دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 فروردين 1402 - 08:00
به همت یک شرکت دانش بنیان محقق شد؛

تولید محلول ضدعفونی کننده بر پایه آب برای اولین بار در ایران

تولید محلول ضدعفونی کننده بر پایه آب برای اولین بار در ایران
یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید محلول ضدعفونی کننده بر پایه آب شده است؛ که ۹۹ درصد ویروس میکروب‌ها و قارچ‌ها را از بین می برد.
کد خبر : 837417

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، از زمانی که بیماری‌ها شیوع پیدا کردند و بیمارستان‌ها بوجود آمد لزوم استفاده از ضدعفونی کننده‌ها احساس می شد، هم اکنون نیز با گسترش بیماری‌های ویروسی این موضوع بیشتر اهمیت پیدا کرده است، به دنبال این مسئله دانشمندان و محققان شروع به فعالیت و ساخت انواع ضدعفونی های کردند که بر پایه الکل هستند . این مواد ضدعفونی کننده ی، دسته‌ای از مواد هستند که با اثر بر روی باکتری ها، قارچ ها، ویروس‌ها و دیگر ارگانیسم ها؛ آن‌ها را ازبین می‌برند و یا از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کنند که اغلب این مواد در سطح پوست و بافت‌های زنده استفاده می‌شوند.

مسئله ضدعفونی ها تا قبل از بحران همه گیری ویروس کرونا مورد توجه نبود و صرفا استفاده از آن ها در بیمارستان ها مورد توجه قرار می گرفت، اما با ظهور ویروس کرونا ضدعفونی کننده ها بیش از پیش اهمیت پیدا کردند زیرا لزوم استفاده از آن ها بر همه واجب شد . محققان و پژوهشگران ایرانی شروع به فعالیت در این زمینه کردند و مواد ضدعفونی کننده ای با خواص پاک کنندگی بالا ابداع کردند اما اکثر آن ها بر پایه الکل بود و باعث آلرژی وبیماری های می شدند .

به دنبال این موضوع محققان ایرانی به تهیه و تولید محصولی پرداختند که علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی بر پایه آب باشد و مضرات ضدعفونی کننده های الکلی را نداشته باشد. در نتیجه محققان شرکت دانش بنیان «دانش بنیان نانوفن شفق» برای اولین بار موفق به تولید مواد ضدعفونی کننده  بر پایه آب شدند که علاوه بر داشتن همه خواص مواد ضدعفونی کننده الکلی از ایجاد بیماری های پوستی نمی کند .

 سوده شیری از اعضای  این شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار آنا در مورد ویژگی این محلول ضدعفونی گفت: در کل ضدعفونی کننده‌ها بر دودسته اصلی تقسیم می‌شوند ضدعفونی کننده‌  برپایه آب و ضدعفونی کننده بر پایه الکل. این محلول ضدعفونی کننده که بر پایه آب است و در سه بخش مختلف مصرف دارد: شامل مصارف عمومی (دست و سطوح)، بیمارستانی (هوا و تجهیزات پزشکی) و دام و طیور دارد.

وی در ادامه از مزایا و و جه تمایز این ماده ضدعفونی با دیگر محصولات افزود:  این محصول با انواع مختلف از سطوح نرم و سخت سازگار بوده و هیچگونه بو و یا بخار سمی و مضر ایجاد نمی‌کند. همچنین کاملاً سازگار با محیط زیست بوده و تاکنون هیچگونه عوارض پوستی از آن مشاهده نشده است .

وی با اشاره به اینکه مصرف طولانی مدت استفاده از مواد ضد عفونی کننده باعث خشکی پوست و آلرژی می‌شود ادامه داد: این محصول علاوه بر اینکه ایجاد حساسیت‌ و مشکلات تنفسی نمی‌کند ۹۹ و درصد باکتری‌ها ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد.

شیری ادامه داد: از این  ضدعفونی کننده ها به عنوان ضدعفونی کننده دست، سطوح و ابزار تجهیزات، هوا، و در اتاق عمل نیاز به استریل کردن استفاده می شود ، ایمن، موثر، غیر قابل اشتعال بودن، ماندگاری بالا و بدون نیاز به آبکشی از مزایای این محصول دانش بنیان محسوب می‌شود.

وی افزود: ما توانستیم این محصول را با استفاده از مواد بومی کشور تهیه و تولید کنیم که در مقایسه با نمونه خارجی بسیار مقرون به صرفه می‌شود و از این محصولات در آینده‌ای نزدیک صادرات خواهیم داشت.

این مواد ضدعفونی کننده در بحث طیور و دام نیز قابل استفاده است  به طوریکه برای ضدعفونی کردن دانه‌ها ،محیط، سالن‌ها و هوا و برای دام هنگام شیردوشی استفاده می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته