صرفه‌جویی ۷۰ درصدی در مصرف با ساخت «دستگاه برق همراه»

صرفه‌جویی ۷۰ درصدی در مصرف با ساخت «دستگاه برق همراه»
مدیر یک واحد فناور از فعالیت این واحد به منظور تحول فناورانه در صنعت روشنایی و طراحی و ساخت دستگاه برق اضطراری همراه خبر داد.
کد خبر : 808500

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ واحد فناور «سورین سرای دانش» ارائه‌دهنده خدمات سرمایشی و گرمایشی با سیستم کنترل دمای هوشمند، مبتکر دستگاه برق اضطراری همراه و سینی‌های SMD و LED  است.

این واحد فناور که در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان مستقر است با ابتکار در تولید دستگاه برق اضطراری از تکنولوژی این دستگاه‌ها بهره برده و با شارژ لپ‌تاپ، مودم اینترنت، دستگاه‌های حفاظتی، دوربین مداربسته و... این امکان را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند که ۲۲۰ ولت شهری را همیشه همراه خود داشته باشد.

خبرنگار خبرگزاری آنا به عنوان رسانه دیده‌بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری در راستای معرفی هسته‌ها، واحد‌های فناور، شرکت‌های دانش‌بنیان، اختراعات، نوآوران و فناوران و محصولات آنها با مهرداد عابدینی مدیرعامل این واحد فناور گفت‌وگو کرده و نحوه کارکرد، دستاورد‌ها و فعالیت‌های واحد متبوعش را جویا شده است که در ادامه می‌خوانیم.

آنا: درباره واحد فناور متبوع خود و زمینه کاری آن توضیح دهید.

عابدینی: با توجه به قیمت‌های فزاینده انرژی، تحول در صنعت روشنایی ضروری است. ازاین‌رو تبدیل روشنایی‌های پرمصرف به کم‌مصرف این نوید را می‌دهد که در ۴۰ تا ۷۰ درصد انرژی الکتریسیته‌ای که یک شهر صرف روشنایی مکان‌های عمومی، خیابان‌ها، معابر و... می‌کند، صرفه‌جویی شود؛ بنابراین طبق پژوهش‌های انجام‌شده توسط واحد فناور سورین سرای دانش، لامپ‌های LED به‌عنوان منبع نوری و منبع تغذیه‌ای با راندمان بالا و بهره‌وری انرژی عالی در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای سدیم و جیوه، جایگزین مناسب برای منبع نور پرمصرف هستند. به همین دلیل این واحد فناور تصمیم به ساخت و تولید سینی‌های LED و SMD گرفت تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

واحد فناور با ابتکار در تولید دستگاه برق اضطراری از تکنولوژی دستگاه‌های برق اضطراری بهره برده و با شارژ لپ‌تاپ، مودم اینترنت، دستگاه‌های حفاظتی، دوربین مداربسته و... این امکان را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند که ۲۲۰ ولت شهری را همیشه همراه خود داشته باشد. این دستگاه از باطری پرقدرت از نوع اسید سرب استفاده می‌کند که با خروجی ولتاژ متعارف شهری تاکنون مشابه ایرانی و خارجی نداشته و قابلیت حمل‌ونقل و ماندگاری شارژ را فراهم می‌کند و می‌توان توسط برق شهر یا پنل‌های خورشیدی شارژ و در مواقع نیاز بسته به نوع مصرف در مدت‌زمان‌های دو تا پنج ساعت از خروجی برق ۲۲۰ ولتی آن استفاده کرد. این دستگاه بسته به نیاز مصرف‌کننده در مدل‌های ۳۰۰ وات تا ۳ هزار وات تولید شده و قابل‌عرضه است.

این واحد فناور با ساخت سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند در کاهش چشم‌گیر مصرف انرژی فعالیت دارد و با توجه به اینکه بخش بزرگی از مصرف انرژی و هدررفت آن مربوط به دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی است با به‌کارگیری تکنولوژی هوشمند، موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

آنا: از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کردید و تاکنون چه موفقیت‌هایی در مسیر طی شده حاصل‌شده است و چه دستاورد‌هایی داشته‌اید؟

عابدینی: با توجه به فراوانی منابع انرژی در کشور و تأثیرات سوء مصرف انرژی‌بر محیط‌زیست و تغییرات آب و هوایی، برنامه‌ریزی برای مصرف بهینه انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در همین راستا با توجه ویژه به موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی با تکیه‌ بر طرح توسعه پایدار و حفظ محیط‌زیست از سال ۱۳۹۹ در مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان مستقر شدیم تا با ساخت و تولید دستگاه‌های تولید انرژی، علاوه بر تأمین انرژی مورد نیاز به حفظ محیط‌زیست و منابع ارزشمند کشور نیز کمک کند.

تحول در صنعت روشنایی در واحد فناور سورین سرای دانش

این واحد فناور با ایده‌های نو و کاربردی در ساخت و تولید دستگاه برق اضطراری همراه، سینی‌های LED و SMD، سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند کنترل دما در صرفه‌جویی ۷۰ درصدی مصرف انرژی بسیار موفق عمل کرده است.

آنا: زمینه فعالیت و نوع محصول و خدمات واحد فناورتان چیست؟

عابدینی: بدون شک یکی از مهم‌ترین موضوعات شگرف قرن حاضر در سراسر دنیا، مسئله انرژی است؛ بنابراین با توجه به این موضوع که منابع سوخت فسیلی محدود و روبه کاهش هستند، واحد فناور ما برای یافتن روش‌های استفاده بهینه از انرژی با تدوین برنامه‌ای مدون در راستای کاهش مصرف انرژی، با شبیه‌سازی، ابتکار و نوآوری در محصولات، باعث صرفه‌جویی ۷۰ درصدی برق در ساختمان‌های اداری تجاری و مسکونی شد.

این واحد فناور با تولید و ابتکار در ساخت دستگاه برق همراه در هنگام قطعی برق شهری به‌عنوان پشتیبان عمل کرده و مسئولیت تأمین برق مکان‌ها و دستگاه‌ها را بر عهده می‌گیرد و با طراحی و ساخت تابلو‌های هوشمند برای نصب بر دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی موجب کاهش چشمگیر انرژی برق شده است.

آنا: محصول واحد فناور متبوع شما چه نیازی از نیاز‌های مردم و کشور را برطرف می‌کند؟

عابدینی: با توجه به فصول مختلف سال و افزایش مصرف انرژی، قطعی برق امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد؛ بنابراین ضروری است همه در برابر حفظ و نگهداری تجهیزات خود کوشا باشیم و با تهیه ابزار‌های ارزان‌قیمتی مانند محافظ برق و رعایت نکاتی مانند جداکردن از پریز برق در زمان عدم استفاده، می‌توانیم تا حد زیادی از آسیب‌های احتمالی این معضل جلوگیری کنیم.

دستگاه برق اضطراری را می‌توان توسط برق شهر یا پنل‌های خورشیدی شارژ کرد و در مواقع نیاز بسته به نوع مصرف در مدت‌زمان‌های دو تا پنج ساعت از خروجی برق ۲۲۰ ولتی آن استفاده کرد. این دستگاه بسته به نیاز مصرف‌کننده در مدل‌های ۳۰۰ وات تا ۳۰۰۰ وات، تولید و قابل‌عرضه است. در این مجموعه از باطری پرقدرت از نوع اسید سرب استفاده‌ شده که قابلیت حمل‌ونقل و ماندگاری شارژ را فراهم می‌کند.

تحول در صنعت روشنایی در واحد فناور سورین سرای دانش

با توجه به فشار‌های اقتصادی و قطعی مرتب و برنامه‌ریزی نشده برق در اغلب نقاط کشور همزمان با آغاز فصل تابستان در سال‌های اخیر، مدیریت مصرف برق خانوار به یک اولویت برای خانواده‌ها تبدیل‌شده و این امر از طریق دستگاه‌های برق اضطراری یا UPS امکان‌پذیر است. همه افرادی که از مودم اینترنت خانگی، تب لت، گوشی و لب تاب استفاده می‌کنند، می‌توانند از دستگاه برق اضطراری در زمان افت مصرف و زمان پیک مصرف استفاده بهینه کنند.

آنا: نواقص و کمبود‌ها در راه تجاری‌سازی محصولات فناور را چه می‌‌دانید؟

عابدینی: فعالیت‌ کسب‌وکار‌های دانش‌محور که با هدف تبدیل پایدار دانش به ثروت شکل می‌گیرند و اقتصاد آنها مبتنی بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه درزمینه فناوری‌های پیشرفته است، همواره با چالش‌های جدی در تجاری سازی محصولات خود روبه‌رو هستند؛ بنابراین سپری کردن یک دوره رشد و بالنده شدن واحد‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به بازار‌های بین‌المللی ضروری است.

از اهم مشکلات فناوران در مسیر تجاری‌سازی محصول، نبود سرمایه در گردش بوده و ناتوانی در بازاریابی و تجارت، بی‌اعتمادی به محصولات تولید داخل، مشکلات بوروکراسی اداری در روند ثبت شرکت، اطلاعات اندک و نبود سواد بازاریابی برای فروش و صادرات محصول در شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا از دیگر مشکلات و کمبود‌ها در راه تجاری‌سازی محصولات فناور است.

آنا: آیا حمایت لازم را از سوی دانشگاه و مراکز و نهاد‌های مربوط با مأموریت خود داشته‌اید؟ انتظارتان از مسئولان چیست؟

عابدینی: از موارد مهم اقتصاد کشور که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تأکید شده و می‌تواند به اشتغال و کارآفرینی در کشور کمک کند، دانش‌بنیان کردن اقتصاد بوده که این امر از مسیر توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام‌پذیر است. در همین راستا واحد فناور «سوربن سرای دانش» فعالیت خود را با پشتیبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان توسعه داده و کار خود را با نصب سینی‌های LED و SMD در این واحد دانشگاهی آغاز کرد و امید است با حمایت مرکز رشد دانشگاه به شرکت دانش‌بنیان تبدیل شود.

تحول در صنعت روشنایی در واحد فناور سورین سرای دانش

از مسئولان انتظار می‌رود با حمایت از تولیدکننده و تسهیل در فروش تولیدات داخلی، رفع موانع بوروکراسی اداری، توسعه بازاریابی و پیگیری تا حصول نتیجه از نوآوران و صاحبان ایده و تولیدکنندگان پشتیبانی کنند.

آنا: برای رشد و شکوفایی مراکز رشد در دانشگاه‌ها چه پیشنهادهایی ارائه می‌دهید؟

عابدینی: مراکز رشد دانشگاه‌ها باید با شناسایی راهبرد‌ها و عوامل مؤثر در توسعه کارآفرینی در راستای تبدیل واحد‌های فناور به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از تجاری‌سازی محصولات شرکت‌ها گام بردارند و با تسهیل در زمینه‌های صادرات محصولات شرکت، تبادل فناوری، صادرات محصولات با فناوری بالا، حمایت‌های مالی و حضور در نمایشگاه‌های معتبر خارجی در ایجاد و توسعه بستر‌های لازم برای اقتصاد دانش‌بنیان بکوشند.

آنا: بحران کرونا چه تأثیری در فعالیت فناورانه داشت و آیا درزمینهٔ مقابله با کرونا هم محصول یا خدماتی داشته‌اید؟

عابدینی: شیوع همه‌گیری کرونا و پیامد‌های اقتصادی آن به بسیاری از کارخانه‌های تولیدی آسیب رساند و واحد فناور ما نیز مانند شرکت‌های دیگر از آسیب‌های همه‌گیری کرونا در امان نبود؛ اما با تلاش و پشتکار، محصولات هوشمند مبتنی بر دانش داخلی را تولید کرده و با حمایت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان فعالیت خود را با توان مضاعف ادامه داده است.

گفت‌وگو: عصمت شریفی

انتهای پیام/

ارسال نظر