دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
توسط محققان کشور محقق شد؛

کنترل تجهیزات شرایط محیطی و آبیاری با سامانه ایرانی

کنترل تجهیزات شرایط محیطی و آبیاری با سامانه ایرانی
محققان کشور با طراحی سامانه ای برای هوشمندسازی کشاورزی گام برداشتند تا نظارت شبانه‌روزی نیروی انسانی حذف شود و تجهیزات شرایط محیطی و آبیاری کنترل شود.
کد خبر : 869463

بهزاد خنجریان، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اینکه در راستای هوشمندسازی کشاورزی اقدام کرده‌ایم، به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، گفت: موفق به طراحی یک راهکار جامع برای هوشمندسازی کشاورزی شدیم. این راهکار جامع در حوزه شهر هوشمند و خانه هوشمند کاربرد دارد؛ اما قدم‌های اولیه به‌صورت تخصصی در کشاورزی برداشته شده است و قصد توسعه آن را نیز داریم.

وی با اشاره به مفهوم راهکار جامع، اظهار کرد: مجموعه‌ای از سخت‌افزار و نرم‌افزار به مشتری ارائه داده می‌شود که همواره مدیریت خدمات با تأمین‌کننده است. به‌بیان‌دیگر، برای کنترل گلخانه‌ها، تعدادی سنسور در آن مکان نصب می‌کنیم که با اندازه‌گیری‌های خاص اطلاعات به سرور منتقل می‌شود. سپس این تصمیم‌گیری‌ها به ادوات سخت‌افزاری گلخانه بازمی‌گردد و مسئول کنترل تجهیزات شرایط محیطی و آبیاری را به‌صورت خودکار کنترل می‌کند.

خنجریان با بیان اینکه مشتری در انجام خدمات هیچ‌گونه دخالتی ندارد، تصریح کرد: سیستم راهکار هوشمندسازی کشاورزی در این شرکت بی‌سیم است و برای مدیریت نرم‌افزار مزرعه از هوش مصنوعی و فازی‌لاجیک(یکی از روش‌های پیشرفته کنترل دیجیتال) استفاده می‌کنیم که از ویژگی‌های متمایزکننده این محصول با نمونه‌های داخلی به شمار می‌رود.

به گفته وی، تطبیق سیستم کنترلی با یک سیستم ناشناس توسط این راهکار انجام می‌شود که منجر به کنترلی دقیق‌تر می‌شود. شناسایی و کنترل پارامتر‌ها در یک گلخانه اقدام بسیار سختی است و از سیستم راهکار جامع استفاده می‌کنیم که قابلیت تطبیق دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به مزیت‌های راهکار جامع هوشمندسازی کشاورزی، عنوان کرد: از ایده‌هایی در این محصول استفاده کردیم که منجر به مدیریت بهینه و کاهش هزینه‌ها، مصرف سوخت و آب در گلخانه‌ها می‌شود.

به گفته خنجریان، نگاهی هوشمند به گلخانه داری، پایش دقیق و کامل شرایط محیطی گلخانه از راه دور، کنترل هوشمند و خودکار تأسیسات گلخانه، استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی پارامتر‌های مؤثر بر گلخانه، مصرف انرژی بهینه و بهبود حاصلخیزی گلخانه‌ها و حذف نیاز به نظارت شبانه‌روزی روی نیروی انسانی از ویژگی‌های برجسته این راهکار محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۲، قرارداد‌هایی بالغ‌بر ۴۰۰ میلیون تومان منعقد می‌کنیم، خاطرنشان کرد: مرحله تحقیق و توسعه این محصول از سال ۱۴۰۰ شروع و از بهار ۱۴۰۲ وارد مرحله تجاری‌سازی شد.

به گفته خنجریان، این محصول علاوه‌بر گلخانه‌ها، در آبیاری مزارع بزرگ استفاده می‌شود. این سیستم با باتری کار می‌کند که طول عمر آن چند سال است. این راهکار به دلیل تبعیت از استاندارد‌ها برای مرغداری، گاوداری و پرورش ماهی بسیار مناسب است.

فعال حوزه دانش‌بنیانی مطرح کرد: این استانداردسازی منجر به استفاده در کاربرد‌های مختلف می‌شود و می‌توان بدون ایجاد هیچ‌گونه مشکلی، میزبان شبکه‌های خارجی شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر