دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
طی فراخوانی؛

رساله‌ها و طرح‌های پژوهشی حوزه «نانوبیوحسگرها» حمایت می‌شوند

رساله‌ها و طرح‌های پژوهشی حوزه «نانوبیوحسگرها» حمایت می‌شوند
بنیاد ملی علم ایران، ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو و ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق در فراخوانی مشترک از طرح‌های پژوهشی و رساله‌های دکتری در حوزه‌های نوظهور و آینده‌ساز «نانوبیوحسگرها»، «چاپ زیستی سه‌بعدی» و «شخصی‌سازی درمان» حمایت می‌کنند.
کد خبر : 870135

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، بنیاد ملی علم ایران، ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو و ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق طی فراخوانی مشترک از طرح‌های پژوهشی و رساله‌های دکتری در حوزه‌های نوظهور و آینده‌ساز «نانوبیوحسگرها»، «چاپ زیستی سه‌بعدی» و «شخصی‌سازی درمان» حمایت می‌کنند.

مهلت ارسال طرح پژوهشی تا ۱۵ آبان ۱۴۰۲ و مهلت ارسال رساله دکتری تا پایان سال ۱۴۰۲ تعیین شده است.

با توجه به رصد و آینده‌نگاری انجام شده در ستاد‌های توسعه فناوری، حوزه‌های «نانوبیوحسگرها»، «چاپ زیستی سه‌بعدی» و «شخصی‌سازی درمان» به‌عنوان حوزه‌های نوظهور و آینده‌ساز همگرا بین نانو و بیو شناسایی شده‌اند.

با توجه به اهمیت این موضوعات، «بنیاد ملی علم ایران»، «ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو» و «ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق» به‌صورت مشترک در جهت شتاب‌دهی به رشد و توسعه این حوزه‌ها، از فعالیت‌های علمی، پژوهشی و توسعه‌ای ذیل این سه موضوع حمایت می‌کند.

حوزه‌های اولویت

۱. حسگر‌های نوظهور (Emerging Sensors)

انقلاب صنعتی چهارم و تحول دیجیتال اجزای مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین این اجزا، حسگر‌ها هستند به‌طوری‌که حتی برخی آینده‌پژوهان، حسگر‌ها را به‌عنوان قلب این انقلاب و ارتباط فضای حقیقی با مجازی معرفی می‌کنند.

مطالعات بازار نانوحسگر‌ها نیز نشان می‌دهد که بازار این حوزه با رشد بسیار بالا تا پنج سال دیگر به بالای ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید که بخش بهداشت و سلامت بیشترین سهم این حوزه را در اختیار خواهد داشت. با توجه به رشد بالای تعداد و بازار نانوزیست‌حسگر‌ها در یک دهه آتی، حمایت از توسعه حسگر‌های نوظهور اهمیت دارد. محور‌های دارای اولویت عبارت‌اند از:

• حسگر‌های پوشیدنی با اولویت پارامتر‌های عملکردی بدن (Wearable sensors)

• حسگر‌های تنفسی با اولویت بیماری‌های گوارشی (Breath sensors and diagnose diseases)

• حسگر‌های بلعیدنی با اولویت کپسول‌های آندوسکوپی (Ingestible Sensors)

• تشخیص زودهنگام به‌صورت تست کمی سریع بیماری در مراحل اولیه با اولویت بیماری‌های سرطانی، ام‌اس و آلزایمر (Rapid tests for Early detection of diseases)

۲. نانوجوهر‌های زیستی (NanoBio Inks)

چاپ زیستی سه‌بعدی یکی از راه‌حل‌های امیدبخش جایگزینی برای لیست انتظار پیوند اعضا است. با این وجود چاپ اندام بدن به‌وسیله جوهر با چالش‌های زیادی ازجمله پایداری و تعداد سلول روبرو است. در حال حاضر نمونه‌های بسیار اولیه و کوچک از اعضای پیوندی مانند قلب چاپ شده‌اند.

اگر چنانچه چاپ اعضای پیوندی محقق شود آنگاه انقلابی در دنیا به‌پا خواهد شد. با توجه به میزان تأثیر این موضوع در زندگی مردم، این حوزه مورد توجه محققان قرار گرفته است. روند مقالات این حوزه نیز نشان می‌دهد که کشور‌های پیشرو مانند چین و آمریکا به‌صورت تهاجمی به این حوزه ورود کرده و با اختلاف زیاد از دیگر کشور‌ها فاصله گرفته‌اند. در نتیجه به‌منظور افزایش جایگاه ایران و کاهش فاصله با کشور‌های پیشرو، حمایت از پژوهش و توسعه فناوری در این حوزه ضرورت دارد.

محور‌های دارای اولویت از جمله توسعه نانوجوهر‌های زیستی به‌منظور چاپ بافت‌های نرم، بافت‌های عملکردی (functional tissues) و اعضای پیوندی ازجمله گوش، بینی، مثانه، رگ، کبد، کلیه، قلب و ریه نام دارند.

۳. شخصی‌سازی درمان (Personalized Medicine)

رویکرد یک دارو برای همه در حال تغییر به یک دارو برای هر فرد است. از سال ۲۰۱۳ و با کاهش شدید هزینه توالی‌یابی ژنوم انسان و همچنین موفقیت‌های چشمگیر در حوزه تفسیر کل ژن، رشد این حوزه شروع شده است. با توجه به تأثیرگذاری بسیار زیاد این فناوری در حوزه درمان و سلامت، تعداد دارو‌های شخصی شده (به‌خصوص در درمان سرطان) در حال افزایش هستند. رویکرد شخصی‌سازی واقعی (دارو برای هر فرد به‌جای گروه و یا تولید دارو در محل) هنوز در اول راه است.

به همین منظور استفاده از تکنیک‌هایی مانند اندام روی تراشه یا استفاده از سلول‌های بنیادی برای ساخت سلول‌های هدف هر فرد و سپس تعیین بهترین دارو برای بیمار در حال ظهور هستند. محور‌های دارای اولویت عبارت‌اند از:

• درمان انواع سرطان با اولویت سرطان‌های سینه، معده، روده بزرگ، پروستات

• بیماری‌های قلبی عروقی

• بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی

• ام‌اس و آلزایمر

خروجی مورد انتظار

از این فراخوان خروجی‌های همچون توسعه فناوری، توسعه نمونه اولیه محصول، تولید دانش فنی، ثبت اختراع و انتشار مقاله در مجلات معتبر بین المللی مدنظر خواهد بود.

واجدین شرایط

اعضای هیئت‌علمی کلیه دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی در قالب حمایتی طرح پژوهشی و دانشجویان دکتری قالب حمایت از رساله‌های دکتری در صورت دارا بودن شرایط آیین‌نامه حمایت از رساله‌های دکتری بنیاد از طریق استاد راهنمای اول خود می‌توانند نسبت به ارسال پیشنهادیه خود در این فراخوان اقدام کنند.

مدت‌زمان رساله دکتری دو ساله و طرح‌های پژوهشی حداکثر در طول مدت سه سال مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

فایل‌های پیوست

فرمت پیشنهاده طرح‌های پژوهشی

فرمت پیشنهاده رساله دکتری

تاریخ فراخوان

ارسال طرح پژوهشی: از ۱ مهر الی ۱۵ آبان ۱۴۰۲

ارسال رساله دکتری: از ۱ مهر تا پایان سال ۱۴۰۲
مبلغ حمایت

• سقف حمایتی مشترک از طرح‌های پژوهشی در مجموع ۵۰۰ میلیون تومان

• سقف حمایتی مشترک از رساله‌های دکتری ۱۶۰ میلیون تومان (۹۰ میلیون ثابت به‌عنوان حق‌الزحمه به دانشجو و تا سقف ۷۰ میلیون تومان گرنت به‌عنوان هزینه اجرای طرح رساله به استاد راهنما)
ارقام حمایتی فوق شامل خرید تجهیزات نخواهد بود.

نکات تکمیلی مهم:

• طرح‌های پژوهشی دارای پشتیبان صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت برخوردار خواهند بود.

• طرح‌های مصوب مستلزم ارائه گزارش‌های پیشرفت بر اساس زمان‌بندی در طول اجرای طرح و تأیید توسط ناظر است.

• طرح‌های منتخب این فراخوان که با موفقیت به اجرا برسند در ادامه در اولویت حمایت‌های آتی ستاد‌های توسعه فناوری جهت توسعه محصول و کسب‌وکار خواهند بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر