دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کشف متان و کربن در کمربند قابل حیات سیاره‌ای

کشف متان و کربن در کمربند قابل حیات سیاره‌ای
گروهی از ستاره‌شناسان برای نخستین بار در تاریخ نجوم موفق شدند مولکول‌های مبتنی‌ بر کربن را در جو یک سیاره فراخورشیدی در منطقه قابل سکونت موسوم به کمربند حیات سیاره‌ای کشف کنند.
کد خبر : 869895

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیمی بین‌المللی از محققان با همکاری «سوبی سرکار» (Dr Subi Sarkar)، اخترفیزیکدان دانشگاه کاردیف از داده‌های تلسکوپ فضایی جیمزوب برای شناسایی متان و دی‌اکسید کربن در جو سیاره‌ای موسوم به K۲-۱۸ b استفاده کرد.

K۲-۱۸ b که به دور یک ستاره کوتوله قرمز در فاصله ۱۲۴ سال نوری از زمین در صورت فلکی شیر می‌چرخد، یک سیاره فراخورشیدی «زیر نپتون» است که ۲.۶ برابر زمین بوده و ۸.۶ برابر زمین جرم دارد.

درحالی‌که تا امروز سیاراتی به‌اندازه زمین، کانون جست‌وجو برای جهان‌های قابل سکونت و حیات در سایر نقاط کیهان بوده‌اند، ستاره‌شناسان دسته‌بندی جدیدی از سیاره‌های قابل سکونت به نام جهان‌های Hycean را ارائه کرده‌اند که در آن یک اقیانوس آبی می‌تواند در زیر جوی غنی از هیدروژن سیاره وجود داشته باشد.

آخرین یافته‌های این تیم که برای انتشار در ژورنال «آستروفیزیکال لترز» (Astrophysical Letters) پذیرفته شده است، نشان می‌دهد که K۲-۱۸ b می‌تواند یک سیاره Hycean باشد که قابلیت میزبانی از حیات را دارد.

سوبی سارکار در توضیح این کشف می‌گوید: اگرچه مشابه این نوع سیاره‌ها در منظومه شمسی ما وجود ندارد، اما زیر نپتون‌ها رایج‌ترین نوع سیاره‌ای هستند که تاکنون در کهکشان شناخته شده است.

ما با کمک ابزار‌های NIRISS و NIRSpec نزدیک به فروسرخ موجود در تلسکوپ فضایی جیمز وب، به دقیق‌ترین اطلاعات طیف یک زیر نپتون منطقه قابل سکونت تا به امروز دست یافته‌ایم.

ما از تکنیکی به نام طیف‌سنجی عبوری برای استخراج طیف سیاره استفاده کردیم. این موضوع شامل دنبال کردن نور ستاره در طول موج‌های متعدد در هنگام عبور سیاره از روی ستاره است، جایی که جو بخش کوچکی از نور را مسدود می‌کند.

در این شرایط مقدار نور ستاره مسدود شده در هر طول موج نور کمی متفاوت خواهد بود و با اندازه‌گیری آن می‌توان به‌طور مؤثر طیف مولکول‌های جو آن را ردیابی کرد.

طی این پژوهش، محققان همچنین سیگنال ضعیف‌تری را در طیف K۲-۱۸ b شناسایی کردند که می‌تواند توسط مولکولی به نام دی متیل سولفید ایجاد شود.

به گزارش آنا، دی متیل سولفید روی زمین، تقریباً منحصراً توسط حیات میکروبی تولید می‌شود و وجود این ماده در سیاره فوق احتمال وجود فعالیت بیولوژیکی را در K۲-۱۸ b نشان می‌دهد.

درحالی‌که این نشانه‌های دی متیل سولفید آزمایشی هستند و نیاز به تأیید بیشتر از طریق مشاهدات تکمیلی دارند، محققان می‌گویند که K۲-۱۸ b و دیگر سیارات Hycean می‌توانند بهترین شانس ما برای یافتن حیات در خارج از منظومه شمسی باشند.

پروفسور نیکو مادوسودان (Professor Nikku Madhusudhan) پژوهشگر ارشد این مطالعه و عضو موسسه نجوم کمبریج، در این رابطه گفت: یافته‌های ما بر اهمیت در نظر گرفتن محیط‌های قابل سکونت متنوع در جستجوی حیات در سایر مناطق جهان هستی تأکید می‌کند. پیش‌ازاین به‌طور سنتی، جستجوی حیات در سیارات فراخورشیدی عمدتاً بر روی سیارات سنگی متمرکز شده بود، اما جهان‌های Hycean به‌طور قابل‌توجهی در این زمینه مساعدتر هستند.

پروفسور مادوسودان در پایان توضیحاتش افزود: هدف نهایی ما شناسایی حیات در یک سیاره فراخورشیدی قابل سکونت است که درک ما را از شکل‌گیری زندگی در کیهان تغییر می‌دهد. یافته‌های ما اولین گام امیدوارکننده در این مسیر است.

انتهای پیام/

ارسال نظر