دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات:

قانون جهش تولید دانش‌بنیان، حاصل نگاه تحول‌گرای شهید رئیسی به اقتصاد دانش‌بنیان است

قانون جهش تولید دانش‌بنیان، حاصل نگاه تحول‌گرای شهید رئیسی به اقتصاد دانش‌بنیان است
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، قانون جهش تولید دانش‌بنیان را حاصل نگاه تحول‌گرای دولت شهید رئیسی به اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد.
کد خبر : 914622

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید محمد کرباسی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات طی سخنانی در هشتمین رویداد «کاشتن برای آینده» که با محوریت «هوشمندسازی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها» برگزار شد، قانون جهش تولید دانش‌بنیان را حاصل نگاه تحول‌گرا دولت آیت الله رئیسی به اقتصاد دانش‌بنیان خواند و افزود: رئیس‌جمهور شهید دولت سیزدهم، به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان باوری قلبی داشت و در راستای تحقق تاکیدات و مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، ارائه لایحه جهش تولید دانش بنیان به مجلس، تصویب این قانون و اجرایی شدن آن را شخصا پیگیری کرد، چرا که این موضوع را بر خود فرض می‌دانست.

وی ادامه داد: دولت مردمی نشان داد که تلاش در جهت تحقق خواست رهبر معظم انقلاب مبنی بر «جهش تولید» تنها به کلام محدود نمانده در عمل برای تحقق این مهم گام‌های استواری برداشته است.

کرباسی ضمن اشاره به اظهارات معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در خصوص ثمرات قانون جهش تولید دانش‌بنیان گفت: همانطور که دکتر دهقانی اشاره کردند، بزرگترین اثر شهید جمهور در عرصه علم و فناوری کشور ایستادن پای کار قانون جهش تولید دانش‌بنیان بود؛ قانونی که در ۱۰ سال آینده ثمرات آن برای توسعه اکوسیستم کشور نمایان خواهد شد.

وی در ادامه در خصوص دستاورد‌های دیگر این دولت مردمی در حوزه علم و فناوری، بیان کرد: ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات نیز یادگاری دیگری از دولت شهید رییسی است؛ ستادی که امروز یک سالگی خود را پشت سر گذاشت.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات در ادامه با اشاره به اینکه نیمی از رویداد‌های کاشتن برای اینده در حوزه ستاد توسعه فناوری‌های اتصال پذیری و ارتباطات برگزار شده که یکی از هشت ستاد ذیل مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی است، گفت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، بازوی علمی کشور است و توسعه علم و فناوری را دنبال می‌کند. بنیاد ملی علم ایران نیز مسئولیت پیگیری طرح‌های تحقیقاتی دانشگاهی و علمی کشور را بر عهده دارد؛ مخاطب اصلی بنیاد ملی علم ایران دانشگاه‌ها هستند و ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات در این راستا با بنیاد برنامه‌های مشترکی را جلو می‌برد.

وی، رصد فناوری، فرهنگ‌سازی و ترویج سواد فناوری، حمایت از نخبگان پژوهشگر و سرآمدان فناور، توسعه فناوری‌های اولویت دار و نوظهور و تجاری سازی و بازاریابی را پنج ماموریت اصلی ستاد دانست و عنوان کرد: در واقع هدف اصلی ستاد مأموریت چهارم یعنی "توسعه فناوری‌های الویت دار و نوظهور" برای کشور است و سایر مأموریت‌ها نیز جهت تحقق و تکمیل این مأموریت در دستور کار قرار دارند.

به گفته او، افراد، هسته‌های نوپا، شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع و اپراتور‌ها و نهاد‌های حاکمیتی از جمله مخاطب‌های ستاد هستند.

کرباسی به چهار حوزه مهم فناوری در ستاد که در قالب چهار کارگروه تشکیل شده است اشاره و عنوان کرد: کارگروه اینترنت اشیاء و هوشمند سازی، کارگروه امنیت سایبری، کارگروه ماهواره و سنجش از دور و کارگروه ارتباطات نسل جدید چهار کارگروهی است که با هدف استفاده از ظرفیت متخصصان فناور کشور در پیشبرد اهداف و برنامه‌ریزی‌های راهبردی کلان موضوعات کشور، ذیل ستاد ما تشکیل شده است و همانگونه که از نامگذاری کارگروه‌ها مشخص است، این ستاد تمام ظرفیت علمی و تخصصی خود را برای پیاده‌سازی و توسعه فناوری‌های مورد نیاز به کار خواهد بست.

وی در پایان ضمن تأکید بر اهمیت کارگروه‌های تخصصی این ستاد در راهبری زیست‌بوم فناوری، بیان کرد: نقش اصلی ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات تسهیل‌گری و راهبری فضای فناوری در حوزه اتصال‌پذیری و ارتباطات است که یکی از مهمترین مأموریت‌های آن، یعنی رصد فناوری و تعیین اولویت‌های توسعه فناوری با توجه به نیاز ملی به کمک متخصصان حاضر در کارگروه‌ها انجام خواهد گرفت

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته