دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 مرداد 1398 - 17:04
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایذه:

مجموعه بردگوری‎های بردپاره در ایذه ثبت ملی شد

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ایذه گفت: مجموعه بردگوری‎های بردپاره به عنوان پنجاهمین اثر ملی ایذه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
کد خبر : 411164
7630dc1e18d28b4dd7b678d27476abab.jpg

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، مهدی فرجی گفت: با تلاش‎های مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان، اعضای معاونت این اداره‎کل و مجموعه میراث فرهنگی ایذه، این مجموعه ارزشمند تاریخی متعلق به دوره الیمایی (همزمان با دوره سلوکی ـ اشکانی) با شماره 32194 در سیاهه آثار ملی به ثبت رسید و توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استاندار خوزستان ابلاغ شد.


وی در توضیح این اثر تاریخی عنوان کرد: بردگوری‎ها، دخمه‎های صخره‎ای هستند که در دل سنگ‎ها ایجاد می‎شوند و براساس آموزه‎های دینی ایرانیان مردگان خود را در این دخمه‎ها گذاشته و پس از متلاشی شدن و از بین رفتن گوشت و پوست بدن، استخوان‎ها را در محل مناسب دفن می‎کردند.


سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایذه با بیان این‎که بردگوری‎ها در واقع همان استخوان‎دان یا استودان هستند، افزود: روستای بردپاره از توابع دهستان پیان در پیرامون خود دارای بردگوری‎های متعدد است که این بردگوری‎ها به درازای 120 ، پهنای 80 و بلندای بین  70 سانتیمتر تا یک متر هستند.


فرجی اضافه کرد: جدا از این گونه بردگوری‎ها، دخمه‎های صخره‎ای بزرگتر با بیش از سه متر درازا، پهنای دو متر و بلندای بیش از دو متر نیز دیده شده‎اند.


وی خاطرنشان کرد: به محض اختصاص بودجه، کاوش‌ تاریخی در منطقه‌ای که این بردگوری‌ها واقع شده‌اند آغاز خواهد شد.


به گزارش آنا، شهرستان ایذه به دلیل وجود آثار باستانی همچون سنگ‎نوشته‌های اشکفت‎سلمان، کول‎فرح، خنگ‎اژدر، خنگ یارعلی‌وند، منطقه شمی و چند اثر فاخر تاریخی دیگر به بهشت باستان‎شناسان و بزرگترین موزه سنگی‌ روباز جهان معروف است.


انتهای پیام/4117/4062/


انتهای پیام/

ارسال نظر