دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
آنا گزارش می‌دهد؛

سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یافته است

سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یافته است
بدون شک انرژی‌های تجدیدپذیر در مقایسه با سوخت‌های فسیلی دوستدار محیط زیست بیشتری هستند و از آنجا که ذخایر سوخت طبیعی را کاهش نمی‌دهد لذا ضرورت سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر اجتناب ناپذیر است.
کد خبر : 816001

گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، لاله قلی پور- جهان هر ساله صدها میلیارد دلار در انرژی‌های تجدیدپذیر و دیگر راه حل های انرژی پاک سرمایه گذاری می کند، نشریه فوربس به تازگی در گزارشی به ضرورت سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر با نگاهی به بزرگ‌ترین شرکت‌های انرژی‌های تجدید پذیر پرداخته است.

بر اساس این گزارش، بدون شک انرژی‌های تجدیدپذیر در مقایسه با سوخت‌های فسیلی دوستدار محیط زیست بیشتری هستند. همانطور که امروزه بیشتر انرژی سبز بر باد و خورشید متمرکز شده است. گزینه‌های سرمایه گذاری زیادی برای سرمایه گذاران در انرژی های پاک از سهام فردی گرفته تا صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک وجود دارد.

انرژی سبز یک سرمایه گذاری محبوب است، زیرا مردم بیشتر و بیشتری به تأثیر افزایش کربن بر آب و هوا پی می‌برند. اما با وجود سرمایه‌گذاری‌های فراوان در انرژی‌های تجدیدپذیر، این بخش می‌تواند به سرعت برای سرمایه‌گذاران طاقت‌فرسا شود. در ادامه این گزارش خلاصه‌ای از صنعت و برخی از گزینه‌های سرمایه گذاری که باید در نظر گرفته شود، آورده شده است.

**درک انرژی‌های تجدیدپذیر

انرژی‌های تجدیدپذیر شامل تولید برق با استفاده از روش‌هایی است که ذخایر سوخت طبیعی را کاهش نمی‌دهد. بسیاری از شرکت‌ها در صنایع انرژی در حال توسعه، به دنبال راه‌های جدیدی برای تولید برق هستند که از طریق جمع‌آوری سوخت‌ها و افزایش انتشار کربن بر محیط‌زیست تأثیر منفی نمی‌گذارد.

سوزاندن سوخت‌ها (مانند گاز طبیعی، چوب، زغال سنگ یا نفت) آلاینده‌هایی را در هوا آزاد می‌کند که کیفیت زندگی ساکنان زمین را کاهش می‌دهد. در چند دهه گذشته پیشرفت‌های بزرگی در فناوری ضد آلودگی صورت گرفته است، از جمله تزریق سوخت در خودرو‌ها برای سوزاندن سوخت کارآمد و نیز کاهش اتکا به زغال سنگ به عنوان سوخت برای تولید انرژی. با وجود این پیشرفت، رسیدن به وضعیت انتشار کربن صفر، چالش برانگیز و پرهزینه است، از این رو تمرکز بر منابع انرژی تجدید پذیر است.

**انواع انرژی‌های تجدیدپذیر

انواع مختلفی از انرژی‌های تجدیدپذیر توسعه یافته‌اند و در حال حاضر برای تولید برق در تمام سطوح مصرف استفاده می‌شوند.
انواعی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • خورشیدی
  • ژئوترمال (وابسته به حرارت مرکزی زمین)
  • هیدروالکتریک
  • باد

**انرژی خورشیدی

تولید انرژی خورشیدی شامل پانل‌های فتوولتائیک یا آینه‌هایی است که انرژی خورشید را به گیرنده‌هایی متمرکز می‌کند که انرژی را به گرما برای تولید برق تبدیل می‌کند. خورشید روزانه بیش از مصرف مردم انرژی تولید می‌کند، که آن را به فراوان‌ترین منبع انرژی تجدیدپذیر تبدیل می‌کند. سیستم‌های انرژی خورشیدی خانگی از پانل‌های سقفی فتوولتائیک استفاده می‌کنند که برق تبدیل شده را از طریق برق مستقیم یا بانک‌های باتری به خانه منتقل می‌کند.

نقطه ضعف خورشیدی این است که خورشید همیشه نمی‌تابد. در شب و در روز‌های ابری، انرژی کمی برای جمع آوری وجود دارد. گام‌های مهمی برای غلبه بر این مشکل با باتری‌هایی که می‌توانند انرژی اضافی جمع آوری شده در طول روز را برای استفاده در شب ذخیره کنند، انجام شده است. با این حال، این فناوری ایده آل نیست.

**انرژی زمین گرمایی

انرژی زمین گرمایی شامل حفاری در اعماق زمین برای رسیدن به محفظه‌های گرمایی زمین گرمایی است که به طور مداوم توسط هسته مذاب زمین دوباره پر می‌شود.این‌ها به چاه تبدیل می‌شوند و انرژی به سمت بالا کشیده می‌شود تا سیالات گرمایی تولید کنند. این یکی از قدیمی‌ترین اشکال انرژی تجدیدپذیر است که در اوایل قرن بیستم توسعه یافته است.

نقطه ضعف اصلی زمین گرمایی هزینه‌های بالای اولیه است. علاوه بر این، یک سوال در مورد پایداری درازمدت آن وجود دارد، زیرا آبی که از زمین بیرون کشیده می‌شود نیاز به دوباره سازی دارد.

**انرژی هیدروالکتریک

انرژی هیدروالکتریک انرژی تولید شده توسط آب است. آبشار نیاگارا و سد هوور دو منبع معروف برق آبی هستند، اما از هر منبع آب جاری نمی‌توان برای تولید برق استفاده کرد. آب از روی پره‌های توربین جریان می‌یابد و ژنراتوری را می‌چرخاند که برق خام تولید می‌کند. این یک منبع تغذیه ثابت برای خانه ها، مشاغل و سایر کاربران ایجاد می‌کند.

نقطه ضعف در اینجا این است که مکان خاص است. اگر نزدیک آب متحرک نباشید، این گزینه را ندارید. در تئوری، می‌توانید این انرژی را از یک شرکت دیگر در مکان مناسب‌تری خریداری کنید، اما دریافت آن به شما هزینه قابل توجهی خواهد داشت.

**انرژی باد

انرژی باد به دلیل بزرگی آسیاب‌های بادی، نیاز آن‌ها به نسیم ثابت برای کار و تمایل آن‌ها به قطع الگو‌های مهاجرت پرندگان بحث‌برانگیز است. اگرچه مشکلاتی در مورد انرژی باد وجود دارد، این فناوری در تولید برق کارآمدتر شده است و کل خروجی آن پتانسیل فراتر رفتن از تقاضای انرژی روزانه در سراسر جهان را دارد.

استدلال علیه انرژی باد این است که برای ایجاد انرژی به باد نیاز دارید. این بدان معناست که فقط مناطق خاصی می‌توانند از این منبع انرژی تجدید پذیر استفاده کنند. همچنین نگرانی‌هایی در مورد طول عمر آسیاب‌های بادی وجود دارد؛ و در حالی که امکان بازیافت تیغه‌ها و قطعات آسیاب بادی وجود دارد، اما به ندرت اتفاق می‌افتد.

**نحوه سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر

سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر به آسانی انتخاب یک سهام، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، یا صندوق قابل معامله در بورس است که بر انرژی سبز تمرکز دارد. مهم است که بدانید اگر یک صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب می‌کنید، ممکن است در شرکت‌های انرژی سنتی نیز سرمایه گذاری کنید. اگرچه شرکت‌های بزرگ نفتی به سوخت‌های فسیلی متکی هستند، بسیاری از آن‌ها شروع به سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر کرده‌اند. به همین دلیل، شما باید شرکت‌های اساسی هر صندوقی را که برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنید، درک کنید.

از آنجایی که گزینه‌های زیادی برای سرمایه گذاری در انرژی سبز وجود دارد، در اینجا لیستی از برخی از آن‌ها برای کمک به شروع تحقیقات شما وجود دارد.

**صندوق‌های سرمایه گذاری انرژی‌های جایگزین

صندوق انرژی جایگزین گینس اتکینسون (GAAEX)

صندوق انرژی جایگزین گینس اتکینسون، شرکت‌های انرژی جایگزین را با حداقل ارزش بازار ۵۰۰ میلیون دلار هدف قرار می‌دهد. این صندوق در سال ۲۰۰۶ شروع به کار کرد و طی ۱۰ سال گذشته ۸.۱۷ درصد بازدهی داشته است. از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲، صندوق ۲۱.۷۶ ٪ کاهش یافته است. ۸۰ درصد از دارایی خالص خود را در شرکت‌های انرژی سبز مستقر در ایالات متحده و در سطح جهان سرمایه گذاری می‌کند.

صندوق محیط زیست و انرژی جایگزین وفاداری (FSLEX)

صندوق محیط زیست و انرژی جایگزین فیدلیتی حداقل ۸۰ درصد از دارایی‌های خالص را در شرکت‌هایی سرمایه گذاری می‌کند که در زمینه انرژی‌های جایگزین و تجدیدپذیر، زیرساخت‌های آب، فناوری‌های بازیافت، بهره وری انرژی و سایر خدمات پشتیبانی زیست محیطی فعالیت دارند. این صندوق طی ۱۰ سال گذشته ۱۰.۶۵ درصد بازدهی داشته است و تا به امروز ۲۲.۳۹ درصد کاهش داشته است.

**صندوق‌های قابل معامله در بورس‌های انرژی پاک

صندوق آی شارس (ICLN)

صندوق iShares Global Clean Energy ETF(ICLN) شاخص انرژی پاک جهانی را دنبال می‌کند و یک صندوق بسیار متنوع است. این صندوق شامل ذخایری است که هر گوشه‌ای از صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر، از جمله زمین گرمایی، برق آبی، خورشیدی، باد و ... را نشان می‌دهد. این صندوق در شرکت‌های سراسر جهان سرمایه گذاری می‌کند. سال گذشته، این صندوق ۸.۲۹ ٪ کاهش یافته است.

صندوق انرژی پاک اینوسکو ویلدرهیل (PBW)

صندوق Invesco WilderHill مشابه ICLN توسط است، اما فقط شامل اوراق بهادار شرکت‌هایی در ایالات متحده است که سهام ۸۲ شرکت را در اختیار دارد و به دلیل تمرکز بر سهام با سرمایه کوچک، تمایل بیشتری به نوسانات دارد. این در بازدهی منفی ۳۵.۶۹ درصدی آن سال تا به امروز منعکس شده است.

صندوق انرژی پاک ACES

ACES دارای اوراق بهادار انرژی پاک از شرکت‌هایی در ایالات متحده و کانادا است. تمرکز این صندوق بر سهام صادر شده توسط شرکت‌های درگیر در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است. سهام آن از سال تا به امروز، ۱۱.۱۳ ٪ کاهش یافته است، اما از زمان شروع، ۲۱.۹۶ ٪ افزایش یافته است.

** راهنمای خریداران سهام انفرادی

نکس اِرا انرژی (NEE)

NextEra پیشرو در انرژی خورشیدی و باد است. این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۴۵ انتشار کربن حاصل از عملیات را حذف کند. در طول ۵ سال گذشته، سهام آن ۱۱۳٪ افزایش یافته است. هر چند سهام امسال آن تا به امروز ۹ درصد کاهش داشته است.

برق دوشاخه (Plug)

Plug Power یک شرکت سیستم هیدروژن و سلول سوختی است که در خط مقدم انرژی هیدروژن قرار دارد. این بازار هنوز در مراحل اولیه است، بنابراین این سهم نوسانات زیادی خواهد داشت. سال تا به امروز، سهام نزدیک به ۳۸ ٪ کاهش یافته است، اما در طول ۵ سال گذشته، سهام آن‌ ۶۶۹ ٪ افزایش یافته اند.

سان ران (RUN)

Sunrun یک شرکت انرژی خورشیدی است که به بازار مسکونی خدمات می‌دهد. آن‌ها پنل‌های خورشیدی را بر روی پشت بام‌های مسکونی طراحی، توسعه و نصب می‌کنند. تا زمانی که قیمت انرژی بالا باقی بماند، Sunrun باید بتواند به تجارت خود ادامه دهد، زیرا مصرف کنندگان به دنبال صرفه جویی در هزینه‌های انرژی ماهانه خود هستند. امسال تا به امروز، سهام آن تقریباً ۱۱ درصد کاهش یافته است. در طول پنج سال گذشته، سهام این شرکت ۴۱۸ ٪ افزایش یافته است.

کلیروی انرژی (CWEN)

Clearway Energy نه تنها انرژی باد و خورشید تولید می‌کند، بلکه انرژی خود را به شرکت‌های دیگر نیز می‌فروشد. این شرکت دارای یک پایه مالی محکم است که با فروش تجارت حرارتی خود بیشتر تقویت شد. سال تا به امروز، سهام ۱ ٪ کاهش یافته است و طی ۵ سال گذشته سهام آن ۸۰ ٪ افزایش یافته است.

**کیت سرمایه گذاری فناوری پاک

کیت سرمایه‌گذاری Q.ai Clean Tech از هوش مصنوعی برای ایجاد مجموعه‌ای متنوع استفاده می‌کند. این یک جایگزین برای سرمایه گذاری مستقیم در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک یا ETF است، زیرا به شما امکان می‌دهد در سهام فردی، ETF و سایر سرمایه گذاری‌ها از طریق یک کیت سرمایه گذاری کنید. یکی از مزایای اضافه شده این است که سطح ریسک هر کیت فاش شده است، بنابراین سرمایه گذاری مناسبی برای شما خواهد بود.

**کلام آخر

در حالی که برخی از سرمایه‌گذاری‌ها به نفع سرمایه‌گذاران می‌شوند، اما انرژی پاک سرمایه گذاری همیشگی است. آب و هوا یک بحران جهانی است که باید حل شود و بسیاری از شرکت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر امروز راه را برای آینده‌ای روشن‌تر باز می‌کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که هر شرکتی که امروز وجود دارد، فردا اینجا خواهد بود. برای کاهش ریسک، سرمایه‌گذاران باید تحقیقات خود را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که در بهترین شرکت‌هایی که پیشرو صنعت هستند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

انتهای پیام/۴۱۶۷/

انتهای پیام/

ارسال نظر