دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

دسته‌بندی اشیا با «ربات هوشمند تسلا» ممکن می‌شود

دسته‌بندی اشیا با «ربات هوشمند تسلا» ممکن می‌شود
ربات هوشمند تسلا (اوپتیموس) با به‌روزرسانی‌های متعدد قادر است اشیا را به‌تنهایی مرتب کند.
کد خبر : 869641

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، حساب کاربری ربات «اوپتیموس» تسلا در شبکه اجتماعی X اعلام کرد: این ربات اکنون می‌تواند اشیا را به‌طور مستقل با استفاده از شبکه عصبی آموزش‌دیده سراسری خود مرتب کند. این حساب همچنین ویدئویی را به اشتراک گذاشت که این ربات را در حال انجام فرآیندهای مرتب‌سازی فیزیکی بلوک‌های رنگی در سینی‌های مربوطه نشان می‌دهد.

در این ویدئو اوپتیموس در حال تنظیم خود با استفاده از رمزگذارهای موقعیت مشترک همراه با قابلیت بینایی دقیق است. پس از تنظیم اولیه، اوپتیموس می‌تواند بدون کمک و دستور خارجی، بلوک‌های آبی و سبز را در سینی‌هایی با همان رنگ مرتب کند.

لازم به ذکر است در ویدئوی فوق شاهد هستیم که وقتی یک کارمند تسلا وارد تصویر شده و قبل از اینکه اوپتیموس به بلوک‌ها برسد، آن‌ها را جابه‌جا می‌کند، ربات توانایی ادامه مرتب‌سازی آن‌ها را در میان تغییرات دینامیکی داشته و به‌وضوح نشان می‌دهد که قادر است با محیط خودسازگار شود و درعین‌حال مرتب‌سازی صحیح بلوک‌ها را ادامه دهد.

علاوه بر این، هنگامی‌که اوپتیموس یک بلوک را در کنار خود در یکی از سینی‌ها قرار می‌دهد، از اقدامات اصلاحی برای بازگشت و چرخاندن آن به سمت راست استفاده می‌کند.

همراه با این ویدیو، تسلا پیوندی به صفحه هوش مصنوعی و رباتیک خود در وب‌سایت خود قرار داده است و کاربران را تشویق می‌کند که برای کمک به توسعه اوپتیموس با این شرکت همکاری کنند. در این صفحه، تسلا توضیحات مختصری درباره ربات‌های خود، تراشه خود ران کامل FSD، کامپیوترهای ویژه تسلا، شبکه‌های عصبی، الگوریتم‌های مستقل، مبانی کد و زیرساخت ارزیابی ارائه می‌کند.

به گزارش آنا، تسلا در مورد ربات اوپتیموس می‌نویسد: این بسیار مهم است که بتوانیم یک ربات انسان‌نما خودگردان بسازیم که قادر به انجام کارهای خطرناک، تکراری یا خسته‌کننده باشد. «دستیابی به این هدف نهایی مستلزم ایجاد نرم‌افزاری است که تعادل، ناوبری، ادراک و تعامل با دنیای فیزیکی را امکان‌پذیر می‌سازد. ما برای حل برخی از سخت‌ترین چالش‌های مهندسی، یادگیری عمیق، بینایی کامپیوتر، برنامه‌ریزی حرکتی و کنترل‌ها، بهترین و باتجربه‌ترین مهندسین مکانیک و نرم‌افزار عمومی را استخدام می‌کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر