دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دولت آلمان کاخ سفید را به دلیل مصادره محموله ماسک «دزد مدرن» لقب داد

شنبه 16 فروردین 1399 ساعت 12:10
مقامات برلین، واشنگتن را به دلیل ضبط محموله ماسکی که به‌سوی آلمان بارگیری شده بود اما با دخالت کاخ سفید به‌سوی آمریکا تغییر مسیر داد، «دزد مدرن» خواندند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از بی.بی.سی، مقام‌های دولت محلی در برلین آلمان می‌گویند با دستور دونالد ترامپ به شرکت ۳ام، تولیدکننده ماسک‌های تنفسی، ۲۰۰ هزار ماسک سفارش پلیس برلین در بانکوک و پیش از بارگیری به‌سوی آلمان، متوقف و به‌سوی آمریکا تغییر مسیر داده است. مقام‌های برلین این اقدام دولت آمریکا را "دزدی دریایی مدرن" خوانده‌اند.

دولت محلی برلین می‌گوید این ماسک‌ها در بانکوک تایلند "ضبط و مصادره" شده‌اند.

آندریاس گیزل، وزیر داخلی دولت محلی برلین گفته ۲۰۰ هزار ماسک اف‌اف‌پی۲ که پلیس برلین سفارش داده بوده احتمالاً رهسپار آمریکا شده است.

شرکت ۳ام می‌گوید دونالد ترامپ با استفاده از قانون کنترل تولید در زمان جنگ که در دهه ۱۹۵۰ میلادی و زمان جنگ آمریکا با کره مصوب شده بود به این شرکت دستور داده که همه صادرات خود را متوقف کند.

روز جمعه، چهارم آوریل، آقای ترامپ گفت که با استناد به اختیارات قانونی خود مصوب در قانون کنترل تولید در زمان جنگ، تلاش کرده که پاسخگوی نیازهای داخلی ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته: "ما به این اقلام برای مصرف داخلی نیاز فوری داریم. ما باید آن‌ها را در اختیار داشته باشیم."

ترامپ عصر جمعه در کنفرانس خبری گروه کاری مقابله با کرونا گفت که مأموران دولتی توانسته‌اند ۲۰۰ هزار ماسکان۹۵، به همراه ۱۳۰ هزار ماسک جراحی و ۶۰۰ هزار دستکش را ضبط کنند. هرچند او از محل شناسایی و توقف این محموله‌های حرفی به میان نیاورد.

باوجوداین، آقای گیزل گفته کج کردن مسیر ماسک‌ها از برلین به‌سوی آمریکا "مصداق دزدی دریایی مدرن" است. او به دولت ترامپ توصیه کرده که به قوانین بین‌المللی تجارت احترام بگذارند.

"این راه و روش رفتار با یک شریک تجاری در آن‌سوی اقیانوس آتلانتیک نیست... حتی در هنگام بحران جهانی، نباید به‌سوی استفاده از روش‌های غرب وحشی رفت."

رقابت برای خرید ماسک یا "شکار گنج"

اظهارات آندریاس گیزل تداعی‌کننده مواضع مقام‌های اروپایی در چند روز اخیر است که از خرید و تغییر مسیر سفارشات‌شان به‌سوی آمریکا گله کرده‌اند.

برای مثال، در فرانسه، یکی از رهبران محلی گفته برای خرید یک محموله ماسک با مشکل روبرو شده چراکه ماسک‌های موردنظر او را یک خریدار آمریکایی به سه برابر قیمت خریداری کرده و برده است.

والری پرسی، فرماندار ناحیه ایل-دو-فرانس، گفته تهیه ماسک مانند جستجو و رقابت برای پیدا کردن گنج شده است.

"من یک محموله ماسک که موجود بود دست پیدا کردم اما بعد آمریکایی‌ها - نمی‌گویم دولت آمریکا- آمدند و روی دست من بلند شدند و سه برابر من قیمت پیشنهاد کردند و گفتند که پول را هم حاضرند جلوجلو بپردازند."

با گسترده‌تر شدن ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، تقاضا برای تهیه اقلام محافظتی چون ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده بسیار بالا رفته است.

اوایل هفته جاری سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که توصیه‌های خود برای استفاده از ماسک تنفسی را بازبینی خواهد کرد و درباره این‌که به مردم جهان توصیه کند در اماکن عمومی ماسک بزنند یا نزنند را دوباره موردتوجه قرار می‌دهد.

در توصیه فعلی سازمان جهانی بهداشت آمده که زدن ماسک محافظت کافی در برابر آلودگی به ویروس کرونا ایجاد نمی‌کند و برای همین هم این نهاد سازمان ملل متحد، زدن ماسک توسط همگان را توصیه نمی‌کند. باوجوداین، کشورهای مختلف ازجمله آمریکا رویکرد متفاوتی دراین‌باره برگزیده‌اند.

روز جمعه، چهارم آوریل، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به مردم کشورش توصیه کرد که در اماکن عمومی چون خواروبارفروشی‌ها، داروخانه‌ها و اماکنی که افراد ممکن است نزدیک به هم قرار گیرند ماسک بزنند یا از پارچه و دستمال برای پوشاندن صورت خود استفاده کنند.

باوجوداین خود او گفت که بنا ندارد به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا از ماسک استفاده کند و این‌که زدن ماسک برای آمریکایی‌ها یک انتخاب داوطلبانه است.

ترامپ روز جمعه گفت که اکنون مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (سی‌دی‌سی) به مردم آمریکا توصیه می‌کند که از ماسک‌های غیرپزشکی، مانند دستمال یا روسری برای جلوگیری از دریافت یا انتقال ویروس کرونا استفاده کنند.

تعداد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در آمریکا به‌طور تصاعدی در حال افزایش است و عصر جمعه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور از ۲۷۵ هزار نفر فراتر رفت.

شمار جان‌باختگان کووید۱۹ در آمریکا هم غروب جمعه از مرز ۷ هزار نفر گذشت.

آمار جهانی هم در شامگاه جمعه به‌وقت شرق آمریکا به مرز یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسید و شمار قربانیان کووید۱ ۹ هم به رقم ۶۰ هزار نفر نزدیک شد.

دستور توقف صادرات ماسک به کانادا

ام، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ماسک‌های تنفسی در آمریکا می‌گوید کاخ سفید با استفاده از قانون کنترل تولید در زمان جنگ به این کارخانه دستور داده که سفارشات تولید ماسک‌های ان ۹۵ از سوی کانادا و آمریکای لاتین را متوقف کند و اولویت را به سفارشات داخلی که از سوی مرکز فدرال مدیریت بحران (فیما) دریافت می‌کند بدهد.

این شرکت گفته ضمن متابعت از فرمان کاخ سفید نگران است که متوقف کردن سفارشات دیگر کشورها چون کانادا، علاوه بر تبعات منفی بر امور انسان‌دوستانه، به اقدامات متقابل از سوی دیگر کشورها بینجامد.

در واکنش به این خبر، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در اظهاراتی تلویزیونی گفته که کشورش و آمریکا همکاری‌های مشترکی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا دارند ازجمله "صدها پرستار و کادر درمانی که به‌طور روزانه از شهر وینزر کانادا به دیترویت آمریکا می‌روند تا به بیمارستان‌های این شهر کمک کنند".

ترودو با تاکید بر مراودات انسان‌دوستانه و اقتصادی میان دو کشور همسایه گفت که قطع صادرات محصولات پزشکی از آمریکا "اقدامی اشتباه" خواهد بود و دولت او این موضوع را در رایزنی با همتایان آمریکایی خودشان تصریح کرده‌اند.

کانادا ماسک‌های ان۹۵ تولید نمی‌کند و به همین علت برای تهیه این نوع ماسک‌ها به آمریکا و دیگر کشورهای تولیدکننده آن وابسته است.

انتهای پیام/4106/

 

http://ana.ir/i/480832
مسلمانان برای مقابله با شیوع کرونا به کمک مردم آلمان بشتابند

مسلمانان برای مقابله با شیوع کرونا به کمک مردم آلمان بشتابند

کرونا بحران داخلی کشورهای غربی را برملا کرد/ضعف مفرط ساختار درمانی در آمریکا

کرونا بحران داخلی کشورهای غربی را برملا کرد/ضعف مفرط ساختار درمانی در آمریکا

اسکن قفسه سینه؛ دقیق‌ترین روش برای تشخیص بیماری کرونا

اسکن قفسه سینه؛ دقیق‌ترین روش برای تشخیص بیماری کرونا

خودکفایی ایران در ساخت دستگاه تولید ماسک

خودکفایی ایران در ساخت دستگاه تولید ماسک

مرکل کرونا را شکست داد

مرکل کرونا را شکست داد

تلاش گسترده ترامپ برای کسب انحصار واکسن کرونا از یک شرکت آلمانی

تلاش گسترده ترامپ برای کسب انحصار واکسن کرونا از یک شرکت آلمانی

آلمان مرزهای خود را بست

آلمان مرزهای خود را بست

کرونا به یک قدمی نخست وزیر انگلیس رسید/ ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس در ترکیه

کرونا به یک قدمی نخست وزیر انگلیس رسید/ ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس در ترکیه

وزیر کشور آلمان از دست دادن با مرکل خودداری کرد+ فیلم

وزیر کشور آلمان از دست دادن با مرکل خودداری کرد+ فیلم