دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

احداث قطب مراکز داده به منظور تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات

احداث قطب مراکز داده به منظور تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات
انصاری از برگزاری نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری قطب مراکز داده در روز‌های آتی خبر داد و گفت: شهر‌های اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و شهر شیراز به عنوان مراکز احداث قطب‌های داده تعریف شده‌اند.
کد خبر : 870640

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، نخستین جلسه هماهنگی برگزاری کنفرانس فرصت‌های سرمایه گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور به ریاست علی اصغر انصاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات برگزار شد.

انصاری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله پروژه‌های بزرگی که در راستای تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات است را ایجاد و بهره برداری از قطب مراکز داده دانست و گفت: طبق مطالعات ما در وزارت ارتباطات، شهر‌های اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و در ادامه شهر شیراز به عنوان مراکز احداث قطب‌های داده تعریف شده‌اند و این موضوع به تایید شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات نیز رسیده است که باید با مشارکت بخش خصوصی احداث شوند.

وی افزود: برای تسهیل مشارکت بخش خصوصی مناطقی که در اختیار وزارت ارتباطات بود برای احداث این قطب‌های داده اختصاص یافت و بعضی از موانع همچون تامین برق آن‌ها نیز برطرف شد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در مناطق مشخص شده با اطلاق پارک فاوا به گونه‌ای عمل می‌کنیم تا از مزیت‌های آن در احداث قطب‌های مرکز داده بهره ببریم، اعلام کرد: در روز‌های آتی نخستین کنفرانس سرمایه گذاری قطب مراکز داده با مشارکت بخش خصوصی در اصفهان برگزار می‌شود و لازم بود با حضور کسانی‌که می‌توانند ما را در تبیین فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و مشوق‌های سرمایه گذاری در روز برگزاری کنفرانس کمک کنند، جلسه‌ای برگزار کنیم.

انصاری با ابراز رضایت از برگزاری این جلسه خاطرنشان کرد: دوستان کمک کردند تا محتوای کنفرانس را مدون کنیم تا در چارچوب قوانین و ظرفیت‌های موجود اسناد و فراخوان‌های لازم برای سرمایه گذاری در سال جاری آماده و منتشر شود.

بنابر این گزارش، در نخستین جلسه هماهنگی برگزاری کنفرانس فرصت‌های سرمایه گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور که در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات برگزار شد، نمایندگانی از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و اصفهان، کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی، مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و ستاد توسعه و تحول اقتصاد دیجیتال معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان سرمایه گذاری وزارت اقتصاد، وزارت نیرو و مجموعه‌هایی از وزارت ارتباطات از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت، معاونت توسعه و سرمایه گذاری، پارک فاوا، سازمان فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان حضور داشتند.

از جمله موارد مطرح شده در این جلسه موضوعاتی، چون تامین برق، بهره برداری از زمین، ارتباطات مخابراتی، تسهیلات و مجوز‌های احداث قطب‌های مرکز داده در فولادشهر، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر