دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ترامپ معامله قرن را اعلام کرد

سه شنبه 08 بهمن 1398 ساعت 20:57
رئیس‌جمهور آمریکا در یک نشست خبری همراه با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، به تشریح جزئیات طرح سازش تحمیلی موسوم به «معامله قرن» پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم اکنون در حال اعلام توطئه خطرناکی موسوم به معامله قرن است.

ترامپ که در یک نشست خبری در کاخ سفید صحبت می‌کرد، رونمایی از این طرح را «گامی به سمت صلح» برای اسرائیل توصیف کرد و مدعی شد که این طرح به مقابله با «افراط‌گرایی» کمک می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها،  «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از دریافت نسخه‌ای از طرح سازش موسوم به «معامله قرن» خودداری کرده و مخالفت شدید خود با این طرح را ابراز داشته است.

جزئیاتی از طرح سازش «معامله قرن» منتشر شد

یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با رسانه‌ها جزئیاتی از طرح سازش پیشنهادی آمریکا موسوم به «معامله قرن» منتشر کرده است.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفته است که در این طرح «وضعیت دو دولتی» پیش‌بینی شده است. به گفته وی، این طرح از رژیم صهیونیستی می‌خواهد شهرک‌سازی در کرانه باختری را به مدت ۴ سال متوقف کند.

به گفته این مقام آمریکایی، طرح سازش آمریکا بخش‌هایی از بخش شرقی شهر قدس را به پایتختی فلسطین به رسمیت می‌شناسد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قرار است امروز از این طرح رونمایی کند. رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده‌اند که این طرح کاملا به سود تل‌آویو است. گروه‌های مختلف فلسطینی تلاش واشنگتن برای تحمیل طرح سازش را محکوم کرده‌اند.

مقام حماس: سخنان ترامپ خصمانه و مزخرف بود

یک مقام جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» در گفت‌وگو با رویترز گفت که سخنرانی ترامپ خصمانه و طرح صلح آمریکا درباره قدس مزخرف بود.

ابوزهری اضافه کرد: «سخنان ترامپ درباره بیت‌المقدس مزخرف بود و بیت‌المقدس همیشه سرزمین فلسطینی‌ها باقی خواهد ماند. فلسطینیان با این طرح مقابله خواهند کرد و بیت‌المقدس یک سرزمین فلسطینی باقی می‌ماند.»

مقام جهاد اسلامی: باید به راهبردی ملی برای مقابله با معامله قرن روی بیاوریم

«محفوظ منور» از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی فلسطین در مصاحبه با شبکه خبری المسیره و در واکنش به رونمایی از معامله قرن توسط رئیس جمهور آمریکا گفت که باید به راهبردی ملی برای مقابله با معامله قرن روی بیاوریم.

وی در ادامه گفت: «آمریکا نمی‌تواند شریکی بی‌طرف در هر موضوع مرتبط با ملت فلسطین باشد.»

منور اضافه کرد: «رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند به‌عنوان هدف نخست برای بار دوم نیز رئیس‌جمهور آمریکا باقی بماند و معامله قرن در واقع در راستای انتخابات آمریکا رونمایی شد.»

وی به شبکه خبری المسیره گفت: «ترامپ می‌خواهد وجهه زشت خود را سفید کرده و نتانیاهوی بحران‌زده نیز می‌خواهد از این طرح به‌عنوان ابزاری برای نجات خود استفاده کند.»

مسکو:‌معامله قرن را بررسی می‌‌کنیم

وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به رونمایی از طرح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن اعلام کرد که مسکو این طرح را بررسی خواهد کرد اما مهم‌تر موضع فلسطینیان و کشورهای عربی در قبال این طرح است.

وزارت امور خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد که این آمریکا نیست که درباره راه‌حل در خاورمیانه تصمیم‌گیری می‌کند.

جبهه‌ملی آزادسازی فلسطین: معامله قرن اعلام جنگ است

 «مروان عبدالعال» مسئول جبهه ملی آزادسازی فلسطین در مصاحبه با شکبه خبری المیادین گفت که طرح صلح پیشنهادی آمریکا هیچ ارتباطی به صلح نداشته بلکه اعلام جنگ است.

آخرین  واکنش‌ها بین‌المللی به معامله قرن

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس از تماس تلفنی بوریس جانسون با دونالد ترامپ خبر داد و گفت که به گفته نخست‌وزیر انگلیس، این طرح می‌تواند گام مثبتی روبه‌جلو باشد.

«محمد عبدالسلام»، سخنگوی رسمی جنبش انصار الله یمن: «طرح ترامپ هجوم آشکار آمریکا بر فلسطین و امت اسلامی است. این طرحی است که عربستان، امارات برای افزایش اشغالگری اسرائیل و ریشه‌کن کردن آرمان فلسطین، از آن حمایت مالی کرده‌اند».

خلیل الحیه، از رهبران حماس در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت که از امروز دست مقاومت برای مقابله با اشغالگران باز است. او گفت که فلسطینی‌ها از اظهارات و تصمیمات ترامپ نمی‌ترسند.

نتانیاهو: در طرح «معامله قرن» دولت یهود به رسمیت شناخته شده است

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جریان نشست خبری رونمایی از معامله قرن که هم‌زمان با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برگزار شد، در ادعایی گفت که او مذاکره با فلسطینی‌ها را بر اساس طرح ترامپ پذیرفته است.

به ادعای نتانیاهو، طرح ترامپ راهی برای این است که فلسطینی‌ها دولت خود را داشته باشند و اگر فلسطینی‌ها مسیر این طرح را دنبال کنند، او با آن‌ها مذاکره خواهد کرد.

نتانیاهو که در جریان نشست رونمایی از طرح به‌اصطلاح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» ادعاهای خود را عنوان می‌کرد، همچنین مدعی شد که در این طرح دولت یهود به رسمیت شناخته شده است.

در نشست خبری رونمایی از طرح معامله قرن علاوه بر نتانیاهو، همچنین رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد: امروز گام مهمی به سوی صلح برداشته خواهد شد. حکومت‌های منطقه می‌فهمند که تروریسم و افراطی‌گری دشمن همه است. دیروز یا نتانیاهو و گانتس دیدار کردم؛ هر دو با من دیدار کردند و حمایت خود را از این تلاش‌ها اعلام کردند تا نشان دهند اسرائیل طرفدار صلح است! من اولین سفرم به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا سفر به سرزمین مقدس بود. این سرزمین یک منطقه مقدس برای همه یهودیان است؛ دیگر روزهای تاریک تاریخ اتفاق نمی‌افتد.

اردن: الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل تبعات خطرناکی دارد

 ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن طرح آمریکا موسوم به معامله قرن را ناعادلانه خواند.

به گزارش خبرگزاری پترا اردن، صفدی گفت که دولت فلسطین باید بر اساس راهکار دودولتی به پایتختی قدس شرقی تشکیل شود و این راه، تنها راه صلح است.

کوشنر: معامله قرن امنیت اسرائیل را در منطقه افزایش می‌دهد

«جرد کوشنر» مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت که معامله قرن به رژیم صهیونیستی فرصت بهره بردن از امنیت بیشتر در منطقه را فراهم می‌کند.

وی در ادامه گفت: «زمان زیادی برای ترسیم نقشه راه‌حل‌ها صرف کردیم و مناطق فلسطینی از طریق پل و تونل به یکدیگر مرتبط می‌شوند.»

کوشنر در ادامه مدعی شد: «نقشه‌ای که ترسیم کردیم با قطعنامه‌های بین‌المللی تطابق دارد و نمی‌خواهیم که هیچ یهودی یا فلسطینی را از منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند جابجا کنیم.»

مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «هر گونه راه‌حل باید بر اساس دو دولت باید مطابق نقشه‌ای باشد که آن را ترسیم کرده‌ایم.»

عضو «فتح»: معامله قرن، تبلیغات انتخاباتی برای دو فرد بحران‌زده بود

«جمال نزال» عضو شورای انقلابی جنبش فتح فلسطین به طرح صلح ادعایی آمریکا موسوم به «معامله قرن» واکنش نشان داد.

نزال به شبکه خبری «المیادین»‌ گفت که «معامله قرن، یک تبلیغات انتخاباتی مشترک برای دو فرد بحران‌زده است».

وی تأکید کرد که این جنبش، پیشنهادهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را نمی‌پذیرد، هر چند که ترامپ «به صورت مبهم اعلام کرد که قدس شرقی پایتخت فلسطین خواهد بود».

ترامپ امشب در کنار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی معامله قرن رونمایی و ادعا کرد که این طرح «گامی به سمت صلح» برای اسرائیل و مقابله با «افراط‌گرایی» است.

وی در تشریح جزئیات طرح معامله قرن، آن را «با جزئیات‌ترین» طرحی خواند که تاکنون برای حل مناقشه فلسطین پیشنهاد شده است. به گفته وی، این طرح ۸۰ صفحه است.

ترامپ این طرح را یک پیشنهاد «برد-برد» توصیف کرد و مدعی شد که این سند «راهکارهایی عملی» برای رسیدن به منطقه‌ای «آرام‌تر و مرفه» ارائه می‌کند.

در همین ارتباط، یک نماینده فلسطینی‌الاصل پارلمان رژیم صهیونیستی می‌گوید که «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از دریافت نسخه‌ای از طرح معامله قرن خودداری کرده است.

«احمد طیبی» گفت دولت آمریکا امروز تلاش کرده تا نسخه‌ای از معامله قرن را به عباس تحویل دهد، اما رام‌الله از پذیرش آن امتناع کرده است.

انصارالله: طرح ترامپ، هجوم آشکار آمریکا به فلسطین و امت اسلامی است

«محمد عبدالسلام»، سخنگوی رسمی جنبش انصار الله یمن در واکنش به طرح تحمیل آمریکا موسوم به معامله قرن، آن را محکوم کرد.

عبدالسلام شامگاه سه‌شنبه (هشتم بهمن) در حساب توییتری خود نوشت: «طرح ترامپ هجوم آشکار آمریکا بر فلسطین و امت اسلامی است. این طرحی است که عربستان، امارات برای افزایش اشغالگری اسرائیل و ریشه‌کن کردن آرمان فلسطین، از آن حمایت مالی کرده‌اند».

سخنگوی انصارالله گفت که ملت‌های منطقه باید مسئولیت مقابله با این خطر را به عهده بگیرند و آن را رد کنند.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/468902
نیروهایمان در عراق را باز کم می‌کنیم

نیروهایمان در عراق را باز کم می‌کنیم

عربستان نیز از طرح صلح ترامپ حمایت کرد

عربستان نیز از طرح صلح ترامپ حمایت کرد

اعراب می‌خواهند ننگ تفاهم با اسرائیل را بپذیریم/ افتادن ابتکار عمل به دست گروه‌های مبارز

اعراب می‌خواهند ننگ تفاهم با اسرائیل را بپذیریم/ افتادن ابتکار عمل به دست گروه‌های مبارز

استقبال فرانسه از «معامله قرن» ترامپ

استقبال فرانسه از «معامله قرن» ترامپ

ترامپ بداند قدس هویت ماست و از آن کوتاه نمی‌آییم

ترامپ بداند قدس هویت ماست و از آن کوتاه نمی‌آییم

توصیف ظریف از معامله قرن

توصیف ظریف از معامله قرن

«معامله قرن»،«خیانت قرن»است

«معامله قرن»،«خیانت قرن»است

نشست اضطراری اتحادیه عرب در قاهره برگزار می‌شود

نشست اضطراری اتحادیه عرب در قاهره برگزار می‌شود

فلسطینیان برای محکومیت «معامله قرن» تظاهرات برگزار می‌کنند

فلسطینیان برای محکومیت «معامله قرن» تظاهرات برگزار می‌کنند

فلسطینیان نخستین میخ را بر تابوت «معامله ننگ» می‌زنند/ ایجاد توافق ملی در فلسطین

فلسطینیان نخستین میخ را بر تابوت «معامله ننگ» می‌زنند/ ایجاد توافق ملی در فلسطین

رمزگشایی از معامله بزرگ قرن رئیس جمهور آمریکا در خاورمیانه

رمزگشایی از معامله بزرگ قرن رئیس جمهور آمریکا در خاورمیانه

معامله قرن باید به اعلام «انزجار عمومی» منجر شود

معامله قرن باید به اعلام «انزجار عمومی» منجر شود

«معامله قرن» فردا رونمایی می‌شود

«معامله قرن» فردا رونمایی می‌شود