دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

هوش مصنوعی تسلط غول‌های فناوری را در بازار تقویت می‌کند

هوش مصنوعی تسلط غول‌های فناوری را در بازار تقویت می‌کند
رئیس دفتر کارتل آلمان هشدار داده که هوش مصنوعی قدرت غول‌های فناوری را در بازار تقویت می‌کند و تنظیم‌کنندگان باید مراقب هرگونه رفتار ضد رقابتی باشند.
کد خبر : 872435

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، «آندریاس مونت»، رئیس دفتر کارتل آلمان هشدار داده که هوش مصنوعی ممکن است قدرت بازار «بیگ‌‌تک» (Big Tech) را تقویت کند و تنظیم‌کنندگان باید مراقب هرگونه رفتار ضد رقابتی باشند.

نظرات مونت بر نگرانی‌های نظارتی تأکید می‌کند که غول‌های فناوری با گنجینه گسترده داده‌های کاربران، ممکن است در فناوری جدید مورد استفاده در خانه‌های هوشمند، جست‌وجوی وب، تبلیغات آنلاین، اتومبیل‌ها و بسیاری از محصولات و خدمات دیگر مزیت رقابتی کسب کنند.

امارات متحده عربی نخستین پروژه در مقیاس شهری را افتتاح می‌کند. گوگل و مایکروسافت اخیراً به رقیبی درزمینهٔ هوش مصنوعی تبدیل شده‌اند. مایکروسافت سرمایه‌گذاری زیادی روی «اوپن‌ای‌آی» (OpenAI) کرده است و گوگل در میان سرمایه‌گذاری‌های دیگر چت ربات «بارد» (Bard AI) را ساخته است.

افزایش محبوبیت هوش مصنوعی، دولت‌های سراسر جهان را بر آن داشته تا قوانینی را برای استفاده از این فناوری وضع کنند، درحالی‌که اتحادیه اروپا در برای تصویب قوانین شاخص هوش مصنوعی خود تا پایان سال در رقابت است. 

مونت گفت: برای ما به‌عنوان یک مرجع رقابت، بسیار مهم است که این فناوری جدید تسلط شرکت‌های بزرگ را بیشتر تقویت نکند. خطر بسیار بزرگ است، زیرا شما بیش از هر چیز برای هوش مصنوعی به دو چیز نیاز دارید، سرور‌های قدرتمند و حجم عظیمی از داده. شرکت‌های بزرگ اینترنتی هر دو را دارند.

به گفته رئیس دفتر کارتل آلمان این میدان همچنان به روی رقابت باز است، اما تنظیم‌کننده‌ها باید اطمینان حاصل کنند که این رقابت همچنان ادامه دارد. اما، مدل‌های ارائه‌دهنده‌ کوچک‌تر نیز می‌توانند آن‌قدر محبوب شوند که در جهت نوعی سیستم‌عامل، یک پلتفرم جدید توسعه یابد. هر دو پیشرفت ممکن است و ما به‌عنوان یک مرجع باید مراقب باشیم که هرگونه پتانسیل رقابتی از ابتدا مدفون نشود.

انتهای پیام/

ارسال نظر