دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
با هدف توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی؛

۴ مرکز علمی جدید به دستگاه‌های حوزه فناوری شناختی مجهز شدند

۴ مرکز علمی جدید به دستگاه‌های حوزه فناوری شناختی مجهز شدند
۴ مرکز علمی و دانشگاهی توسط ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی به دستگاه‌های مرتبط با فناوری‌های شناختی مجهز شدند.
کد خبر : 873403

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، چهار مرکز علمی و دانشگاهی جدید با هدف توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی، علمی و فناورانه در حوزه‌های شناختی و دسترسی متخصصان و پژوهشگران به امکانات و خدمات آزمایشگاهی به تجهیزات و سیستم‌های پیشرفته شناختی مجهز شدند.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در راستای اهداف و برنامه‌های خود طی سال جاری نسبت به تجهیز پژوهشگاه رویان، دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران برای فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی به دستگاه الکتروفیزیولوژی اقدام کرده است.

دستگاه الکتروفیزیولوژی درثبت سیگنال‌های مغزی تک نورون درمحیط‌های آزمایشگاهی و پژوهشی استفاده می‌شود. محققان و پژوهشگران بویژه در حوزه‌های علوم اعصاب شناختی می‌توانند با بررسی و تحلیل سیگنال‌های الکتریکی سلول‌های نورون‌های عصبی ذخیره شده توسط این دستگاه، فرآیند مولکولی و سلولی مغز و اختلالات و نارسایی‌های مرتبط مغزی را شناسایی و از این یافته‌ها برای رفع و درمان نارسایی‌ها و مشکلات دراین زمینه اقدام کنند.

ثبت سیگنال‌های عصبی برای مشاهده و مطالعه ادراک، تصمیم گیری و یادگیری در مغز برای رمزگشایی از فرآیند‌های هسته‌های فیزیولوژی و محاسباتی مغز ضروری است.

درچارچوب برنامه‌های حمایتی و مشارکتی ستاد در سال‌های اخیر حدود یکصد مرکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی به دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف از جمله سیستم‌های ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز، سیستم رهگیر چشمی، دستگاه طیف نگاری کارکردی نزدیک فروسرخ و سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای مجهز شدند.

حمایت از ایجاد زیرساخت‌های تحقیقاتی و علمی مورد نیاز کشور درحوزه علوم و فناوری‌های شناختی، ایجاد شبکه‌ای برای اشتراک گذاری امکانات و خدمات آزمایشگاهی، جذب نخبگان و محققان کارآمد به فعالیت در حوزه‌های دانش علوم شناختی از اهداف مهم این ستاد محسوب می‌شود.

تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات و حمایت از تولید ابزار‌ها و دستگاه‌های فن آورانه توسط مراکز و شرکت‌های دانش بنیان نیز یکی دیگر از سیاست‌ها این ستاد است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته