دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
با هدف کمک به محیط زیست؛

طرح آزمایشی تفکیک پسماند از مبدأ در دانشگاه تهران اجرا می‌شود

طرح آزمایشی تفکیک پسماند از مبدأ در دانشگاه تهران اجرا می‌شود
تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و شهرداری منطقه ۶ تهران با حضور مسئولان دو دستگاه و برای اجرای مدیریت سبز در دانشگاه تهران مبادله شد.
کد خبر : 873614

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، جابر سلطانی، مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران در مراسم مبادله تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و شهرداری منطقه ۶ تهران که با حضور مسئولان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهرداری منطقه ۶ برگزار شد، گفت: هدف از اجرای طرح تفکیک پسماند از مبدا این است که با تفکیک پسماند‌تر و خشک، ضمن ارتقای شاخص‌های محیط زیستی به حفظ محیط زیست شهرمان کمک کنیم.

وی افزود: این طرح در حال حاضر به صورت پایلوت با کمک شهرداری منطقه ۶ و با همکاری سازمان مدیریت پسماند ناحیه ۲ شهرداری تهران در پردیس مرکزی اجرا می‌شود و بر اساس این تفاهم‌نامه، این طرح در تمام واحد‌های دانشگاه تهران اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران با بیان اینکه این طرح از یک سال پیش در دانشگاه تهران آغاز شده و نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است، اظهار داشت: اجرای این طرح نوعی تولید ثروت است؛ چراکه وقتی جمع‌آوری پسماند به صورت خشک و‌تر انجام گیرد، به آسانی قابل تفکیک نیست. در صورتی که خود پسماند‌های خشک ارزش‌افزوده دارند و اگر این جمع‌آوری به صورت تفکیک‌شده صورت گیرد، با بازیافت این پسماند می‌توان ارزش‌افزوده ایجاد کرد.

سلطانی همچنین از اجرا و مدیریت سبز نخستین خوابگاه سبز در دانشگاه تهران خبر داد و گفت: برای نخستین بار در سطح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سه خوابگاه دختران و پسران در خوابگاه دانشکده فناوری کشاورزی ابوریحان و خوابگاه نوساز ۳۰۰ نفره کوی دانشگاه تهران، از آب‌های خاکستری در فضای سبز استفاده می‌شود.

وی افزود: همچنین استفاده از آب‌های خاکستری در مرکز همایش‌های علمی و فرهنگی دانشگاه تهران در ساری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

حسین اختر دانش معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در این نشست با اعلام آمادگی شهرداری منطقه ۶ تهران برای اجرای تفکیک پسماند از مبدا در دانشگاه تهران، گفت: دانشگاه تهران به عنوان معتبرترین و بزرگ‌ترین نهاد آموزش عالی کشور، یک ظرفیت فرهنگی و آموزشی عظیم برای قلب پایتخت محسوب می‌شود که با توجه به حجم فعالیت‌ها و شمار شهروندان مراجعه‌کننده به این دانشگاه، همکاری شهرداری و دانشگاه برای مدیریت پسماند، یک ضرورت مهم و اقدام محیط زیستی قابل توجه در سطح منطقه است.

محمد بخشی، رئیس اداره مدیریت پسماند و رضا فیضی شهردار ناحیه ۲ منطقه ۶ تهران نیز با تمجید از رویکرد دانشگاه تهران در زمینه مدیریت علمی در این حوزه، به ظرفیت‌های دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به منظور تسریع این رویکرد علمی و اجتماعی کردن علم در سطح جامعه اشاره کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر