دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

شناسایی نوعی سرطان پوست مرگبار و خطرناک‌تر از «ملانوما»

شناسایی نوعی سرطان پوست مرگبار و خطرناک‌تر از «ملانوما»
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سرطان پوست غیر از «ملانوما» (NMSC) باعث مرگ و میر جهانی بیشتری در مقایسه با ملانوما می‌شود.
کد خبر : 872659

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، در شرایطی که معمولاً شدید‌ترین شکل سرطان پوست، ملانوما در نظر گرفته می‌شود، محققان دریافتند که شیوع سرطان پوست غیر ملانوما بیشتر از سایر انواع سرطان پوست بوده و این موضوع در حالی است که تاکنون این سرطان در گزارش‌های پزشکی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

باید توجه داشت که اگرچه سرطان پوست غیر ملانوما نسبت به سرطان پوست ملانوم کمتر کشنده است؛ اما شیوع آن به طرز چشمگیری بالاتر بوده و به همین دلیل مرگ و میر بیشتری را شامل می‌شود.

پروفسور تیری پاسرون (Professor Thierry Passeron)، نویسنده اصلی این مطالعه در بیمارستان دانشگاه نیس در فرانسه، درباره این مسئله می‌گوید: سال ۲۰۲۰ سرطان پوست غیر ملانوما حدود ۷۸ درصد از کل موارد سرطان پوست را تشکیل می‌داد که منجر به مرگ بیش از ۶۳ هزار و ۷۰۰ نفر شد در حلی که طی همین بازه زمانی، ۵۷ هزار نفر در سراسر جهان به دلیل ملانوما جان خود را از دست دادند.

این مطالعه که بر اساس داده‌های آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی انجام شده است، جمعیت‌های انسانی خاصی را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوما تشخیص داد. این افراد شامل کارگرانی است که در محیط باز کار می‌کنند و همچنین گیرندگان پیوند اعضا و افراد مبتلا به گزرودرما پیگمنتوزوم که یک اختلال حساس ژنتیکی شدید نسبت به خورشید است، در گروه افراد در معرض خطر قرار دارند.

 این تحقیق نشان داد که بروز سرطان پوست در افراد با پوست روشن و افراد مسن در بریتانیا، ایالات متحده، آلمان، فرانسه، استرالیا و ایتالیا بسیار زیاد‌تر است. با این وجود، حتی مناطقی با جمعیت عمدتاً پوست تیره تر، مانند آفریقا نیز مرگ و میر قابل توجهی به دلیل سرطان پوست را ثبت کردند که ۱۱ هزار و ۲۸۱ مورد مرگ و میر سالانه را به خود اختصاص می‌دهد.

پروفسور پاسرون در ادامه گفته هایش توضیح می‌دهد: سرطان پوست غیر ملانوما، کمتر در موارد ثبت سرطان گزارش می‌شود و این موضوع درک بار واقعی این بیماری را به چالش می‌کشد.

سال ۲۰۲۰، موارد گزارش شده از سرطان پوست غیر ملانوما در سراسر جهان به یک میلیون و دویست هزار نفر رسید، در حالی که فقط ۳۲۴ هزار و ۶۳۵ نفر به ملانوما مبتلا شدند. از سوی دیگر اکثر تشخیص‌های سرطان پوست شامل انواع غیر ملانومایی هستند که عمدتاً در لایه‌های بالایی پوست ایجاد می‌شوند. در این میان کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی شایع‌تر از سایر موارد است. خوشبختانه بر خلاف ملانوم، که منشأ آن ملانوسیت‌های تولیدکننده ملانین است، سرطان پوست غیر ملانوما کمتر مستعد متاستاز بوده و به طور کلی قابل درمان است.

محققان می‌گویند: تلاش برای آگاهی عمومی در این حوزه ضروری است و این آگاه سازی عمدتا بر خطرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر موارد مرتبط تاکید دارد.

بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است شرح کامل این یافته‌ها در کنگره آکادمی اروپایی پوست و عروق EADV که طی ماه آینده در برلین، آلمان برگزار می‌شود، ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته