پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس قوه قضائیه:

هر مشکلی که برای نظام تولید مانع ایجاد می‌کند، باید رفع شود/ نیازمند تصمیمی متفاوت برای تحقق شعار جهش تولید هستیم

سه شنبه 05 فروردین 1399 ساعت 15:36
رئیس قوه قضائیه گفت: هر مشکلی که برای نظام تولید و کارآفرین مانع ایجاد می‌کند، باید رفع شود و باید موانع تولید برداشته شود تا تولیدکننده احساس کند که یک زمین باز برای جهش در این میدان دارد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، آیت‌الله رئیسی امروز سه‌شنبه پنجم فروردین‌ماه در جلسه با معاونان دستگاه قضا، در جهت تحقق شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نام‌گذاری شد، اظهار کرد: این شعار نه‌فقط در ضمن سخن، بلکه در همه زوایای اجرایی و تقنینی و قضائی کشور باید جایگاه خود را باز کند و قانون‌گذاری‌ها و اجرائیات مبتنی بر تحقق این شعار باشد و دستگاه‌های نظارتی و قضاوتی هم در جهت تحقق این شعار حرکت کنند.

جهش تولید نیاز به کار و تلاش و جدیت دارد

وی تحقق این شعار را ضرورتی جدی برای کشور عنوان کرد و افزود: شعار اعلام یک نیاز برای کشور است که باید تمامی ظرفیت‌ها و دلسوزان و فرهیختگان تلاش کنند که این شعار تحقق پیدا کند و قطعاً جهش تولید برای اینکه به صورتی باشد که در زندگی مردم حس و ملموس شود، نیاز به کار و تلاش و جدیت دارد.

رئیس قوه قضائیه یکی از الزامات تحقق شعار سال را همکاری همه بخش‌ها در کشور عنوان کرد و بیان داشت: همکاری، هماهنگی و همراهی همه دستگاه‌ها در کشور می‌تواند در جهت تحقق شعار سال کمک جدی داشته باشد.

چرخ‌های تولید به‌صورت جهشی فعال‌تر شود

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه باید چرخ‌های تولید به‌صورت جهشی فعال‌تر شود، به مقدمات لازم در این زمینه اشاره کرد و افزود: ازجمله این مقدمات، برداشت غل و زنجیرها از چرخ‌های تولید در کشور است، باید هیچ‌گونه مانعی پیش پای تولیدکننده نباشد و نظام کسب‌وکار در کشور رونق داشته باشد.

وی ادامه داد: هر مشکلی که برای نظام تولید و کارآفرین مانع ایجاد می‌کند، باید رفع شود، پس یکی از وظایف مهم این است که موانع تولید برداشته شود تا تولیدکننده احساس کند که یک زمین باز برای جهش کردن در این میدان دارد و این جهش را هم خود و هم مردم کاملاً بتوانند لمس کنند.

نقدینگی باید باسیاست‌های درست به‌سوی تولید هدایت شود

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در کشور نقدینگی کم نداریم، گفت: این نقدینگی باید با سیاست‌های درست به‌سوی تولید هدایت شود.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: اگر نقدینگی به‌سوی تولید هدایت نشود، مصیبت‌های بسیار اقتصادی برای کشور ایجاد می‌کند و هدایت نقدینگی به‌سوی تولید، می‌تواند چرخ‌های تولید را بیشتر به حرکت درآورد.

استرداد بدهی چند ابر بدهکار بانکی به بانک و بیت‌المال

وی اظهار کرد: در سال گذشته چند ابربدهکار بانکی را پای میز محاکمه آوردیم و قبل از اینکه در دادگاه محکومیت پیدا کنند، اول پول‌ها و اموالشان توسط قضات گرفته و به بانک‌ها و بیت‌المال مسترد شد.

آیت‌الله رئیسی تأکید: این نکته مهمی برای بانک‌ها است که تسهیلات به سراغ تولیدکننده برود نه افرادی که بخواهند دلالی و سوداگری کرده و نظام کسب‌وکار و تولید و همچنین نظام بانکی را با مشکل مواجه کنند.

وی بیان داشت: بانک‌ها مشکلات جدی داشتند و می‌گفتند میزان بالایی از پول‌های ما دست افرادی است که حاضر نیستند بدهند، با پیگیری دستگاه قضائی این کار انجام شد. نباید به جای اول بازگردیم و باید تلاش شود این پول‌ها به سمت تولید، رونق تولید و جهش تولید برود و مردم نیز آن را حس کنند.

سامانه دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا باهم لینک باشد

آیت‌الله رئیسی یکی از موانع جدی تولید را قاچاق کالا عنوان کرد و افزود: قاچاق خنجری است که از پشت به تولید می‌خورد و تولیدکننده را مأیوس می‌کند. به هر دستگاهی مراجعه کنیم و بپرسیم که مبارزه با قاچاق کالای شما چگونه بوده یک آماری ارائه می‌دهد و این آمار‌ها همه درست است. وقتی به آمار‌ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم همه فعالیت کردند، ولی در بازار می‌بینیم کالای قاچاق به‌وفور پیدا می‌شود. این آمار‌ها غلط نیست؛ اما سؤال این است که آیا این آمار‌ها باهم جور درمی‌آید؟ آنچه باید اتفاق بیفتد مبارزه با قاچاق سازمان‌یافته است که امر بسیار مهمی است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا، افزود: حتماً لازمه مبارزه با قاچاق کالا این است که باید سامانه‌هایی به‌صورت هماهنگ در بخش‌های مختلف گمرکات، نظام پولی و بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی و بخش‌های نظارتی فعال شود و این سامانه‌ها باهم لینک شود به‌نحوی‌که بتوان مرز‌ها و شرایط بازار را کنترل کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته گزارش‌هایی در ارتباط با تولید در حوزه نساجی و لباس داشتیم که تولیدکننده‌ها می‌گفتند اتفاقی افتاده که احساس می‌کنیم الان نسبت به تولید ما بیشتر توجه می‌شود، چون فتیله قاچاق کالا پایین آمده است و کار ما بیشتر رونق پیدا می‌کند، در برخی کسب‌ها این اتفاق افتاده است.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: در هر کسبی این اتفاق بیفتد و صاحبان این حرفه اعلام کنند در حرفه ما اتفاق جدیدی افتاده است و احساس می‌کنیم تولید در این میدان بازار و رونق خود را دارد و جهش اتفاق افتاده است، این نشانه موفقیت ما در مبارزه ما با قاچاق کالا است. اگر تولیدکننده این احساس آرامش را نکند معلوم می‌شود که در این قضیه همچنان نیاز به کار است.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: یکی از شاخصه‌های مهم موفقیت در مبارزه با قاچاق کالا اعلام تولیدکنندگان و کارآفرینان دایر بر این است که امروز تولید ما بازار و خریدار و میدان دارد.

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از همه متصدیان در مبارزه با قاچاق کالا و با بیان اینکه فساد و قاچاق، چوب لای چرخ تولید است که هر جا برخورد جدی کردیم چرخ تولید به راه افتاد، تأکید کرد: باید امسال کار متفاوتی صورت گیرد و لینک شدن همه سامانه‌ها و فعال شدن بخش‌ها با یکدیگر به نحوی باید باشد که قاچاق برای قاچاقچی صرف نکند.

جهش تولید باید از پشتوانه کار و جزمیت علمی برخوردار باشد

وی تحقق این موضوع را نیازمند انجام سه کار جدی در دستگاه قضا، مجموعه اجرایی و قانون‌گذاری دانست و گفت: اولاً جهش تولید باید از پشتوانه کار و جزمیت علمی برخوردار باشد. نکته دوم اینکه همراه با یک عزم عملی باشد و آنچه شعار سال است در میدان عمل تحقق یابد و سوم اینکه همراه با یک حزم و دوراندیشی و نگاه به آینده و رونق تولید و اقتصاد در کشور باشد و نسبت به تکانه‌هایی که دشمن ایجاد می‌کند، اقتصاد ما تکان نخورد و پابرجا باشد و زندگی مردم را تأمین نماید.

نیازمندیم تصمیمی متفاوت برای تحقق شعار سال صورت گیرد

آیت‌الله رئیسی ضمن تقدیر از همکاران قضائی در نقاط مرزی و بندری و در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، ادامه داد: می‌خواهیم در این حوزه کار متفاوتی از سال گذشته صورت بگیرد و امروز نیازمندیم تصمیمی متفاوت برای تحقق شعار سال صورت گیرد و این موضوع امکان‌پذیر و کاملاً اجرایی است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه هرمزگان و بوشهر در خط مقدم مبارزه با قاچاق قرار دارند، گفت: مردم در کشف و شناسایی شبکه‌های کلان قاچاق با دستگاه‌های اطلاعاتی مشارکت داشته باشند.

سازمان‌های نظارتی دنبال کنند که شاهد واردات بی‌رویه در کشور نباشیم

وی با بیان اینکه واردات بی‌رویه یکی از موانع جدی برای رونق و جهش تولید است، تصریح کرد: کالایی که با استاندارد مناسب در کشور تولید می‌شود اگر از جای دیگر وارد شد، طبیعتاً تولیدکننده و بازار او دچار مشکل می‌شود. حتماً مسئله واردات بی‌رویه باید در دستور کار بخش‌های نظارتی قرار گیرد و دولت پیگیری جدی کند.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: سازمان‌های نظارتی مثل سازمان بازرسی کل کشور دنبال کنند که شاهد واردات بی‌رویه در کشور نباشیم.

باید نظام اداری پیچیده‌ای که تولیدکننده را دچار مشکل می‌کند کنار گذاشته شود

رئیس قوه قضائیه یکی دیگر از موانع جدی برای تولید را بوروکراسی عنوان و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان، بیان داشت: امروز یکی از غل و زنجیرهایی که به پای تولید است بوروکراسی هفتاد خوانی در اخذ مجوز است، باید همه کاری کنیم که نظام اداری پیچیده‌ای که تولیدکننده را دچار مشکل می‌کند کنار گذاشته شود و امر کارآفرینی و تولید تسهیل شود تا شاهد یک جهش در تولید باشیم.

وی افزود: امیدواریم در سال جاری در ارتباط با جهش تولید، بخش‌های نظارتی در دستگاه قضائی با همکاری دستگاه‌هایی که در این میدان مسئولیت اصلی را بر عهده‌ دارند؛ یعنی دولت و دستگاه اجرایی کار را دنبال کنند به‌نحوی‌که در همین ابتدای سال آثار اجرای این شعار و عملیاتی شدن آن هم برای مردم و هم مسئولان کاملاً روشن باشد.

آیت‌الله رئیسی در بخشی از اظهاراتش به بیان مصداقی از جهش تولید پرداخت و گفت: در ارتباط با موضوع کرونا در روز‌های اول مسئله کمبود ماسک، کالای پزشکی و مواد ضدعفونی‌کننده موجب گله‌مندی مردم بود.

وی افزود: همه بسیج شدند و مردم به میدان آمدند، برخی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فقط برای تولید ماسک خط تولید خود را تغییر دادند و الان وضعیت ما با وضعیت آغاز این مشکل کرونا قابل قیاس نیست.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در این بسیج که مردم پای کار آمدند کمبود این کالا وضعیتش با قبل متفاوت و در خیلی حوزه‌ها مرتفع شده است.

آیت‌الله رئیسی افزود: کرونا مثال روشنی است که باید از ظرفیت‌ها استفاده کرد و در جهت رفع مشکلات آن‌ها را به‌کارگیریم.

وی ابراز امیدواری کرد که بخش‌های قضائی و نظارتی و اجرایی، بر شناسایی ظرفیت‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها در جهت تحقق شعار مهم سال همت داشته باشند.

انتهای پیام/4145/پ

http://ana.ir/i/479661
حمایت لفظی از تولید کافی نیست و باید برای رفع موانع تولید گام برداشت/ هزار واحد تولیدی با تلاش دستگاه قضا احیا شد

حمایت لفظی از تولید کافی نیست و باید برای رفع موانع تولید گام برداشت/ هزار واحد تولیدی با تلاش دستگاه قضا احیا شد

ارتش جمهوری اسلامی ایران، تشکیلاتی برای خدمت به مردم است/ در مقاطع حساس تاریخ، ارتش همواره کنار مردم بود

ارتش جمهوری اسلامی ایران، تشکیلاتی برای خدمت به مردم است/ در مقاطع حساس تاریخ، ارتش همواره کنار مردم بود

همچنان در زمینه قاچاق کالا با مشکل مواجه هستیم

همچنان در زمینه قاچاق کالا با مشکل مواجه هستیم

سپاه پناه مردم در همه حوزه‌ها ازجمله در حوزه خدمت‌رسانی و سازندگی است

سپاه پناه مردم در همه حوزه‌ها ازجمله در حوزه خدمت‌رسانی و سازندگی است

جهش تولید نسخه شفابخش مشکلات اقتصادی در دوران پساکروناست

جهش تولید نسخه شفابخش مشکلات اقتصادی در دوران پساکروناست

هم ‌بستر‌های فسادزا باید اصلاح شود و هم برخورد با مفسدان ادامه یابد

هم ‌بستر‌های فسادزا باید اصلاح شود و هم برخورد با مفسدان ادامه یابد

گفتگوی تلفنی آیت‌الله رئیسی با مراجع عظام قم و اصفهان

گفتگوی تلفنی آیت‌الله رئیسی با مراجع عظام قم و اصفهان

6 نکته درباره واقعیت «جهش تولید»/ کرونا فرصتی برای تحقق شعار سال

6 نکته درباره واقعیت «جهش تولید»/ کرونا فرصتی برای تحقق شعار سال

راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید

راهبردهای سیاستی قوی شدن جمهوری اسلامی ایران از طریق جهش تولید

مرکز تشخیص بیماری کرونا راه‌اندازی می‌شود

مرکز تشخیص بیماری کرونا راه‌اندازی می‌شود

رئیس قوه قضائیه از شعبه کشیک دادسرای تهران بازدید کرد

رئیس قوه قضائیه از شعبه کشیک دادسرای تهران بازدید کرد

سال جدید اجازه نمی‌دهیم هیچ بهانه‌ای چرخ صنعت و موتور خدمات رسانی را کُند کند

سال جدید اجازه نمی‌دهیم هیچ بهانه‌ای چرخ صنعت و موتور خدمات رسانی را کُند کند

بخشنامه نرخ دیه کامل در سال 99 ابلاغ شد

بخشنامه نرخ دیه کامل در سال 99 ابلاغ شد

رسیدگی به پرونده زندانیان و آزادی ۸۳ هزار نفر در زمانی کوتاه حرکتی جهادی بود

رسیدگی به پرونده زندانیان و آزادی ۸۳ هزار نفر در زمانی کوتاه حرکتی جهادی بود

دستورالعمل کادرسازی مدیریتی در قوه قضائیه ابلاغ شد

دستورالعمل کادرسازی مدیریتی در قوه قضائیه ابلاغ شد

اجرای دستورالعمل «ساماندهی و نحوه اعمال نتایج ارزشیابی کارکنان دستگاه قضائی» ابلاغ شد

اجرای دستورالعمل «ساماندهی و نحوه اعمال نتایج ارزشیابی کارکنان دستگاه قضائی» ابلاغ شد