چهارشنبه  07  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس‌جمهور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان:

استان سیستان و بلوچستان پیشانی امنیتی کل ایران است

شنبه 28 دی 1398 ساعت 17:46
رئیس‌جمهور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان، این استان را استانی استراتژیک و پیشانی امنیتی کل ایران دانست.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از دولت،حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی عصر شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان، دیدار با مردم با غرور، با ایمان و مقاوم روستای مرزی کلانی را روحیه آفرین خواند و با اشاره به گزارش‌های وزیران در این جلسه اظهار کرد: افتخار می‌کنم که بعد از یک هفته مشکل برق و آب مناطق سیل‌زده حل شده است.

رئیس‌جمهور همچنین با دستور به وزیر نیرو برای تسریع در روند تکمیل دو سد استان، خبر داد که ۱۴ هزار واحد مسکونی روستایی و شهری آسیب‌دیده در مناطق سیل‌زده در این استان بازسازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه حضور در یک روستای مرزی در ۲۰ الی ۲۵ کیلومتری مرز در روستای کلانی برای من لذت‌بخش بود، اظهار کرد: مردم این استان مخصوصاً آنهایی که در مناطق مرزی هستند انسان‌های با غرور، با ایمان و مقاومی هستند که باوجود سیلاب و مشکلاتی که برای آن‌ها پیش‌آمده بود، خم به ابرو نیاوردند و آنچه ما از مردم شنیدیم، خوبی و نیکویی بود و این جای قدردانی دارد.

 روحانی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که ستاد مدیریت بحران و آقای نجار نوشته بودند که وقتی به روستاها کمک‌رسانی می‌کردند، روستاهایی که نیاز بالایی نداشتند، چیزی از آن‌ها نمی‌گرفتند و می‌گفتند ببرید در فلان روستا که آن‌ها نیاز بیشتری دارند، این بیانگر غیرت، صمیمیت و برادری مردم استان است و واقعاً جای قدردانی دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم در سراسر دنیا با حوادث طبیعی مواجه می‌شوند، گفت: حوادثی مانند طوفان، سونامی، زلزله، سیل و آتش‌سوزی در همه جای دنیا وجود دارد و حتی یک کشور پیشرفته هفته‌ها گرفتار آتش‌سوزی جنگل‌هاست ونمی‌تواند آن را مهار کند با اینکه همه امکانات و پول در اختیارشان قرار دارد و یا در یک کشوری مثل آمریکا که دارای ثروت و امکانات زیادی هستند، وقتی طوفان می‌شود تا ماه‌ها مردم مشکل برق دارند.

 روحانی خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنم به همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران، از مردم بزرگوار این کشور تا نیروهای مسلح و خادمان دولت، بخاطراینکه ما بعد از گذشت یک هفته می‌گوییم مشکل برق در این استان حل شده و امروز روستایی نداریم که دارای قطع برق باشد. روستاهایی هم که مشکل آب داشتند اکثر آن‌ها مشکلاتشان رفع شده است و این به معنای کار و تلاش و زحمت پیگیر است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه در این حادثه به رغم مشکلات زیادی که داشت، آسیب جانی نداشتیم برای مردم، دولت، نیروهای مسلح و هم برای نیروهای امدادی، هلال‌احمر، اورژانس، ستاد بحران، استانداری و فرمانداری، افتخار است. به هر حال در حادثه قبلی در سال ۸۶ در این استان، حدود ۱۵ نفر از عزیزان جان باختند که میزان بارندگی و سیلاب خیلی کمتر بود اما در این سیلاب بزرگ، از نظر جانی صدمه‌ای نداشتیم که جای شکرگزاری دارد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: البته مردم از لحاظ زندگی، محل مسکونی، کشاورزی، راه‌ها و زیربناهایشان مشکلات فراوانی پیدا کردند و این مشکلات باید رفع شود و ان‌شاءالله رفع خواهیم کرد. حالا هر مقدار خسارتی که هست این‌ها مسائلی است که ما با آن مواجه هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوع خاک این منطقه وضعیت خاصی دارد و نفوذناپذیر است، اظهار کرد: تقریباً آب در خاک این منطقه خیلی دیر و کم نفوذ می‌کند. جنس خاک زمین آن به گونه‌ای است که در این گونه حوادث ریزش می‌کند و شکاف، رانش و خندق ایجاد می‌شود.

 روحانی گفت: در این منطقه اقدامات باید بر مبنای ساختمان زمین انجام گیرد و بر این اساس برای آینده و راه‌ها و پل‌هایی که ساخته می‌شود، برنامه‌ریزی شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این حادثه خسارت‌های زیادی در زمینه راه و پل داشتیم که باید ترمیم شود و ان شالله این‌ها را انجام خواهیم داد و دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: از وزیر کشور، رئیس بنیاد مسکن، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و سایر وزرایی که مسئولیت دارند، می‌خواهم که مسائل و مشکلات به وجود آمده را با جدیت مورد رسیدگی قرار دهند.

 روحانی گفت: به مردم عزیز استان اطمینان و اعتماد می‌دهم که همه توان و امکانات خود را برای بازسازی این حادثه‌ای که برای مردم مشکل آفریده، به کار بگیرند.

رئیس‌جمهور با ابراز خوشحالی از وجود وحدت و همدلی در استان، اظهار کرد: از اینکه در این استان اتحاد حاکم است و شیعیان و اهل سنت عزیز همه در کنار هم هستند، مسئولین محترم، نماینده ولی‌فقیه، علمای بزرگ اهل سنت و مولوی عبدالحمید، همه در کنار هم قرار گرفتند، باعث خوشحالی است. وجود اتحاد، همبستگی، وحدت و امنیت در این استان به خاطر این است که همه مردم در کنار هم قرار گرفتند و این بسیار ارزشمند است.

 روحانی گفت: از همه نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی که همه امکانات خود را پای‌کار آوردند، صمیمانه تشکر می‌کنم. این روزها مردم، ایثار و فداکاری آن‌ها را به‌خوبی دیدند. تا زمانی که مردم در رفاه و شرایط عادی قرار بگیرند، اقدامات خود را ادامه می‌دهند.

رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه این استان جایگاه بسیار مهمی از لحاظ استراتژیک دارد، خاطرنشان کرد: این استان پیشانی امنیتی کلِ ایران است، اینجا جایی است که کشورمان را به اقیانوس متصل می‌کند و جایگاهی است که از طریق آن می‌توانیم اتصال شمال و جنوب را به وجود بیاوریم.

 روحانی با بیان اینکه از آغاز دولت یازدهم تلاش فراوانی برای توسعه بندر چابهار انجام گرفته است، گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر یک‌بار تا ۸.۶ میلیون توسعه پیدا کرد و برای افتتاح آمدیم و دو مرتبه بعد از آن توسعه بسیار خوبی به وجود آمده و این روند ادامه دارد و ۲.۵ میلیون به ظرفیت آن اضافه شده است و امروز ظرفیت تخلیه و بارگیری در این بندر در حدود ۱۱ میلیون تن است که باید به این ظرفیت همچنان افزوده شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بندر چابهار، بندر بسیار مهمی است و در آینده یکی از بنادر بسیار عظیم کشور خواهد بود و می‌تواند بخش بزرگی از حمل‌ونقل کالاها از این بندر برای ایران، افغانستان، هندوستان و هم برای کشورهای شمالی، آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و حتی اروپا انجام گیرد. این‌یک اقدام بزرگی بود که این دولت ادامه داد و تا پایان دولت دوازدهم هم آن را ادامه می‌دهیم.

 روحانی گازرسانی را یکی دیگر از اقدامات مهم دولت برای این استان دانست و گفت: این استان از گاز محروم بود و اینکه مشعل گاز در زاهدان روشن شد، بسیار خوشحال‌کننده بود و واقعاً این اقدام بسیار بزرگی بود که در دولت یازدهم در این استان شروع شد و البته برای اینکه همه مردم بتوانند از نعمت گاز در شهرهای مختلف استان استفاده و بهره‌برداری کنند، باید این مسیر را ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه موضوع سوم مسئله راه‌آهن بود، گفت: بسیار مهم است که ما بتوانیم از چابهار این راه‌آهن را به سمت زاهدان برسانیم و همه تلاش را در این زمینه انجام می‌دهیم؛ به وزیر راه و شهرسازی برای این راه‌آهن توصیه مؤکد کردم؛ اخیراً هم از مقام معظم رهبری برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو برای راه‌آهن اجازه گرفتیم که بتوانیم سرعت بیشتر ببخشیم.

 روحانی خاطرنشان کرد: این کار عظیم و بزرگی است که در حد توان خود در این دولت انجام می‌دهیم؛ دلم می‌خواهد این راه‌آهن به‌طور کامل در این دولت به بهره‌برداری برسد، ولی اگر هم نتوانستیم، حتماً بخشی از این راه‌آهن را در این دولت افتتاح خواهیم کرد و مسیر به‌گونه‌ای است که به‌زودی این استان به راه‌آهن سراسری از طریق چابهار متصل می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این راه‌آهن بسیار با اهمیت بوده و شمال و جنوب کشور را به هم متصل می‌کند، گفت: در زمینه راه و احداث بزرگراه و آزادراه نیز همه اقداماتی که باید انجام دهیم را انجام خواهیم داد؛ این‌ها کارهایی است که باید برای استان سیستان و بلوچستان انجام بگیرد و دولت آن‌ها را دنبال خواهد کرد.

 روحانی با اشاره به اینکه در جاده‌ای با یک وسیله نقلیه‌ای حرکت می‌کردیم که به این وسیله نقلیه مطمئن بودیم و امروز هم مطمئن هستیم، گفت: اما در وسط راه دشمنان پل‌های مقابل را تخریب کردند؛ یعنی مثلاً پیش‌بینی می‌کردیم که این مسیر راه را ‌در ۳ ساعت برویم اما بعد از یک ساعت با تخریب پل‌ها مواجه شدیم؛ طبیعی است که حرکت کند می‌شود اما اصلاً ناامید نیستیم و حتماً به هدف می‌رسیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حتماً پل‌هایی که دشمنان تخریب کردند را ترمیم می‌کنیم اما درعین‌حال بر مبنای شرایط روز باید شرایط کشور را ببینیم، خاطرنشان کرد: در این داستان، هیچ‌گونه قصور و تقصیری نداشتیم؛ زمانی است که ما یک اقدامی می‌کنیم و مردم می‌گویند چرا شما این اقدام را کردید و چرا فکر و برنامه‌ریزی نکردید؟

 روحانی افزود: ما تدبیر کامل کردیم؛ یعنی آنچه با دنیا نشستیم و قول دادیم و مطرح کردیم و به نتیجه رسیدیم، به آن پایبند بودیم. کسی این توافق را زیر پا گذاشت که واقعاً امروز شر منطقه و دنیاست.

رئیس‌جمهور با اشاره به شرارت‌های کاخ سفید در ۲ سال اخیر نسبت به دنیا، گفت: ایران را رها کنید و رفتار آمریکا در بقیه کشورها را نگاه کنید؛ در یمن چه وضعی داریم و چه کسانی هستند که این کار را می‌کنند؟ تمام ثروت عربستان و امارات را چه کسانی از منطقه بردند؟ در عراق چقدر مشکلات به وجود آوردند و داعش را بر مردم مسلط کردند و خواستند شهرهای بزرگ عراق سقوط کند؟

 روحانی ادامه داد: آن‌ها در سوریه چه بلایی سر مردم آوردند و در لبنان، افغانستان و پاکستان چه مشکلاتی را ایجاد کردند؟ این‌ها خودشان آغازگر همه شرارت‌ها در این منطقه هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سردار ما که به عنوان فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه شناخته شده بود و همه منطقه خدمات او را دیده بودند را مظلومانه به شهادت رساندند، گفت: فراموش نمی‌کنم لحظاتی که این سردار در میدان‌های نبرد سوریه بود، هیچ‌کس جرئت نمی‌کرد در آن میدان‌ها قدم بگذارد؛ حتی بعضی از فرماندهان نظامی خود آن کشور هم خیلی برایشان سخت بود به آن مناطق بروند، اما این سردار و رزمنده‌های ما رفتند.

 روحانی ادامه داد: برای ماه‌های طولانی با پروازهای نیروی هوایی ارتش برای آن‌ها و ۲۰ هزار جمعیتی که در محاصره کامل بودند، آذوقه ریختیم؛ شهید سلیمانی می‌گفت در یک نقطه‌ای سوار بالگرد شدم که اگر به راست می‌رفتیم می‌خوردیم؛ به چپ‌می‌رفتیم می‌خوردیم؛ ناچار بودیم این بالگرد به‌طور مستقیم تا یک ارتفاعی بالا بیاید که از آتش مصون باشیم و بتوانیم عبور کنیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همه تلاش و کار کردند و در این منطقه بی‌تفاوت نماندیم، افزود: در آن زمان مردم عزیز سوریه در فشار و کشتار وحشی‌ها قرار گرفتند و آدم را زنده زنده در داخل یک محفظه گذاشتند، بستند، آتش زدند، تماشا کردند و خندیدند که تاریخ کمتر چنین آدم‌های وحشی را به خود دیده است.

 روحانی با اشاره به کشتار مردم در مجلس شورای اسلامی و کشتار مردم اهواز در روز رژه نظامی، تأکید کرد: این‌ها به کسی رحم نکردند و نمی‌کنند و برایشان مهم نبود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: یک گروه مزدور صهیونیسم و آمریکایی‌ها، نفت مردم و اشیاء نفیس و تاریخی مردم را تاراج کردند، آثار تاریخی را از بین بردند، مساجد را منهدم کردند و به شیعه، سنی و مسیحی رحم نکردند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در این شرایط مردم و نیروهای مسلح ما ایستادگی کردند و آنچه امروز شر برای ایران است، تنها شر برای ایران نیست بلکه شر برای کل منطقه و دنیاست، افزود: ببینید این‌ها نسبت به آب‌وهوای دنیا، شورای حقوق بشر، یونسکو، همسایه‌ها و متحدین خودشان چگونه رفتار کردند؟!

 روحانی با بیان اینکه با همه توان در مسیر صحیح و درست منافع ملی‌مان حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: به هیچ عنوان تردیدی برای امنیت، منافع مردم و برای دستیابی به اهداف ملی‌مان به خودمان راه نمی‌دهیم و در یک استان سیستان و بلوچستان، ۸ هزار میلیارد تومان طرح تنها در حوزه آب و برق در دست اجراست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تا پایان سال ۳۱ هزار میلیارد تومان طرح‌های آب و برق در استان‌ها افتتاح می‌کنیم، تأکید کرد: ناامید نشدیم و مسیر را تغییر ندادیم و سرعت مسیری که می‌خواستیم طی کنیم، آنچه در اختیار ما بوده تغییر ندادیم.

 روحانی با بیان اینکه دشمن وقفه‌هایی ایجاد کرده و سرعت ما را کاهش داده است اما راه خودمان را ادامه خواهیم داد، خاطرنشان کرد: بعد از حدود یک سال مردم در شدت فشار بودند و رشد اقتصادی منفی شد و تورم به شدت افزایش یافت اما در سال جاری با وجود سختر شدن شرایط همه شاخص‌های اقتصادی نسبت به ۹۷ بهتر است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته رشد اقتصادی منفی بود اما ۶ ماه اول سال جاری رشد اقتصادی مثبت است، افزود: البته الان نیم درصد است و پیش‌بینی ما تا آخر سال نیز تقریباً در همین حدود است اما اینکه جلوی رشد منفی را گرفتیم و رشد را مثبت کردیم، کار بسیار بزرگی بوده است.

 روحانی با تأکید بر اینکه از اردیبهشت سرعت تورم را مهار کردیم و این کار بسیار مهمی بود، ادامه داد: اشتغال مسیر خودش را پیموده است و علیرغم همه سختی‌ها و مشکلات امسال به‌طور متوسط حدود ۵۰۰ هزار اشتغال جدید خواهیم داشت که این نشان می‌دهد در مسیری که مردم و اراده ما انتخاب کرده‌اند، تردیدی به وجود نیامده و ما پیروز و موفق می‌شویم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه دشمنان می‌فهمند، راهی که انتخاب کردند، ناصحیح است، تصریح کرد: البته از هر فرصتی برای حل مسئله با دنیا استفاده خواهیم کرد و تردید نمی‌کنیم که هر جا دشمنان پشیمان بشوند و اعلام پشیمانی و برای اینکه به‌حق مردم ایران احترام بگذارند، اعلام آمادگی کنند در همان لحظه آماده‌ایم که بتوانیم مسائل را با آن‌ها حل‌وفصل کنیم.

 روحانی با بیان اینکه راه سخت و دشواری است و دشمنان ما دشمنان قسم‌خورده‌ای هستند، افزود: اما درعین‌حال از همه امکانات و وسایل‌ برای احقاق حقوق مردم و پیشرفت کشور استفاده خواهیم کرد. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ملت ما ملتی است که نشان داد برای منافعش، انسان‌ها، سرداران و فداکارانش در کنار آن‌ها ایستادگی کرده و خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما خواهد کرد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/466973
پاسخ روحانی به گلایه یک هموطن بلوچ که گفته بود آیا شما رئیس‌جمهور ما هم هستی؟

پاسخ روحانی به گلایه یک هموطن بلوچ که گفته بود آیا شما رئیس‌جمهور ما هم هستی؟

همدردی کاربران فضای مجازی با درد و غم مردم سیستان و بلوچستان

همدردی کاربران فضای مجازی با درد و غم مردم سیستان و بلوچستان

ویزیت هزار و 100 آسیب‌دیده سیل توسط گروه جهادی سلامت دانشگاه آزاد اسلامی

ویزیت هزار و 100 آسیب‌دیده سیل توسط گروه جهادی سلامت دانشگاه آزاد اسلامی

امدادرسانی به 74 هزار سیل زده در سیستان و بلوچستان / 15 شهرستان و 665 روستای سیستان و بلوچستان درگیر سیل شدند

امدادرسانی به 74 هزار سیل زده در سیستان و بلوچستان / 15 شهرستان و 665 روستای سیستان و بلوچستان درگیر سیل شدند

 اولویت ویژه کمیته امداد، حمایت از استان‌های محروم است

اولویت ویژه کمیته امداد، حمایت از استان‌های محروم است

سختی‌های مردم استان سیستان و بلوچستان باید جبران شود

سختی‌های مردم استان سیستان و بلوچستان باید جبران شود

تلف شدن بیش از 7 هزار دام سبک و سنگین در سیل سیستان‌و‌بلوچستان

تلف شدن بیش از 7 هزار دام سبک و سنگین در سیل سیستان‌و‌بلوچستان