دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

زارع‌پور: پروژه فیبرنوری آینده شاهراه‌های ارتباطی است

زارع‌پور: پروژه فیبرنوری آینده شاهراه‌های ارتباطی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پروژه فیبر نوری منازل کسب و کارها پروژه‌ای امید آفرین در جامعه است.
کد خبر : 872926

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ادامه سفر خود به شهرستان کازرون با حضور در شورای اداری این شهرستان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ۱۳۰۰ شهید این شهرستان ابتدا به تشریح اقدامات و دستاورد‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم پرداخت.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه یکی از اولویت‌های وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم ایجاد پوشش ۲۰ میلیون فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها خواهد بود گفت: امروز بخشی از این پروژه بزرگ و ملی در کازرون به بهره برداری رسید و بیش از ۳۰ هزار پوشش در این شهر ایجاد شد.

وی افزود: در حال حاضر میانگین سرعت اینترنت ثابت در کشور ۱۲ مگابیت بر ثانیه است، اما شاهد بودید که امروز با افتتاح این پروژه در کازرون سرعتی تا ۹۵۰ مگابیت بر ثانیه به ثبت رسید و مردم این شهر می‌توانند از امروز سرویسی با این سرعت داشته باشند.

زارع پور با بیان اینکه فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها زیر ساختی است که تا چند دهه آینده کشور را بیمه خواهد کرد، گفت: کازرون جزو نخستین شهر‌هایی است که به این فناوری دست پیدا کرده است و این پروژه با یک همگرایی و همدلی همه جانبه در میان مدیران شهرستان به سرانجام رسید که این اتفاق می‌تواند به یک نمونه در گسترده ملی تبدیل شود.

زارع ادامه داد: یکی از اتفاقات مهم دیگر در مسیر به سرانجام رسیدن این پروژه در شهر کازرون استفاده از میکرو ترنچر‌هایی بود که با برش‌هایی با عرض یک سانتی متر، امکان جاگذاری فیبر نوری را با حداقل آسیب به مبلمان شهری و عدم ایجاد مزاحمت برای مردم فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند امید آفرینی در جامعه هستیم افزود: می‌توانیم با اتصال منازل مردم به این فناوری پرسرعت این امید را ایجاد کنیم. اساسا این اعتقاد وجود دارد که پروژه فیبر نوری منازل کسب و کار‌ها پروژه‌ای امید آفرین در جامعه است.

زارع پور افزود: بر این اساس از امروز مدیران شهری باید دست به دست هم دهند تا با اتصال منازل و کسب و کار‌ها و مراکز اداری، مردم طعم شیرین فناوری را در دولت مردمی بچشند.

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی در شهرستان کازرون و اتصال ۹۲ درصدی روستا‌های این شهرستان نیز گفت: در این شهرستان ۱۸ روستای بالای بیست خانوار باقی مانده اند که همچنان فاقد هرگونه ارتباطاتی هستند که بر اساس برنامه ریزی ها، این ۱۸ روستا را تا پایان سال به شبکه ارتباطی پرسرعت و پایدار متصل خواهیم کرد.

در پایان این مراسم وزیر ارتباطات با اهدایی لوحی از تعدادی از مدیران شهری که در به سرانجام رساندن پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها در حداقل زمان ممکن مشارکت داشتند تقدیر کرد.

وزیر ارتباطات همچنین در آیین افتتاح پروژه فیر نوری منازل و کسب و کار‌های کازرون در مدرسه دخترانه فاطمه زهرا (س) این شهر گفت: ما در کشور ۱۴۰۰ شهر داریم که شهر کازرون جزو ۵ درصد شهر اولی است که به فناوری اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری متصل شده است.

وی افزود: از امروز و با افتتاح این پروژه بیش از ۳۰ هزار خانوار تحت پوشش اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری قرار گرفته اند و با ارایه درخواست اپراتور دوم شهر که این پروژه را طراحی و اجرا کرده است ظرف دو هفته این سرویس را با حداقل قیمت در اختیار مردم قرار خواهد داد.

زارع پور با بیان اینکه فیبر نوری منازل و کسب و کارها، زیر ساخت توسعه کشور در چند دهه آینده خواهد بود، گفت: در آینده جاده‌ها تنها شاهرا‌های ارتباطی نیستند و شاهراه ارتباطی اصلی در آینده با فیبر نوری ایجاد خواهد شد.

وی افزود: دیگر کازرون در بن بست نخواهد ماند و از امروز با افتتاح پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها این شهر با همه جای جهان در کوتاه‌ترین زمان ممکن در ارتباط خواهد بود.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: عزم دولت سیزدهم بر این است که فناوری‌های نوین را با حداقل هزینه برای مردم در سراسر کشور فراهم کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته