دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

هوش مصنوعی با تراشه‌های جدید «نووا» قدرتمندتر می‌شود

هوش مصنوعی با تراشه‌های جدید «نووا» قدرتمندتر می‌شود
تراشه «سامبانووا» به سازمان‌های خصوصی و دولتی در ساخت و استقرار برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مولد کمک می‌کند و به آنها در راستای ارتقای کیفیت محصولات قدرت خواهد بخشید.
کد خبر : 870161

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، استارت‌آپ تراشه هوش مصنوعی «پالو آلتو» بانام «سامبانووا»، نیمه‌هادی جدیدی معرفی کرده است که می‌تواند در اجرای برنامه‌های محاسباتی با کارایی بالا، مانند پلتفرم مدل‌های زبانی بزرگ این شرکت استفاده شود.

سامبانووا اعلام کرد که این تراشه بانام «اس ان 40 ال» (SN ۴۰ L) می‌تواند یک مدل ۵ تریلیون پارامتری با طول توالی را روی یک گره سیستم واحد ارائه دهد. این تراشه به‌عنوان جایگزینی برای انویدیا شناخته می‌شود که در رقابت تراشه‌ها پیشتاز است.

تغییردهنده بازی

این تراشه سامبانووا به سازمان‌های خصوصی و دولتی در ساخت و استقرار برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مولد کمک می‌کند، قدرت خواهد بخشید، به گفته این شرکت، ترکیب سوییت و تراشه یک تغییردهنده بازی خواهد بود.

رودریگو لیانگ، هم بنیان‌گذار و مدیرعامل سامباوا گفت: ما اکنون قادر به ارائه این دو قابلیت در یک تراشه هستیم توانایی آدرس‌دهی حافظه بیشتر، با هوشمندترین سازمان‌های فعال درزمینهٔ محاسبات هسته‌ای برای سرمایه‌گذاری روی وعده هوش مصنوعی فراگیر، با مدل‌های بزرگ زبانی خود برای رقابت با جی‌پی‌تی ۴ و فراتر از آن.

کمبود تراشه

شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان، یکی دیگر از تأمین‌کنندگان تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا نیز تراشه‌های سامبانووا را تولید خواهد کرد. کمبود نیمه‌رسانا‌ها وجود دارد و مدت‌زمان زیادی است که کسب‌وکار‌ها برای دستیابی به مطلوب‌ترین تراشه‌های انویدیا که به اجرا و آموزش برنامه‌ها و مدل‌های عظیم هوش مصنوعی کمک می‌کند، منتظر هستند که برای پر کردن این خلا، شرکت‌هایی مانند سامبانگ،‌ای ام دی و اینتل پا به میدان گذاشته‌اند.

یکی از موسسان سامبانووا سیستمز گفت: ما شاهد گرایش به سمت مدل‌های کوچک‌تر بوده ایم، اما مدل‌های بزرگ‌تر هنوز مورد استقبال قرار می‌گیرند و مدل‌های بزرگ‌تر شروع به ماژولار شدن خواهند کرد.

این شرکت بیش از ۱میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. برخلاف انویدیا سامباینووا تراشه‌های خود را به عنوان یک نهاد جداگانه نخواهد فروخت. این شرکت این تراشه‌ها را به عنوان بخشی از مجموعه فناوری ساخت سفارشی خود به فروش خواهد رساند.

تحلیلگر ارشد در شرکت مشاوره می‌گوید: این تراشه یک گام مهم رو به جلو است.

وی ادامه داد: این تراشه جدید، پیشرفته‌ترین تراشه هوش مصنوعی ما تا به امروز است، ما به مشتریان اجرای بزرگ‌ترین مدل‌های زبانی بزرگ با عملکرد بالاتر برای آموزش و استنتاج، بدون قربانی کردن دقت مدل را می‌دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر