يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون طرح و برنامه وزارت صمت بیان کرد:

فشار بی‌سابقه تقاضا در صنعت خودروسازی

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 16:02
معاون وزیر صمت درباره وضعیت بازار خودرو گفت: فشار تقاضا بر این صنعت، بی سابقه بوده است و البته با تمهیداتی تلاش داریم تا خودرو به دست مصرف کننده واقعی برسد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، سعید زرندی در مراسم افتتاح سالن مجموعه سازی شرکت قالب‌های بزرگ سایپا گفت: واگذاری خودرو در این دو ماه نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته ۱۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و اهتمام خودروسازان انجام سریع تعهدات به مردم است.

وی گفت: صنعت خودرو یکی از پیشران های مهم اقتصادی و صنعتی است و برای کشور یک صنعت استراتژیک محسوب می‌شود.

زرندی افزود: ظرفیت تولید خودرو در کشور 2 میلیون و 200 هزار دستگاه است و بیش از 630 هزار شغل برای کشور ایجاد کرده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود:سهم صنعت خودرو در ارزش افزوده کل صنعت بیش از 12 درصد است و ارزش میزان صرفه‌جویی ارزی حاصل از تولید خودرو و قطعات به کشور بیش از 10 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

وی گفت: آمریکا در کنار تحریم های ظالمانه علیه کشور به کل اقتصاد، بطور خاص صنعت خودرو را نیز تحریم کرد تا بتواند با توجه به ارتباط مستقیم این صنعت با مردم ، کشور را دچار مشکل کند.

زرندی تصریح کرد: این صنعت، توانست برخلاف مشکلات کلان تحریم و مشکلات خاص تحریم بر خودرو، از شرایط بحران خارج شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: فشار تقاضا بر این صنعت، بی‌سابقه بوده است و البته با تمهیداتی تلاش داریم مشکلات دلالی در این صنعت را برطرف کرده تا خودرو به دست مصرف کننده واقعی برسد.

وی با بیان اینکه نرخ بالای خودرو موجب رنجش مردم شده است گفت: البتهاین نرخ بالا ناشی از مسائلی است که خارج از حوزه کنترل خودروسازان است و مسائلی نظیر تورم و نرخ ارز و حجم بالای نقدینگی، روی آن اثرمی‌گذارد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: مقدمات وضع مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده که در آن لحاظ شده است تا از کسانی که بیش از یک خودرو دارند مالیات دریافت کند.

وی افزود: کسانی که اقدام به خرید بیش از یک خودرو با هدف کسب سود و دلالی کنند، قطعاً متضرر خواهند شد.

زرندی همچنین گفت: خودروسازان باید با کاهش هزینه های سربار، فروش شرکت‌ها و اموال مازاد، افزایش کیفیت و توجه بیشتر به خدمات پس از فروش اقدامات جدی و عملیاتی داشته باشند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ایجاد نهضت داخلی سازی و حمایت از کالای بومی، هزار و ۱۶۵ میلیون یورو خرید کالای خارجی از تولیدات صنایع داخلی را در سال‌ جاری هدف گذاری کرد که ۲۷۵ میلیون یوروی آن سهم بخش صنعت خودرو بود و خوشبختانه این هدف تاکنون محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه در ماه‌ های اخیر خوشبختانه کشور توانسته است شوک‌های ناشی از تحریم‌ها را تحمل و سپری کند افزود: از ابتدای امسال، صدور جواز تاسیس ۱۸ درصد، صدور پروانه بهره‌برداری ۵ درصد رشد کرده است و در همین مدت ۳۳۹ هزار پروانه صنفی صادرشده که نشان دهنده رشد ۳.۹ درصدی این بخش در مقایسه با سال گذشته است.

زرندی گفت: بیشتر کالاهای اصلی صنعت و معدن در ده ماهه امسال با رشد تولید مواجه بوده‌اند و امیدواریم تا پایان سال بخش‌هایی از تولید مانند خودرو نیز کاهش تولید خود را جبران نمایند.

انتهای پیام/4141/

http://ana.ir/i/472611
درآمد دولت از مالیات خودرو لوکس چقدر است؟

درآمد دولت از مالیات خودرو لوکس چقدر است؟

آمادگی سازندگان داخلی برای تولید سالانه ۷۰۰ هزار مخزن سی ان جی

آمادگی سازندگان داخلی برای تولید سالانه ۷۰۰ هزار مخزن سی ان جی

 اصلاح دستوری قیمت خودرو نتیجه نمی‌دهد

اصلاح دستوری قیمت خودرو نتیجه نمی‌دهد