دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مدیرکل میراث فرهنگی سمنان:

آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی حفاظت می‌شود/ وظیفه نگهداری این بنا به عهده اوقاف سمنان است

چهارشنبه 20 فروردین 1399 ساعت 12:59
مدیرکل اداره کل میراث، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به‌ عنوان مالک وظیفه دارد نسبت به حفاظت فیزیکی و نگهداری شایسته از آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی اقدامات مقتضی را صورت دهد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مهدی جمال گفت: شناخت ناقص از قوانین منجر به قضاوت و تحلیل نادرست هم‌وطنان از شرایط موجود آرامگاه شیخ علاءالدوله شده است.

وی افزود: مطابق ماده دوم قانون ثبت آثار ملی مصوب 1309 مجلس شورای ملی، دولت مکلف است از تمامی آثار ملی ایران که فعلاً معلوم و مشخص است و حیثیت تاریخی یا علمی یا صنعتی خاصی دارد فهرستی ترتیب داده و بعدها هم هر چه از این آثار مکشوف شود، ضمیمه فهرست مزبور کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: وظیفه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شناسایی، ثبت و حمایت معنوی، ارائه کمک‌های فنی و کارشناسی در ارتباط با نحوه مرمت، حفاظت و صیانت از آثار تاریخی فرهنگی ارزشمند و واجد ارزش ثبت در فهرست میراث ملی کشور است و نگهداری فیزیکی از آثار تاریخی که در استان بیش از 800 اثر هستند، وظیفه مالک یا متصرف قانونی اثر خواهد بود.

وی اظهار کرد: همان‌گونه که بازار تاریخی شهر سمنان، مسجد امام سمنان، مسجد جامع سمنان و سایر آثار که جنبه عمومی یا در اختیار بخش دولتی و نهادهای عمومی هستند، از سوی نهاد متولی و مالک خصوصی حفاظت و نگهداری می‌شوند.

جمال گفت: آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی نیز از این قاعده مستثنا نیست و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به‌عنوان مالک نیز وظیفه دارد نسبت به حفاظت فیزیکی و نگهداری شایسته از این اثر نفیس و تاریخی ارزشمند اقدامات مقتضی را صورت دهد.

وی اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان به دلیل مشکلات قانونی در جذب نیروی انسانی، امکان استقرار نگهبان را به‌صورت شبانه‌روزی در بناها را ندارد، ولی کارکنان یگان حفاظت این اداره کل به‌صورت روزانه از بناها سرکشی می‌کنند و همچنین حفظ تمام آثار نیازمند عزم عمومی مردم عزیز و فرهنگ دوست استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: به دلیل همکاری نکردن اداره کل اوقاف و امور خیریه استان که مالک اصلی این بناست و مساعدت نکردن دهیاری و شورای روستای صوفی‌آباد برخی از افراد سودجو به بنا آسیب رسانده‌اند. که با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده و با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و دهیاری روستای صوفی‌آباد مشکلات برطرف و نگهبان در این آرامگاه مستقر شده است.

وی افزود: تاکنون بر اساس مستندات موجود بیش از 50 میلیارد ریال در راستای رسالت ذاتی خود اقدام به مرمت بنا در سال‌های اخیر کرده و همچنین ارسال ۱۳۹۵ تاکنون حفاظت فیزیکی این اثر تاریخی به‌رغم اینکه جزو وظایف این اداره کل نبوده بااعتباری بالغ‌بر 500 میلیون ریال انجام‌شده است، با عنایت به اینکه سند مالکیت در ید اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است.

جمال گفت: همچنین در حال حاضر نیز این اداره کل با دعوت از گروه بین‌المللی ایسکارسا ترکیه که یکی از تشکل‌های حرفه‌ای بین‌المللی مرمت بناهای تاریخی است با پیگیری‌های مستمر این افتخار شامل حال استان شده است که از آموزش آن‌ها برخوردار شود.

آرامگاه شیخ علاءالدوله که در روستای صوفی‌آباد شهرستان سرخه واقع‌شده است مربوط به دوره ایلخانی است.

انتهای پیام/4145

http://ana.ir/i/481825
فراخوان جمع آوری هزینه سومین جراحی تومور مغزی پدر جوان

فراخوان جمع آوری هزینه سومین جراحی تومور مغزی پدر جوان

 رشد 17 درصدی اسکان گردشگران در استان سمنان نسبت به سال97

رشد 17 درصدی اسکان گردشگران در استان سمنان نسبت به سال97

افزایش 23 درصدی بازدید گردشگران از جاذبه‌های استان سمنان

افزایش 23 درصدی بازدید گردشگران از جاذبه‌های استان سمنان

مرمت و ساماندهی مقبره شیخ حسن جوری در میامی آغاز شد

مرمت و ساماندهی مقبره شیخ حسن جوری در میامی آغاز شد

6 فروشگاه صنایع دستی در استان سمنان افتتاح می‌شود

6 فروشگاه صنایع دستی در استان سمنان افتتاح می‌شود