دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

استفاده از منسوجات هوشمند برای نمایش تب در کودکان

استفاده از منسوجات هوشمند برای نمایش تب در کودکان
محققان یک شرکت دانش‌بنیان با استفاده از نانورنگدانه‌های هوشمند، لباس‌های تب‌نمایی را تولید کردند و در صورت بروز تب تغییر رنگ می‌دهد.
کد خبر : 873363

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، زهرا بهروزی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان درزمینه تولید و تکمیل منسوجات پیشرفته و نوآورانه شرکت گفت: هسته‌های جدیدی با استفاده از دانش روز با هدف هوشمندسازی منسوجات با بهره‌گیری از نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی «B + Iran + O» در این شرکت ایجاد می‌شود که حاصل آن معرفی منسوجات آنتی‌باکتریال، ترموکرومیک، آب‌گریز و سوپرجاذب است.

به گفته بهروزی، این شرکت دارای ظرفیتی معادل یکصدهزار دوجین انواع منسوجات هوشمند در سال است.

وی ادامه داد: تب، واکنش دفاعی بدن و علامت یک بیماری محسوب می شود که در کودکان می‌تواند علامت بیماری مهمی باشد، به‌خصوص در مواردی که تب طول بکشد یا تکرار شود. این تب اگر در زمان معین تشخیص داده نشود منجر به اتفاقات خطرناک برای کودکان می‌شود.

بهروزی با اشاره به اینکه این محصول نمونه مشابه داخلی نداشته است؛ افزود: با توجه به این‌که بچه‌ها قادر نیستند وضعیت جسمی خود را به‌خوبی توصیف کنند، شاید تشخیص تب داشتن یا نداشتن کودک، برای پدر و مادر کاری دشوار باشد؛ والدین می‌توانند به‌وسیله لباس کودک تب‌نما تب فرزند خود را بلافاصله تشخیص دهند و بعد از آن برای درمان آن اقدام کنند.

این کارشناس فناور تصریح کرد: هنگامی‌که دمای بدن کودک از ۳۷ درجه سانتی‌گراد بالاتر می‌رود، لباس‌های تب‌نما به‌آرامی تغییر رنگ می‌دهد و با افزایش دما به بالاتر از ۳۸ درجه سانتی‌گراد برسد، کاملاً سفید می‌شود، پس از معالجه کودک و رفع خطر تغییر رنگ لباس به حالت اولیه به والدین نشان می‌دهد که شرایط کودک به حالت طبیعی برگشته است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه پروژه لباس کودک تب‌نما از بطن یک ضرورت اجتماعی ایجاد شده و دارای ۳ بعد اصلی فیزیکی، فناوری نوین و هوشمندی است، بیان کرد: در خصوص بعد فیزیکی لباس کودک تب‌نما باید گفت این لباس بافته‌شده از مرغوب‌ترین نوع نخ است.

وی افزود: این لباس ۱۰۰ درصد نخ پنبه است و کاملاً از بدن و پوست حساس کودکان محافظت می‌کند و مانع از بروز حساسیت می‌شود. همچنین در بعد فناوری نوین نیز تکنولوژی ترموکرومیکی به‌کاررفته، با استفاده از بهترین مواد اولیه تهیه شده است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: بعد هوشمندی لباس تب‌نمای هوشمند، شرایط محیط را حس و خود را با آن سازگار می‌کند و قادر به انجام وظایف بر اساس یک طرح از پیش تعیین شده است.

وی لباس‌های تب‌نما را از جمله منسوج هوشمند تولیدشده نام برد و یادآور شد: این منسوجات قادرند در دمای بالای ۳۷ درجه سانتی‌گراد تغییر رنگ دهند. این منسوجات در قالب لباس‌ها، جوراب و کلاه تولید شده‌اند و به‌راحتی دمای بالای بدن را نشان می‌دهند.

مجری طرح با بیان اینکه این لباس برای کودکان تولید شده است، افزود: این لباس برای کودکانی که در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) هستند، پاسخ می‌دهد و درصورتی‌که کودک در کنار سیستم‌های حرارتی باشد، ممکن است دچار اختلال شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر