دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کره شمالی ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب می‌کند

کره شمالی ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب می‌کند
 تلاش بعدی کره شمالی برای پرتاب ماهواره جاسوسی احتمالاً در ماه جاری میلادی انجام می‌شود.
کد خبر : 872020

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، یک اندیشکده مستقر در سئول گفت: کره شمالی در ماه جاری میلادی تلاش می‌کند یک ماهواره جاسوسی را به فضا پرتاب کند؛ این عملیات درواقع سومین تلاش این کشور پس از دو پرتاب قبلی که بلافاصله شکست خوردند به شمار می‌رود.

 دولت کره شمالی نخستین ماهواره نظامی جاسوسی خود را سی‌ویکم می‌ از ایستگاه پرتاب ماهواره «سوهی» در شمال غربی این کشور پرتاب کرد؛ اما این ماهواره به‌دلیل از دست دادن نیروی رانشی در پی فعال‌شدن غیرعادی موتور مرحله دوم در آب‌های کره جنوبی سقوط کرد.

موسسه کره برای اتحاد ملی (KINU) با استناد به ملاحظات مربوط به رویداد‌های آتی، از جمله نشست سران چین و روسیه و مانور نظامی مشترک بین کره جنوبی و ایالات متحده پیش بینی کرد که پرتاب جدید بین ۱۰ تا ۲۶ اکتبر (طی دو هفته آینده) انجام شود.

محققان این اندیشکده در یک جلسه توجیهی گفتند، ارسال پیام سیاسی و نه بررسی آمادگی فنی احتمالا نخستین اولویت پیونگ‌یانگ از این ماموریت است.

این پرتاب بخشی از استراتژی کره شمالی است که به دنبال پیشرفت در زمینه فناوری‌های فضایی و ارتقای قدرت نظامی خود است.

این اولین پرتاب از زمانی است که کیم جونگ اون، رهبر کیم جونگ اون در ماه سپتامبر از روسیه برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که قول داده بود به پیونگ یانگ در ساخت ماهواره کمک کند، ملاقات کند.

دو تلاش قبلی برای قرار دادن اولین ماهواره جاسوسی کره شمالی در مدار با شکست مواجه شد و پس از آخرین تلاش در ماه اوت، دانشمندان این کشور مجهز به سلاح هسته‌ای قول دادند در ماه اکتبر دوباره تلاش کنند.

برنامه‌های موشکی کره شمالی با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک را ممنوع کرده، متوقف شده است.

روسیه و کره شمالی در مورد اینکه همکاری فضایی آینده آن‌ها ممکن است چه باشد توضیح بیشتری نداده اند، اما تحلیلگران می‌گویند که چنین تلاش‌هایی خطر نقض قطعنامه‌ها و تحریم‌ها را به همراه دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته