دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

طراحی کپسول هوشمندی که علائم حیاتی را رصد می‌کند

طراحی کپسول هوشمندی که علائم حیاتی را رصد می‌کند
پژوهشگران کپسول هوشمندی را طراحی کرده‌اند که علاوه بر رصد علائم حیاتی، قادر به تشخیص اوردوز ناشی از مصرف مواد مخدر است.
کد خبر : 879753

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از انگجت، پژوهشگران دانشگاه ام‌آی‌تیِ آمریکا موفق به توسعه نوعی حسگر خوراکی شدند که از داخل دستگاه گوارش، قادر به رصد علائم حیاتی ازجمله ضربان قلب و الگو‌های تنفسی انسان است.

همچنین، دانشمندان می‌گویند که از ابزار جدید می‌توان برای تشخیص نشانه‌های افسردگی تنفسی (دپرسیون تنفسی) در پی سوء‌مصرف یا مسمومیت دارویی استفاده کرد.

در این آزمایش از کپسول ساخت استارت‌آپ «سلرو سیستمز» (Celero Systems) وابسته به دانشگاه‌های ام‌آی‌تی و هاروارد استفاده شد. همچنین برای نخستین بار است که از فناوری حسگر خوراکی در بدن انسان استفاده می‌شود.

این حسگر که به اندازه یک کپسول ویتامین است، از دو باتری کوچک و یک آنتن بی‌سیم برای انتقال داده‌های حیاتی تشکیل شده است.

در طول آزمایش، کپسول بعد از عبور از دستگاه گوارش و رسیدن به معده، شروع به جمع‌آوری داده‌های دواطلبانی کرد که شب را در یک کلینیک خواب سپری کردند. این داده‌ها شامل تنفس، ضربان قلب، دما و حرکت‌های لوله گوارش است.

حتی در خصوص یکی از بیماران، حسگر سندرم وقفه تنفسی را تشخیص داد. از یافته‌های حاصل از آزمایش اینگونه استنباط می‌شود که کپسول خوراکی هم‌سطح با سایر تجهیزات موجود در کلینیک خواب، قادر به اندازه‌گیری شاخص‌های سلامتی داوطلبان است.

امتیاز حسگر قابل بلع این است که نیاز به همه آن وسایل دست‌و‌پاگیری که باید برای رصد علائم حیاتی به سر و قفسه سینه بیمار متصل شود را رفع می‌کند.

از همه مهمتر آنکه به گفته دانشگاه ام‌آی‌تی، بلعیدن کپسول اثر منفی روی بیمار به‌جا نمی‌گذارد و ظرف یک تا دو روز از سیستم گوارش دفع می‌شود. البته کوتاه بودن دوره استقرار در معده، کارایی وسیله را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و پژوهشگران به دنبال سازوکاری برای افزایش این مدت به یک هفته هستند.

این ابزار جدید، امید برای ابداع روشی را که به تشخیص زودهنگام مسمومیت دارویی منجر می‌شود، افزایش می‌دهد. حتی ایده تلفیق این فناوری با دارو‌هایی که اثر اوردوز مواد مخدر را معکوس می‌کنند هم مطرح است. برای مثال، فرض کنید که «نالمفن» به عنوان یک آنتاگونیست گیرنده مواد مخدر که برای درمان اوردوز حاد استفاده می‌شود، با چنین فناوری تلفیق شود. در این صورت، چنانچه حسگر وقفه تنفسی را ثبت کند، نالمفن هم به آرامی رها می‌شود تا اثر مسمومیت ناشی از ماده مخدر را خنثی کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر