چهارشنبه  22  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
کارشناس امور بین‌الملل:

آمریکا نمی‌خواهد انصارالله پیروز جنگ یمن باشد

چهارشنبه 30 آبان 1397 ساعت 06:43
یک کارشناس امور بین‌الملل گفت: آبروریزی عربستان است که نتوانسته یک بندر ساده را در یمن تصرف کند. طبعاً در این وضعیت آمریکا نمی‌خواهند انصارالله برنده جنگ باشد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: چند ماهی است ائتلاف عربی به رهبری عربستان برای تصرف شهر و بندر «الحدیده» خیز برداشته‌ ولی کماکان موفق نشده تا آنجا را تصرف کند و در این باتلاق گرفتار شده‌ است. همچنین فشارهایی که کشورهای غربی وارد می‌کنند نشان‌دهنده آن است که شکست ائتلاف سعودی می‌تواند به‌معنای بر باد رفتن آبروی غرب باشد. 

از سوی دیگر با از سرگیری حملات جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان به نقاطی از الحدیده، آتش‌بس میان جنبش انصارالله و ائتلاف عربی نقض و درگیری‌ها در این شهر راهبردی یمن از سرگرفته شده است. دراین‌میان، سازمان ملل متحد خواهان توقف درگیری‌ها و احیای مذاکرات صلح است تا به جنگی بیش‌ از سه سال در یمن پایان دهد. بحرانی که در یمن تاکنون هزاران کشته و حدود ۲ میلیون‌ آواره بر جای گذاشته است.

«سید جعفر قنادباشی»، کارشناس امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: «مشاهده می‌کنیم در حدود یک هفته اخیر دامنه حملات‌ ائتلاف سعودی گسترش یافته و این، نخستین‌بار نیست که حملات به شهر حدیده به‌این‌صورت انجام می‌شود. آنها از 23 خرداد سال جاری عملیات‌ خود را برای تصرف حدیده آغاز کردند و تاکنون حدود پنج ماه است تلاش می‌کنند تا این شهر را تصرف کنند ولی نمی‌توانند». 

وی افزود: «نه‌تنها امارات و عربستان بلکه ترکیبی از نیروهای مزدور همچون نیروهای سودانی، مصری و دیگر کشورهای آفریقایی به‌طور پنهانی به‌کار گمارده شده‌اند و آمریکا و فرانسه آنها را از هوا و دریا پشتیبانی می‌کنند. باوجود این، آنها تاکنون نتوانسته‌اند قدم از قدم بردارند و در هفته اخیر شکست‌های زیادی متحمل شدند. به‌عنوان نمونه، برخی‌ نیروهای سودانی اسیر شدند و نیروهای انصارالله راه‌های پشتیبانی آنها را قطع و مجبورشان کرده‌اند از مسیر هوایی نیروها را از ساحل الحدیده به نقاط دیگر منتقل کنند». 

این کارشناس امور بین‌الملل درباره موقعیت راهبردی و جغرافیایی حدیده که کار را بر متجاوزان سعودی سخت کرده است، تصریح کرد: «اکنون آنها با وجود تبلیغات فراوان نتوانسته‌اند به شهر حدیده دسترسی پیدا کنند. غرب حدیده دریاست، بنابراین نیروهای مزدور تلاش می‌کنند از سمت جنوب وارد این شهر شوند. آنها تنها بخشی از شرق حدیده را تصرف کرده‌اند و تلاش می‌کنند خود را به نقاط شمال‌ شرقی برسانند، ولی تاکنون نتوانسته‌اند حدیده را محاصره کنند و در تلاش‌اند مسیر مواصلاتی میان صنعا و حدیده را مسدود کنند».

«قنادباشی» افزود: «نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی در چند روز اخیر توانسته‌اند در چند منطقه برخی راه‌های مواصلاتی را از جمله فاصله میان صنعا و حدیده را قطع کنند. با این اقدام تا حد زیادی مسیر ارسال کمک‌های پشتیبانی جنبش انصارالله و کنگره مردمی مسدود شد، ولی نیروهای مردمی راه را باز کردند و حتی توانستند آنها را محاصره کنند». 

وی در پاسخ به این سؤال که «چرا دامنه حملات ائتلاف متجاوز سعودی هر بار گسترش می‌‌یابد؟» گفت: «ریشه این موضوع به روند مذاکرات صلح باز می‌گردد. مدت‌ها از زمانی که قرار است با نظارت و میانجی‌گری سازمان ملل متحد مذاکراتی برگزار شود، می‌گذرد و این مذاکرات بارها به‌ عقب می‌افتاد تا اینکه مارتین گریفیت، فرستاده سازمان ملل متحد به یمن پایان سال جاری میلادی را اعلام کرد. آنها کوشش می‌کنند پیش‌از اینکه مذاکرات انجام شود برگ برنده‌ای برای ارائه در مذاکرات داشته باشند، در غیر این‌ صورت در مذاکرات هیچ برگ برنده‌ای برای بهره‌برداری‌های سیاسی نخواهند داشت». 

«قنادباشی» درباره دلیل روی آوردن طرف‌های درگیر در یمن به مذاکره تصریح کرد: «آنها می‌خواهند به چندین سال تنش و درگیری پایان دهند. از روز نخست جنگ تاکنون همواره عربستان و امارات درصدد یافتن فرصتی برای پایان آبرومندانه جنگ بوده‌اند ولی هیچ‌گاه این فرصت را پیدا نکردند. آنها می‌خواهند منطقه‌ای را تصرف و گروهی یمنی را در آنجا مستقر کنند و به‌ این بهانه جنگ را پایان دهند. سیاست تکراری آنها شدت بخشیدن به جنگ برای کسب یک پیروزی دست‌کم نسبی و مقطعی است تا این را به‌عنوان یک برگ برنده‌ معرفی کنند».

وی افزود: «نکته جالب اینجاست که گروه‌های یمنی را که قصد دارند به‌کار گیرند، از دست‌شان فرار می‌کنند و لذا بیشتر از مزدوران سودانی استفاده می‌کنند تا فرار نکنند. ازسوی دیگر این یک آبروریزی برای عربستان است که بعد از پنج ماه نتوانسته یک بندر ساده در کشوری جنگ‌زده را تصرف کند. آنها حتی نتوانسته‌اند یک برگ برنده‌ داشته باشند و طبیعی است غرب و آمریکایی‌ها نمی‌خواهند انصارالله برنده این جنگ باشد».

«قنادباشی» تصریح کرد: «انصارالله یک جنبش دموکراتیک و مردم‌سالار است و آمریکا بر خلاف همه شعارهای خود پیروزی یک پادشاهی وابسته به عربستان را به پیروزی یک جنبش مردمی و مردم‌سالار ترجیح می‌دهد. آمریکا اکنون زیر فشار بسیار زیادی است، از سویی چهره عربستان به‌خاطر قتل جمال خاشقجی مخدوش شده و ازسوی دیگر قحطی و مشکلات انسانی در یمن به آنها فشار آورده است. ادامه یافتن جنگ در یمن می‌تواند برای آنها دو مشکل ایجاد کند؛ نخست چهره آمریکا را بیش‌ازپیش در نزد افکار عمومی تخریب کند و دوم اینکه جنگ به پیروزی نظامی انصارالله منجر شود».

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/325646
 اشغالگران سعودی آتش‌بس در حدیده را نقض کردند

اشغالگران سعودی آتش‌بس در حدیده را نقض کردند

انصارالله یمن اکنون قدرتی منطقه‌ای است

انصارالله یمن اکنون قدرتی منطقه‌ای است

مردم یمن در بدترین وضعیت از نظر حقوق بشر قرار دارند

مردم یمن در بدترین وضعیت از نظر حقوق بشر قرار دارند

زمان پایان جنگ یمن فرا رسیده است

زمان پایان جنگ یمن فرا رسیده است

فاجعه یمن غیرانسانی است

فاجعه یمن غیرانسانی است

جنگ یمن یک فاجعه انسانی است

جنگ یمن یک فاجعه انسانی است

یمن باتلاق جنایتکاران آل سعود خواهد شد

یمن باتلاق جنایتکاران آل سعود خواهد شد

پیروزی از تنور تهدیدها متولد می‌شود

پیروزی از تنور تهدیدها متولد می‌شود

ائتلاف سعودی آتش‌بس الحدیده را نقض کرد

ائتلاف سعودی آتش‌بس الحدیده را نقض کرد

انگلیس قطعنامه خود را از سعودی‌ها وام گرفته است

انگلیس قطعنامه خود را از سعودی‌ها وام گرفته است

انصارالله با برقراری آتش‌بس در یمن موافقت کرد

انصارالله با برقراری آتش‌بس در یمن موافقت کرد

3 هزار مزدور سودانی در یمن گروه اعدام تشکیل داده‌اند

3 هزار مزدور سودانی در یمن گروه اعدام تشکیل داده‌اند

مذاکرات صلح یمن پس‌‌از فراهم شدن مقدمات برگزار می‌شود

مذاکرات صلح یمن پس‌‌از فراهم شدن مقدمات برگزار می‌شود

30/08/1397 09:04:32 ق.ظ
عامل اصلی بدبختی مردم یمن ، حوثی های وحشی و قات زده هستند .