دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
با توجه به تأثیر گرانش صفر؛

حل و فصل جنایات در فضا بررسی می‌شود

حل و فصل جنایات در فضا بررسی می‌شود
دانشمندان علوم فضایی می‌گویند، کاهش قابل توجه گرانش در فضا چالش‌های جدیدی در درک واقعیت جرم و جنایت‌ها پدید می‌آورد و تحلیل الگوی لکه خون را غیرممکن می‌سازد.
کد خبر : 903318

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، برنامه آرتمیس سازمان هوانوردی و فضای ایالات متحده آمریکا، ناسا، قرار است تا پایان دهه، فضانوردان را به ماه بازگرداند و یک آزمایشگاه مداری دائمی ایجاد کند. در همین حال، شرکت‌های خصوصی در حال برداشتن گام‌های قابل توجهی برای مهیاسازی امکان سفر افراد عادی به فضا هستند. 

برخلاف زمین، جایی که گرانش، به عنوان یک نیروی ثابت، بسیاری از جنبه‌های واقعیت زندگی افراد را شکل می‌دهد، کاهش قابل توجه گرانش در فضا چالش‌های جدیدی را در درک نحوه رفتار شواهد ایجاد می‌کند که این موضوع با سفر افراد عادی به مدار زمین به موضوعی جدی تبدیل می‌شود؛ این تغییر برای علوم پزشکی قانونی مانند تجزیه و تحلیل الگوی لکه خون که به شدت به اثرات گرانشی برای تعیین شرایطی که تحت آن لکه‌های خون تشکیل می‌شود، متکی است، بسیار مهم است.

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، فضا به عنوان آخرین مرز علم جنایی در حال شناخته شدن است و این مسئله برای کارشناسان علوم جنایی چالشی بزرگ است؛ چراکه در فضای بیرون از زمین شرایط محیطی و فیزیکی بسیار متفاوت از زمین است؛ به طور مثال، در فضا، چگالی هوا و مواد بسیار کمتر از زمین است و این امر می‌تواند بر آثار جنایت تأثیرگذار باشد. علاوه بر این، در فضا امکان تأثیر عوامل خارجی مانند تابش‌های ناشی از خورشید و تغییرات مکانیکی باد‌ها و حرکت‌ها وجود دارد که ممکن است بر تشخیص و حل جرم و جنایت تأثیرگذار باشند.

برای حل این چالش‌ها، کارشناسان علوم جنایی باید روش‌هایی نوآورانه و پیشرفته را برای تحلیل و بررسی جرم و جنایت در فضا به‌کار بگیرند. از این رو، تحقیقات در زمینه فناوری‌های جدید مانند تجهیزات تصویربرداری فضایی، جمع‌آوری داده‌های پیرامونی و تجزیه و تحلیل آثار جنایت و اثرات جانبی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در نهایت، مطالعه و توسعه علوم جنایی در فضا به عنوان تازه‌ترین حوزه از علم جنایی می‌تواند به نحوی کمک کند تا جرم و جنایت‌ها در این محیط غیرمعمول و پیچیده قابلیت بیشتری برای بررسی داشته باشند و امنیت و ایمنی بشر در فضا تأمین شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته