دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تدوین استاندارد بین‌المللی پوشش‌ها و سطوح فوق آبگریز با سرپرستی ایران

تدوین استاندارد بین‌المللی پوشش‌ها و سطوح فوق آبگریز با سرپرستی ایران
دوازدهمین استاندارد بین‌المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو – پوشش‌ها و سطوح فوق‌آبگریز: ویژگی‌ها و ارزیابی عملکرد» منتشر شد.
کد خبر : 872151

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، استاندارد «فناوری نانو – پوشش‌ها و سطوح فوق‌آبگریز: ویژگی‌ها و ارزیابی عملکرد» با پشتیبانی و نظارت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پس از تلاش مستمر یک گروه کاری متشکل از متخصصانی از صنعت و دانشگاه تدوین شد.

سطوح یا پوشش‌هایی که به سختی با آب خیس می‌شوند را می‌توان فوق‌آبگریز در نظر گرفت. روش‌های مختلفی برای تولید سطوح و پوشش‌های فوق‌آبگریز استفاده شده است. سطوح و پوشش‌های فوق‌آبگریز به دلیل خواصی که دارند کاربرد‌های متعددی در صنایع مختلفی مانند صنایع خودروسازی، ساختمان، بهداشت و درمان، اپتیک و الکترونیک دارند. بازار سطوح و پوشش‌های فوق‌آبگریز برای سال ۲۰۲۰ حدود ۱٫۸ میلیارد دلار بوده است.

سطوح و پوشش‌های فوق آبگریز معمولاً تحت شرایط کاری و محیطی متفاوتی قرار می‌گیرند، اما متأسفانه، با وجود بازار بزرگ، هیچ استانداردی برای ارزیابی دوام سطوح و پوشش‌های فوق آبگریز وجود نداشت. هدف این استاندارد تعیین روش‌های ارزیابی عملکرد سطوح و پوشش‌های فوق‌آبگریز تحت شرایط کاری و محیط‌زیستی و آب و هوایی مختلف، است. معیار‌های ارزیابی، مقایسه زاویه پیشروی، زاویه پسرفت و پسماند زاویه تماس نمونه‌ها قبل و بعد از قرار گرفتن در شرایط کاری و محیطی فوق‌الذکر است.

علاوه بر این، این سند ارتباط بین طرف‌های علاقه‌مند را تسهیل می‌کند. تاکنون در مجموع ۱۰۴ استاندارد بین‌المللی توسط کمیته فنی استاندارد‌های فناوری نانو ایزو ISO/TC ۲۲۹ منتشر شده که تدوین ۱۲ استاندارد آن با سرپرستی جمهوری اسلامی ایران انجام گردیده است. تدوین استاندارد‌های بین‌المللی معمولا دو تا ۳ سه زمان می‌برد.

اساس تدوین استاندارد‌های بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشور‌های عضو است. کشور‌های عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استاندارد‌های فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۹ کشور به‌عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر وجود دارد. با انتشار استاندارد فوق، ایران به ترتیب پس از کشور‌های آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و انگلستان، بیشترین استاندارد‌های نانو را در سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) تدوین کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر