دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کاهش بررسی‌های امنیتی صادرات داده در چین

کاهش بررسی‌های امنیتی صادرات داده در چین
چین قصد دارد برخی از قوانین مربوط به انتقال داده‌ها به خارج از کشور را کاهش دهد.
کد خبر : 870523

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، چین قصد دارد برخی از قوانین مربوط به انتقال داده‌ها به خارج از کشور را کاهش دهد که احتمالاً برای شرکت‌های خارجی و چینی که تجارت خارج از کشور می‌کنند، تسهیلاتی ایجاد می‌کند.

اداره فضای سایبری چین (CAC) گفت که در حال بررسی چشم‌پوشی در ارزیابی‌های امنیتی صادرات داده‌ها برای فعالیت‌هایی مانند تجارت بین‌المللی، همکاری دانشگاهی، تولید و بازاریابی فرامرزی است که حاوی اطلاعات شخصی یا داده‌های مهم نیست.

همچنین قصد دارد نیاز به ارزیابی‌های امنیتی صادرات داده‌ها را در شرایط خاص از جمله مواردی که شامل خرید‌های فرامرزی، رزرو هتل یا فعالیت‌های پردازش ویزا و اهداف استخدامی می‌شود را لغو کند.

قوانین سخت‌گیرانه داده چین، چندین شرکت را به دلیل عدم شفافیت و فرآیند‌های طولانی نگران کرده که مبادا از خط خارج شوند. یک مقام کمیسیون اروپا هفته گذشته گفت که مشاغل اروپایی نگران این موضوع هستند.

در ماه مارس تنظیم‌کننده‌های چینی فشار خود را بر شرکت‌های چندملیتی که در تلاش برای پیروی از قوانین جدید هستند، کاهش داده‌اند که آن‌ها را ملزم می‌کند برای صدور داده‌های کاربر مجوز دریافت کنند.

قوانین پیشنهادی تا ۱۵ اکتبر برای اظهارنظر عمومی آزاد است. اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا گفت: انتشار این پیش‌نویس به‌عنوان سیگنالی از سوی دولت چین تلقی می‌شود که به نگرانی‌های کسب‌وکار‌ها گوش می‌دهد و آماده است برای رسیدگی به آن‌ها گام بردارد.

پیش‌نویس مقررات برای شرکت‌های چینی تسکین دهنده است زیرا فهرستی از معافیت‌ از تعهدات مربوطه را مشخص می‌کند. اروپا به تعاملات خود با مقامات مربوطه برای ارائه توصیه‌های سازنده ادامه خواهد داد.

«الکس رابرتز»، وکیل مستقر در شانگ‌های گفت که قوانین جدید یک سیگنال عالی برای سرمایه گذاری خارجی و تجارت به چین است. در مورد دامنه ضرورت برای واجد شرایط بودن برخی از استثنا‌ها سؤالاتی وجود خواهد داشت، اما من فکر می‌کنم بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک خارجی در صورت تصویب قوانین بسیار خوشحال خواهند شد.

به گفته وکیل دفاتر حقوقی مستقر در شانگهای قوانین جدید نشان دهنده درجه خاصی از آرامش در مقررات صادرات داده در چین است. قوانین جدید می‌تواند انتقال برون‌مرزی داده‌های منابع انسانی را برای شرکت‌ها پایین نگه دارد. قوانین قبلی باعث ایجاد حیرت در بین مشاغل بین‌المللی در چین شده بود، زیرا برخی نگران بودند که ارزیابی داده‌های منابع انسانی خود را از داخل چین قطع کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر